Piękno i funkcjonalność schodów wewnętrznych zależy w dużej mierze od wyboru barierki schodowej, która stanowi detal mogący znacząco odmienić ich wygląd oraz ułatwić poruszanie się po nich. Balustrada powinna chronić przed upadkiem z wysokości, ale również stanowić element dekoracji pomieszczenia, dlatego warto zastanowić się nad jej wyborem.

Z poręczą poręczniej

Zgodnie z polskimi przepisami nie ma obowiązku instalowania balustrady w domach jednorodzinnych – w tym przypadku schody o wysokości do 1 metra oraz szersze od drzwi lub przejścia, do którego prowadzą, nie muszą być ograniczane barierkami ochronnymi. Należy też pamiętać, że schody odkryte z jednej lub z dwóch stron oraz te bardzo strome, bez względu na swój charakter, muszą być zabezpieczone balustradą, ale te ograniczone ścianami wymagają już tylko poręczy. Powinniśmy jednak pamiętać, że podstawową funkcją balustrady jest zapewnienie bezpieczeństwa i wygody podczas poruszania się po schodach, dlatego o ich wyborze warto zastanowić się już na etapie projektu domu, uwzględniając w swoich decyzjach komfort domowników, np. osób starszych i niepełnosprawnych. Warto też pomyśleć o potrzebach najmłodszych użytkowników i zastanowić się nad zamontowaniem dla nich specjalnych poręczy na dostosowanej do ich wzrostu wysokości 60 cm. Dla ich bezpieczeństwa dobrze jest także zamontować elementy, które będą uniemożliwiały zsuwanie się po poręczach oraz wspinanie się na balustradę.

Jaki typ?

Względy bezpieczeństwa są bardzo ważne, jeśli chodzi o wybór odpowiednich balustrad do schodów wewnętrznych, ale nie można zapominać, że ich kształt decyduje także o wyglądzie pomieszczenia, w którym zostaną zamontowane. Od naszego gustu i upodobań zależy, czy balustrady podkreślą obecność schodów w naszym domu i jak mocno je wyeksponują. Do wyboru mamy balustrady o konstrukcji pełnej lub ażurowej. W pierwszym przypadku wykonuje się je ze zbrojonego betonu, cegieł, bloczków, pustaków szklanych lub płyt gipsowo-kartonowych umieszczanych na ruszcie. Na balustrady ażurowe składają się słupki, tralki i poręcze. Zadaniem przymocowanych do schodów słupków jest zapewnienie stabilności całej balustrady – to do nich przytwierdza się bowiem poręcz oraz całe wypełnienie. Utrzymują one zatem całą konstrukcję i muszą gwarantować nam bezpieczne oparcie. Słupki rozmieszcza się zazwyczaj co 90-120 cm, ale nierzadkim procederem jest stosowanie tylko dwóch słupków – na początku i na końcu biegu balustrady. Poręcz jest tym elementem całej konstrukcji, z którym mamy najczęstszy kontakt, dlatego musi być nie tylko wygodna i solidna, ale nie może też zawierać żadnych ostrych części, które mogłyby ranić nasze dłonie. Warto też pamiętać, że poręcz nie może być przytwierdzona zbyt blisko ściany, dlatego jej optymalna odległość to co najmniej 5 cm, a jej średnica to około 7 cm. O charakterze i wyglądzie balustrady decyduje wypełnienie, które może przybierać różne kształty i stanowić modną ozdobę naszego domu. Najczęściej są to ażurowe elementy pionowe (tralki) lub poziome listwy, kształtowniki oraz linki stalowe. Na życzenie Klienta w Kobamet możemy też wykonać niezwykle efektowne wypełnienia z tafli metalu i szkła lub drewna.

Wysokość balustrady powinna sięgać dolnej granicy klatki piersiowej, ale nie powinna być niższa niż 90 cm. W przypadku antresoli i balkonów umiejscowionych powyżej 12 m, ze względów bezpieczeństwa, balustrady powinny mieć wysokość 110 cm.

