Drodzy klienci, uprzejmie informujemy, że nie wykonujemy już zleceń związanych z balustradami. Wyspecjalizowaliśmy się w profesjonalnej obróbce stali nierdzewnej.

Schody kręcone – wady i zalety

Wybór schodów do domu czy pomieszczenia biurowego lub usługowego to jeden z ważniejszych etapów urządzania wnętrza. Schody pełnią bowiem nie tylko funkcję praktyczną, ale i estetyczną, z powodzeniem stanowiąc element wystroju. Taki walor posiadają choćby schody kręcone, które są coraz częstszym wyborem osób aranżujących swoje wnętrza. Zanim się na nie zdecydujesz, sprawdź, czy takie schody wewnętrzne są na pewno dla ciebie!

Idealne do małych pomieszczeń

Pierwszą, najważniejszą i niepodważalną zaletą schodów kręconych jest ich funkcjonalne ułożenie, które sprawia, że zajmują one o wiele mniej miejsca niż schody zabiegowe czy klasyczne schody modułowe. Dzięki temu świetnie nadają się do niewielkich pomieszczeń, gdzie zależy nam na oszczędnym zaaranżowaniu przestrzeni. Dodatkowo, schody okrągłe są świetnym łącznikiem nie tylko tradycyjnych kondygnacji (pięter), ale także poziomu z poddaszem, antresolą mieszkalną czy półpiętrem pełniącym funkcję magazynu lub osobnej, wydzielonej przestrzeni użytkowej (np. w restauracji).

Kłopotliwe przy remoncie

Niewielki rozmiar, a właściwie skręt schodów kręconych, może być jednak nieco kłopotliwy w przypadku większych remontów. Wnoszenie lub znoszenie wielkogabarytowych przedmiotów (np. mebli) może być nie tylko niewygodne, ale i wręcz niemożliwe. Dlatego warto już na etapie projektowania i zamawiania schodów na antresolę, strych czy piętro uwzględnić takie sytuacje. Możliwości jest – wbrew pozorom – całkiem sporo: od zaplanowania szerszych stopni, przez zmianę kąta skrętu, aż po dołączanie do schodów kręconych elementów zwiększających mobilność.

Wdzięczne w aranżacji

Tym, co zdecydowanie przekonuje zwolenników schodów kręconych jest ich wspomniany już walor estetyczny. Wykonane na bazie koła schody, z finezyjnie wygiętą poręczą i eleganckim słupem centralnym, od którego odchodzą stopnie o wybranym kształcie, nadają wnętrzu zarówno lekkości, jak i dynamizmu. Schody okrągłe to schody nowoczesne, pasujące do wnętrz industrialnych, ale świetnie „odnajdują się” także w pomieszczeniach tradycyjnych i stylizowanych na starodawne. Wszystko za sprawą materiałów, z których są wykonane. Połączenie stali nierdzewnej z drewnem daje efekt świeżości i nieprzemijającej klasyki. A to tylko jedna z wielu możliwości, jakie dają schody spiralne lub kręcone.

Nie dla wszystkich domowników

Specyficzne ustawienie schodów kręconych oraz fakt, że są zwykle dość strome, sprawia, że jako nowoczesne schody wewnętrzne mogą sprawiać problem mniej sprawnym domownikom. Mowa tu przede wszystkim o osobach starszych oraz małych dzieciach. Schody okrągłe nie są jednak niebezpieczne. Dzięki wygodnym poręczom ze stali nierdzewnej i barierkom wewnętrznym ryzyko upadku nie jest większe niż w przypadku schodów prostych czy schodów zabiegowych.

Niezwykle ustawne

Schody skręcające mają jeszcze jedną, ogromną zaletę: są wyjątkowo ustawne. Możemy je zaplanować zarówno w rogu pomieszczenia, jak i w jego centrum – w obu przypadkach będą prezentować się doskonale. Schody okrągłe są też bardzo funkcjonalne. Mogą pełnić rolę separatora pomieszczeń, np. kuchni i jadalni bądź salonu, a w biurach czy lokalach użytkowych – wyodrębniać poszczególne ich części.

Wymagają planu

Schody każdego typu (czy to schody zewnętrzne, czy schody w domu bądź wewnątrz innego pomieszczenia) trzeba skrupulatnie zaplanować i z góry określić ich późniejszą funkcję oraz częstotliwość używania. Podobnie jest ze schodami kręconymi. Jeżeli mamy do dyspozycji większą przestrzeń i możemy sobie pozwolić na postawienie we wnętrzu tradycyjnych schodów prostych, a mimo to marzymy o schodach okrągłych, warto przemyśleć ustawienie ich w miejscu, z którego korzystamy rzadziej niż z piętra domu czy lokalu. Idealnym przykładem takiej aranżacji jest połączenie schodami kręconymi parteru z garażem lub piwnicą czy magazynem.

Rozsądne cenowo

Ostateczny koszt zaprojektowania i wykonania schodów warunkuje wiele różnych czynników. W przypadku schodów kręconych cena zależy zarówno od ich rozmiaru, jak i gatunku użytego materiału (np. drewna czy stali) czy detali wykończeniowych, np. poręczy na schody wewnętrzne czy barierek do schodów. Standardowa cena plasuje się na poziomie kilku tysięcy złotych. Schody kręcone można zamówić gotowe (w całości bądź modułach), ale także zaprojektować samodzielnie, co pozwala na kontrolę poniesionych kosztów na każdym etapie zamówienia.