Drodzy klienci, uprzejmie informujemy, że nie wykonujemy już zleceń związanych z balustradami. Wyspecjalizowaliśmy się w profesjonalnej obróbce stali nierdzewnej.

Szlifowanie i polerowanie stali nierdzewnej – na czym polega i jak się do niego przygotować?

Stal nierdzewna jest obecnie jednym z najczęściej i najchętniej wybieranych materiałów wykorzystywanym nie tylko do produkcji maszyn i urządzeń, ale i elementów użytkowych wykorzystywanych w naszych domach. Swoją niewątpliwą popularność stal zawdzięcza nie tylko powszechnemu dostępowi do materiału, ale i właściwościom, które posiada, a które sprawiają, że stalowe produkty są niezwykle wytrzymałe i atrakcyjne wizualnie. To, jak długo taki stan utrzyma się w procesie eksploatowania stalowych produktów, zależy jednak w dużej mierze od sposobu ich przygotowania oraz naszej ingerencji. Jak zatem dbać o stalową powierzchnię i jakim procesom ją poddawać, aby jak najdłużej spełniała swoje zadania i cieszyła nasze oko?

Szlifowanie stali nierdzewnej – czy jest konieczne i jak się do niego przygotować?

Szlifowanie powierzchni stali nierdzewnej to zabieg mechaniczny sprzyjający jej naturalnym własnościom ochronnym. Jak wiadomo, stal nierdzewna jest samopasywna, co jest związane z obecnością na jej powierzchni pierwiastków stopowych. To one tworzą ochronną warstwę powodującą, że stal wykazuje właściwości antykorozyjne. W związku z tym w sytuacji, kiedy stal ulega mechanicznym uszkodzeniom, cienka warstwa ochronna wytwarza się natychmiast pod wpływem tlenu z powietrza lub wody. To dlatego stal nierdzewna sama w sobie nie wymaga już dodatkowego zabezpieczenia przed korozją. Aby jednak na długo pozostawała w idealnym stanie, przed jej użytkowaniem należy poddać ją procesom ściernym.

Jednym z najpopularniejszych rodzajów obróbki mechanicznej stali jest szlifowanie, a więc wykańczanie stalowej powierzchni za pomocą odpowiednich narzędzi ścierających lub luźnych ziaren ściernych. Musimy jednak pamiętać, że każda ingerencja w strukturę stali nierdzewnej powodująca jej zanieczyszczenie żelazem niestopowym łamie naturalną barierę ochronną stali nierdzewnej i niszczy jej warstwę pasywną. Niebezpieczeństwo utraty warstwy antykorozyjnej stali może pojawić się podczas jej czyszczenia mechanicznego narzędziem, które wcześniej miało styczność ze stalą niestopową. Aby uniknąć korozji międzykrystalicznej, zaleca się, aby do szlifowania stali nierdzewnej używać narzędzi wykonanych z włókien syntetycznych.

Szlifowanie stali nierdzewnej – sposoby obróbki

Najpopularniejszymi i powszechnie stosowanymi metodami obróbki szlifierskiej stali nierdzewnej jest obróbka ściernicami fibrowymi, obróbka ściernicami listkowymi, obróbka taśmami bezkońcowymi oraz obróbka włókninami szlifierskimi.

W przypadku obróbki ściernicami listkowymi do szlifowania używa się elastycznych tarcz ścierających, które możemy dostosowywać rozmiarem oraz wielkością uziarnienia do charakteru podejmowanych prac. Dzięki temu, że tarcze są sprężyste, mogą bez problemu docierać do trudno dostępnych miejsc, np. załamań, złączeń i spawów. Równie popularne, choć mniej skuteczne, są ściernice fibrowe występujące w postaci cienkich i delikatnych płatków papieru ściernego. Szlifowanie taśmami bezkońcowymi odbywa się najczęściej przy udziale dużych, stacjonarnych maszyn szlifierskich. W tym przypadku mechanizm napędowy napina znajdującą się na rolkach taśmę ze ścierniwem, która dopasowuje się do kształtu szlifowanego przedmiotu. Dzięki temu szlifowanie taśmami bezkońcowymi doskonale sprawdza się chociażby przy obróbce balustrad i barierek. Coraz popularniejszym, choć stosunkowo nowym, sposobem ścierania stali nierdzewnej jest obróbka szlifierska włókninami, a więc syntetycznymi podkładami, do których za pomocą żywicy przytwierdza się równomiernie rozmieszczone cząsteczki ścierające. Zaletą tej metody jest odporność tarczy ścierającej na działanie płynów obróbkowych oraz jej wysoka odkształcalność. Ponadto jest to w pełni bezpieczna metoda, podczas której nie dochodzi do uszkodzeń stalowej powierzchni.

Jak polerować stal nierdzewną?

Standardowym sposobem polerowania stali nierdzewnej, a więc nadawania jej charakterystycznego błysku, jest użycie filcowych lub bawełnianych  krążków polerskich, które można stosować na sucho lub mokro, z użyciem odpowiednich past. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać o dostosowaniu siły nacisku maszyny, w której umieszczony jest krążek, do materiału, z którego polerowany przedmiot został wykonany. Zbyt duży nacisk może przepalać stal. Mniej inwazyjnym sposobem polerowania stali nierdzewnej jest polerowanie elektrochemiczne, podczas którego do zabezpieczania stali używa się mieszanki z kwasu fosforowego oraz kwasu siarkowego. Kwasy nadają czyszczonej powierzchni wysoki połysk i sprawiają, że jest ona dużo łatwiejsza do utrzymania w czystości.

W ofercie firmy Kobamet znajdą Państwo szeroki zakres usług zabezpieczających produkty wykonane ze stali nierdzewnej.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy doradzą Państwu optymalne rozwiązanie i dokonają wyceny interesującej Państwa usługi

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW TUTAJ