Dopasowane do Twojego wnętrza

Wybór odpowiedniej balustrady zależy od charakteru miejsca, któremu ma być dedykowana. Bardzo masywne balustrady dosyć mocno zaznaczają się w przestrzeni i eksponują schody, ażurowe i delikatne dodają im lekkości. Wszystko zależy więc od pomysłu i upodobań zleceniodawcy oraz od zamysłu architekta, który musi zaproponować nam odpowiedni materiał, z którego będzie wykonana balustrada. Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie tylko jednego tworzywa, ale bardzo częstym jest łączenie kilku pasujących do siebie materiałów, np. drewna i metalu lub kamienia czy metalu i szkła. To ostatnie jest niezwykle efektowne i może obierać różne kształty i faktury oraz występować w różnorodnych kombinacjach kolorystycznych. Dobrym pomysłem jest połączyć je z metalem, cegłą lub betonem, oraz zastanowić się nad rolą, jaką ma odegrać w naszym wnętrzu. Prawidłowo wyeksponowane i zaprojektowane, może rozjaśniać lub przyciemniać pomieszczenie i przybierać niespotykane kształty. W przypadku balustrad metalowych wykorzystuje się zazwyczaj stal węglową, nierdzewną oraz kutą, nierzadko również aluminium i mosiądz. Wybór tego materiału dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach o surowym i naturalnym designie i spodoba się właścicielom ceniącym sobie surową estetykę oraz trwałość i solidność surowca. Najczęstszym wyborem pozostaje jednak drewno, które daje wykonawcom duże możliwości architektoniczne i dobrze sprawdza się w dużych i przestronnych wnętrzach. Wykorzystuje się tu drewno dębowe, bukowe lub jego egzotyczne gatunki.

Nowoczesne schody wewnętrzne zachwycają swoją prostotą, ale i oryginalną konstrukcją, świadcząc o guście właścicieli domu. Klienci, którzy decydują się na realizację schodów szklanych, wprowadzają do wystroju swojego domu nie tylko funkcjonalny i bezpieczny element konstrukcyjny, ale i wywołujący niezwykłe wrażenia estetyczne i współgrający z innymi elementami nowoczesnego wnętrza. Dlatego jeśli schody są odpowiednio dostosowane do pomieszczenia, w którym się znajdują, mogą stać się wizytówką Twojego domu.

Wytrzymałość i bezpieczeństwo

Niektórym może się wydawać, że schody szklane, ze względu na materiał, z którego są wykonywane, mogą nie być odpowiednio wytrzymałe czy bezpieczne. Nic bardziej mylnego. Nowoczesna technologia produkcji szkła sprawia, że jest ono niezwykle mocne i może być wykorzystywane nie tylko w zdobnictwie, ale i budownictwie, co czyni je wyjątkowo funkcjonalnym i chętnie poddawanym obróbkom. Stopnie szklanych schodów wykonywane są z trzech warstw klejonego hartowanego szkła i montowane na specjalnej, metalowej konstrukcji, dlatego nawet, gdyby udało się je zniszczyć, nie zagrażają one bezpieczeństwu ich użytkowników. Klejone szkło rozpada się bowiem na małe kawałki, które pozostają jednak na swoim miejscu dzięki folii umieszczonej pomiędzy kolejnymi warstwami. Nie ma więc zagrożenia, aby w przypadku ukruszenia się jakichkolwiek elementów szklanych schodów doszło do skaleczenia się, co daje im przewagę nad schodami wykonanymi z innych, mniej odpornych materiałów. Z kolei niewielki ciężar metalowej konstrukcji takich schodów wykonywanej jest ze stali nierdzewnej dostosowywanej wizualnie i jakościowo do potrzeb i budżetu Klienta sprawia, że są one wygodne w użytkowaniu, a także łatwe w utrzymaniu i konserwacji.

Nowoczesna technika i estetyka

Nowoczesna technika produkcji szkła zapewnia mu nie tylko niezwykłą wytrzymałość, ale i niebywałą atrakcyjność i dekoracyjność. Schody wewnętrzne wykonane z tego kruszywa są zatem nie tylko bezpieczne dla ich użytkowników, ale i niezwykle wdzięczne, jeśli chodzi o wykorzystanie ich możliwości konstrukcyjnych i estetycznych. Tego typu schody w domu, ale i każdym innym pomieszczeniu, w którym są wykorzystywane, mogą przybierać dowolną formę i barwę, dzięki czemu są w stanie podkreślić walory wnętrza, w którym się znajdują, i mogą stać się luksusową dekoracją domu, mieszkania lub innej powierzchni użytkowej. Dodatkowo, wykorzystując naturalne światło znajdujące się w pomieszczeniu, mogą je odpowiednio wyciemnić lub doświetlić, dając tym samym niezwykle interesujące efekty wizualne. Ciekawym rozwiązaniem jest też zastosowanie sztucznego podświetlenia schodów różnobarwnymi diodami LED, które nie tylko zdobią schody ze szkła, ale i wpływają na jakość ich użytkowania, oraz małych elementów zdobniczych umieszczanych pomiędzy kolejnymi warstwami szkła.

Dostosowane do Twoich potrzeb

Schody ze szkła świetnie dopasowują się do każdej przestrzeni i w związku z ich realizacją firma Kobamet nie ma właściwie żadnych ograniczeń, ale decydując się na nie, musimy pamiętać, że powinien to być wybór przemyślany i spełniający oczekiwania wszystkich domowników. Należy zdawać sobie bowiem sprawę z tego, że schody szklane bardziej będą pasowały do realizacji nowoczesnych i prostych, niekoniecznie zaś będą harmonizowały z wnętrzami tradycyjnymi, w których dominuje klasyka wykonania i wystroju. O ich wyborze należy więc pamiętać już na etapie projektu budowy lub adaptacji wnętrza, aby te świadomie i odpowiednio dobrane do charakteru przestrzeni schody mogły cieszyć oko i swoją niepowtarzalnością wnosić do pomieszczenia funkcjonalność i piękno.

Zróżnicowane cenowo

Cena schodów szklanych uzależniona jest od ich wielkości i charakteru oraz rodzaju montażu, który wybierzemy. Dlatego chociaż może nam się wydawać, że jest to dość kosztowna inwestycja, to tak naprawdę wszystko zależy od upodobań i życzeń Klienta. W związku z tym, że większość elementów konstrukcyjnych szklanych schodów wykonana jest ze stali, bardzo szybko może się okazać, że w porównaniu z chociażby drewnem jest to nie tylko szybsze w realizacji przedsięwzięcie, ale i przystępniejszy cenowo wybór.

O tym, że schody w domu są jednym z jego najważniejszych elementów, nie trzeba nikogo przekonywać. Aby jednak schody wewnętrzne były bezpieczne, stabilne, a przede wszystkim wygodne, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy ich projektowaniu i zamawianiu. Poniżej prezentujemy więc odpowiedzi na najczęstsze pytania o schody do domu.

Ile miejsca zajmują schody do domu?

Wszystko zależy od rodzaju schodów, a konkretniej ich biegu. Inną powierzchnię zajmą schody proste z jednym biegiem (standardowo 4,03 m²), inną schody dwubiegowe (ok. 5,3 m²), jeszcze inną krzywoliniowe z dwoma biegami (nawet 7,18 m²). Najmniejszą powierzchnię zajmują schody kręcone, dlatego są często wybierane do niewielkich pomieszczeń, największą zaś – trójbiegowe, które mają aż dwa spoczniki. Schody uwzględnia się zawsze na etapie projektowania domu, dlatego ich wymiary możemy swobodnie dobrać do powierzchni, którą realnie dysponujemy.

Jakie powinny być wymiary stopni schodów?

Stopnie schodów wewnętrznych mają wymiary dostosowane do przeciętnej długości stopy. Dzięki temu poruszanie się po nich jest naturalne i nie wymaga przesadnej czujności. Szerokość stopnia powinna wynosić ok. 32 cm, a całego biegu schodów więcej niż 80 cm – tak, by swobodnie minęły się dwie, poruszające się w różnych kierunkach osoby. Minimalna komfortowa wysokość stopnia to 15 cm, większość schodów ma jednak stopnie wysokie na 17-19 cm (wyższe wykonywane są wyłącznie do schodów używanych rzadziej, np. schodów na antresolę, schodów na poddasze, czy schodów do piwnicy. W Kobamet stopnie schodów wykonujemy w zgodzie z aktualnymi standardami, dbając zarówno o ich bezpieczeństwo, jak i wygodę użytkowania.

Jakie są rodzaje schodów wewnętrznych?

Najczęściej wykonywane rodzaje schodów do domu to:

  • schody proste jednobiegowe
  • schody dwubiegowe
  • schody trójbiegowe
  • schody zabiegowe
  • schody kręcone (schody spiralne)
  • schody wachlarzowe
  • schody kacze.

Wybór typu schodów powinien być podyktowany zarówno rozmiarami pomieszczenia, w którym mają stanąć, jak i względami praktycznymi (kto i jak często będzie ich używał) oraz estetycznymi (dopasowanie stylu schodów do aranżacji danego wnętrza).

Z czego najlepiej wykonać schody w domu?

Do dyspozycji mamy całkiem sporo wysokiej jakości materiałów. Najpopularniejsze są schody drewniane, ale coraz częściej pojawiają się zamówienia na schody szklane – są bardzo efektowne i świetnie pasują do nowoczesnych wnętrz. Nie słabnie też moda na stal nierdzewną, która nadaje pomieszczeniom lekkości i świetnie łączy się z innymi materiałami. Warto też pamiętać, że w schodach można je dowolnie wiązać (wówczas stopnie wykonane są z innego materiału niż balustrada czy poręcze). Kobamet do każdego zamówienia schodów podchodzi indywidualnie. Nasi specjaliści nie tylko doradzają naszym Klientom, jaki materiał będzie do ich schodów najlepszy, ale też edukują i wyjaśniają, jak dany materiał sprawdza się w codziennym użytkowaniu.

Jak dobrać balustradę do schodów wewnętrznych?

Klucz doboru odpowiedniej balustrady na schody leży w dużej mierze w naszych własnych preferencjach. A konkretniej – pomysłu na aranżację wnętrza, w którym staną schody. Do dyspozycji mamy całą gamę wypełnień barierek schodowych: od stalowych czy żeliwnych, przez szklane panele, aż po klasyczne drewniane bądź metalowe barierki. Także w przypadku balustrady schodowej możliwe jest łączenie różnych materiałów (do wykończenia mamy tu słupki nośne, wypełnienie i poręcz). Rodzaj balustrady na schody wewnętrzne dobrze jest też dobierać do kształtu schodów. Te proste można „zdynamizować” ciekawą barierką i poręczą schodową, a  finezyjne, kręcone, „stonować” klasyczną balustradą (lub przeciwnie – podkreślić jej skręt zdobieniami czy elementami kutymi).

Ile kosztują schody do domu?

Nie ma jedynej właściwej odpowiedzi na to pytanie. Na ostateczny koszt schodów do domu składa się wiele czynników: ich rodzaj, wymiary, materiał, z którego są wykonane, typ wypełnienia i poręczy do balustrad czy wykończenie. Na szczęście ceny schodów wewnętrznych da się oszacować z dużą precyzją na etapie ich projektowania, dlatego możemy jeszcze przed złożeniem zamówienia dokonać stosownej korekty, dostosowując koszt schodów do budżetu, którym dysponujemy. W Kobamet cenimy sobie zadowolenie naszych Klientów, dlatego już podczas pierwszego spotkania prezentujemy wszelkie możliwe opcje i szacujemy potencjalne koszty schodów na zamówienie. Dzięki temu możemy cieszyć się zaufaniem Klientów, którzy wiedzą, że mają do czynienia z uczciwą, przejrzystą firmą i doświadczonymi w branży profesjonalistami.

Dobrze wybrana i wykonana balustrada potrafi być prawdziwą ozdobą balkonu, tarasu lub schodów. Decydując się na jej materiał powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko jego walory estetyczne, ale także wytrzymałość i konserwację. Kryteria te doskonale spełniają balustrady stalowe. Które z nich – te wykonane ze stali nierdzewnej czy balustrady malowane – będą jednak lepszym wyborem? Poniżej przedstawiamy najważniejsze wady i zalety obu rozwiązań, które ułatwią ci wybór i pozwolą cieszyć idealnym wykończeniem domu.

Stal to gwarancja trwałości

Konstrukcje stalowe coraz częściej można spotkać w domach, mieszkaniach i biurach, głównie w postaci barierek na schody czy balustrad balkonowych. Nic dziwnego. Stal to niezwykle wytrzymały, a przy tym nowoczesny materiał, który z powodzeniem sprawdza się przy budowie balkonów, tarasów czy schodów zewnętrznych bądź wewnętrznych. W przypadku stali konstrukcyjnej malowanej odporna na działanie czynników zewnętrznych jest powłoka cynkowa, który pokrywa materiał przed malowaniem. Stal nierdzewna z kolei, dzięki wysokiej zawartości chromu, jest „z natury” wrogiem korozji. Jako materiał bazowy balustrad  jest więc idealnym wyborem dla wszystkich, którzy cenią sobie prostotę i solidność wykonania barierek na schody zewnętrzne lub wewnętrzne, poręczy balkonowych czy balustrad tarasowych.

Stalowa elegancja

Stal to jeden z najbardziej eleganckich materiałów wykończeniowych. Charakterystyczny lśniący połysk balustrad nierdzewnych nadaje wnętrzu klasy. Stal nierdzewna wygląda gustownie zarówno solo, jak i w połączeniu z innymi materiałami, np. drewnem, kamieniem, cegłą czy szkłem. Balustrady balkonowe malowane proszkowo będą wspaniałą ozdobą drewnianej konstrukcji schodów, ale świetnie sprawdzą się też w przypadku wypełnienia szklanego (balustrady szklane)..

Wachlarz stalowych możliwości

Zarówno stal malowana, jak i stal nierdzewna dają ogromne możliwości dostosowania końcowego efektu do stylu wnętrza domu bądź zewnętrznej elewacji (w przypadku balustrad balkonowych czy barierek tarasowych). Balustrady ze stali nierdzewnej mogą być wykończone polerem lub szlifem. Stal nierdzewna polerowana jest dobrym wyborem, jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu pomieszczenia. Taka poręcz odbija światło, a przy tym jest łatwa w czyszczeniu. Balustrada ze stali nierdzewnej szlifowanej jest z kolei mniej podatna na zadrapania i rysy, a i jej matowe wykończenie jest szczególnie efektowne. W przypadku balustrady malowanej ogranicza nas właściwie tylko własna wyobraźnia. Poręcze do schodów bądź barierki na balkon możemy bowiem pomalować na dowolny odcień, dostosowując go do przyjętej wewnątrz lub na zewnątrz budynku kolorystyki.

Jakość (wcale tyle nie) kosztuje

Wśród największych wad balustrad z nierdzewki wymienia się ich wysoką cenę. Tymczasem okazuje się, że koszt barierek nierdzewnych nie jest ani tak wygórowany jak jeszcze kilka lat temu ani wyższy od balustrad malowanych proszkowo. Choć sam materiał faktycznie kosztuje więcej, to już konserwacja pozwoli nam sporo zaoszczędzić, bowiem balustrady stalowe są bardzo łatwe w utrzymaniu. Warto też pamiętać, że stal konstrukcyjna malowana, będąca tańszą opcją, to nadal stal – trwały, elegancki i dający mnóstwo możliwości wykończeniowych materiał.

Balustrady ze stali nierdzewnej czy balustrady malowane?

Odpowiedź na to pytanie jest kwestią bardzo indywidualną. Jeżeli chcemy mieć balustradę najwyższej jakości, trwałą, łatwą w konserwacji, a przy tym stylową, warto wybrać tę wykonanie ze stali nierdzewnej. Jeżeli jednak taka balustrada nie pasuje do np. wystroju wnętrza lub bryły budynku, chcemy mieć balustradę kolorową – wybierzmy balustradę malowaną. W każdym wypadku balustrady stalowe to balustrady nowoczesne, stabilne, trwałe i niezwykle gustowne.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości bądź pytania – służymy pomocą. Nasi specjaliści mają wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu i montażu balustrad wszelkiego rodzaju. W Kobamet wierzymy, że najlepszy wybór jest kombinacją fachowej wiedzy, doświadczenia i indywidualnych upodobań Klienta, który wie najlepiej, co sprawdzi się w jego domu i co pasuje do jego stylu.

Skontaktuj się z nami, a z przyjemnością przygotujemy dla ciebie ofertę dostosowaną do twoich potrzeb i oczekiwań!

Wybór schodów do domu czy pomieszczenia biurowego lub usługowego to jeden z ważniejszych etapów urządzania wnętrza. Schody pełnią bowiem nie tylko funkcję praktyczną, ale i estetyczną, z powodzeniem stanowiąc element wystroju. Taki walor posiadają choćby schody kręcone, które są coraz częstszym wyborem osób aranżujących swoje wnętrza. Zanim się na nie zdecydujesz, sprawdź, czy takie schody wewnętrzne są na pewno dla ciebie!

Idealne do małych pomieszczeń

Pierwszą, najważniejszą i niepodważalną zaletą schodów kręconych jest ich funkcjonalne ułożenie, które sprawia, że zajmują one o wiele mniej miejsca niż schody zabiegowe czy klasyczne schody modułowe. Dzięki temu świetnie nadają się do niewielkich pomieszczeń, gdzie zależy nam na oszczędnym zaaranżowaniu przestrzeni. Dodatkowo, schody okrągłe są świetnym łącznikiem nie tylko tradycyjnych kondygnacji (pięter), ale także poziomu z poddaszem, antresolą mieszkalną czy półpiętrem pełniącym funkcję magazynu lub osobnej, wydzielonej przestrzeni użytkowej (np. w restauracji).

Kłopotliwe przy remoncie

Niewielki rozmiar, a właściwie skręt schodów kręconych, może być jednak nieco kłopotliwy w przypadku większych remontów. Wnoszenie lub znoszenie wielkogabarytowych przedmiotów (np. mebli) może być nie tylko niewygodne, ale i wręcz niemożliwe. Dlatego warto już na etapie projektowania i zamawiania schodów na antresolę, strych czy piętro uwzględnić takie sytuacje. Możliwości jest – wbrew pozorom – całkiem sporo: od zaplanowania szerszych stopni, przez zmianę kąta skrętu, aż po dołączanie do schodów kręconych elementów zwiększających mobilność.

Wdzięczne w aranżacji

Tym, co zdecydowanie przekonuje zwolenników schodów kręconych jest ich wspomniany już walor estetyczny. Wykonane na bazie koła schody, z finezyjnie wygiętą poręczą i eleganckim słupem centralnym, od którego odchodzą stopnie o wybranym kształcie, nadają wnętrzu zarówno lekkości, jak i dynamizmu. Schody okrągłe to schody nowoczesne, pasujące do wnętrz industrialnych, ale świetnie „odnajdują się” także w pomieszczeniach tradycyjnych i stylizowanych na starodawne. Wszystko za sprawą materiałów, z których są wykonane. Połączenie stali nierdzewnej z drewnem daje efekt świeżości i nieprzemijającej klasyki. A to tylko jedna z wielu możliwości, jakie dają schody spiralne lub kręcone.

Nie dla wszystkich domowników

Specyficzne ustawienie schodów kręconych oraz fakt, że są zwykle dość strome, sprawia, że jako nowoczesne schody wewnętrzne mogą sprawiać problem mniej sprawnym domownikom. Mowa tu przede wszystkim o osobach starszych oraz małych dzieciach. Schody okrągłe nie są jednak niebezpieczne. Dzięki wygodnym poręczom ze stali nierdzewnej i barierkom wewnętrznym ryzyko upadku nie jest większe niż w przypadku schodów prostych czy schodów zabiegowych.

Niezwykle ustawne

Schody skręcające mają jeszcze jedną, ogromną zaletę: są wyjątkowo ustawne. Możemy je zaplanować zarówno w rogu pomieszczenia, jak i w jego centrum – w obu przypadkach będą prezentować się doskonale. Schody okrągłe są też bardzo funkcjonalne. Mogą pełnić rolę separatora pomieszczeń, np. kuchni i jadalni bądź salonu, a w biurach czy lokalach użytkowych – wyodrębniać poszczególne ich części.

Wymagają planu

Schody każdego typu (czy to schody zewnętrzne, czy schody w domu bądź wewnątrz innego pomieszczenia) trzeba skrupulatnie zaplanować i z góry określić ich późniejszą funkcję oraz częstotliwość używania. Podobnie jest ze schodami kręconymi. Jeżeli mamy do dyspozycji większą przestrzeń i możemy sobie pozwolić na postawienie we wnętrzu tradycyjnych schodów prostych, a mimo to marzymy o schodach okrągłych, warto przemyśleć ustawienie ich w miejscu, z którego korzystamy rzadziej niż z piętra domu czy lokalu. Idealnym przykładem takiej aranżacji jest połączenie schodami kręconymi parteru z garażem lub piwnicą czy magazynem.

Rozsądne cenowo

Ostateczny koszt zaprojektowania i wykonania schodów warunkuje wiele różnych czynników. W przypadku schodów kręconych cena zależy zarówno od ich rozmiaru, jak i gatunku użytego materiału (np. drewna czy stali) czy detali wykończeniowych, np. poręczy na schody wewnętrzne czy barierek do schodów. Standardowa cena plasuje się na poziomie kilku tysięcy złotych. Schody kręcone można zamówić gotowe (w całości bądź modułach), ale także zaprojektować samodzielnie, co pozwala na kontrolę poniesionych kosztów na każdym etapie zamówienia.

Z pozoru może wydawać się, że pielęgnacja stali nierdzewnej jest skomplikowana i wymaga pomocy wykwalifikowanych fachowców. W rzeczywistości konserwacja tego rodzaju powierzchni jest wyjątkowo prosta, a przy trzymaniu się określonych zasad można zachować na długo początkowy stan elementów wykonanych ze stali nierdzewnej.

Przede wszystkim nie ma uniwersalnej zasady według której częstotliwość oczyszczania i konserwowania stali nierdzewnej byłaby określona. Wszystko zależy od indywidualnej eksploatacji elementów stalowych oraz środowiska w jakim są wmontowane. Przyjmuje się jednak, że stale nierdzewne niższych gatunków należy konserwować nie rzadziej niż raz na pół roku, natomiast stale nierdzewne wyższych gatunków nie rzadziej niż co rok.

Istotny moment wprowadzający do odpowiedniego przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych, to chwila montażu. Należy zachować przy tym szczególną ostrożność, aby stal nierdzewna nie uległa żadnemu uszczerbkowi. Etap ten najlepiej zostawić na koniec, aby zmniejszyć ryzyko zniszczenia danej części konstrukcji. W przypadku braku uwagi podczas montażu elementów ze stali nierdzewnej, na powierzchni mogą pojawić się cząstki żelaza, które nieusunięte od razu zaczną rdzewieć. To z kolei może doprowadzić do zerwania samopasowującej cienkiej warstwy chroniącej stal, a to z kolei spowoduje pojawienie się rdzy w większej ilości. Aby pozbyć się tego rodzaju osadów, należy użyć specjalnych środków chemicznych lub usunąć je mechanicznie.

Oczywiście nie każda sytuacja wymaga tak radykalnych środków. Pierwsze oznaki (pyły, przebarwienia) użytkowania elementów wykonanych ze stali nierdzewnej, można usunąć za pomocą przedmiotów używanych na co dzień w trakcie dbania o czystość wnętrz gospodarstwa domowego. Zwykła ścierka, skóra zamszowa lub nylonowa gąbka będą doskonałym rozwiązaniem dla początkowych zabrudzeń. Niektóre z tego typu przyrządów mogą jednak doprowadzić do korozji. Szczotka druciana, czy stalowa poduszka do szorowania mogą nadszarpnąć stal nierdzewną i pozostawić wcześniej wspomniane cząstki żelaza. Należy również pamiętać, aby nie używać płynów, ani substancji żrących dla elementów wykonanych ze stali nierdzewnej niższych gatunków.

W przypadku lokalnych przebarwień takich jak odciski palców, zaschnięte krople deszczu, czy kurz, można użyć zwykłej wody – zabrudzenia zejdą z łatwością. W przypadku większych zanieczyszczeń należy użyć dedykowanego środka konserwującego do stali nierdzewnej, który można kupić bez problemu w internecie i sklepach specjalistycznych.

Nie każde środki chemiczne nadają się do pielęgnacji i konserwacji stali nierdzewnej. Środki wyprodukowane w oparciu o chlorki, czy te do czyszczenia srebra mogą bardzo szybko uszkodzić materiał. Te na bazie alkoholu nie wpłyną negatywnie na kondycję elementów stalowych.