Drodzy klienci, uprzejmie informujemy, że nie wykonujemy już zleceń związanych z balustradami. Wyspecjalizowaliśmy się w profesjonalnej obróbce stali nierdzewnej.

balustrady-tarasowe

Balkon francuski ze stali nierdzewnej – charakterystyka

Balkon francuski to element doposażenia okna, który w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Dzięki wysokiemu i efektownemu przeszkleniu jest wykorzystywany nie tylko jako ozdoba elewacji, ale także jako sposób na doświetlenie wnętrza domu. Balkony typu francuskiego różnią się znacząco od tradycyjnych balkonów tym, że nie posiadają płyty balkonowej, ale bez obaw można je potraktować jako użyteczny i estetyczny element wyposażenia okna z ciekawym przeszkleniem i balustradą ze stali nierdzewnej.

Balustrada ze stali nierdzewnej w balkonie francuskim

W odróżnieniu od balkonów tradycyjnych balkon francuski nie posiada wysuniętej płyty żelbetowej, po której można chodzić, a tylko wąski parapet użytkowy. Nie oznacza to jednak, że nie musi być wyposażony w odpowiednie zabezpieczenie. W zależności od rodzaju zastosowanej portfenetry oraz wielkości przeszklenia balkon francuski powinien posiadać trwałą i dostosowaną do wymogów bezpieczeństwa balustradę, która będzie nie tylko zdobiła okno, ale przede wszystkim zabezpieczała użytkowników balkonu. Dlatego ważne jest, żeby balustrada zewnętrzna wytrzymywała napór i była zainstalowana w sposób, który nie będzie naruszał elewacji budynku. Co istotne, z balustrady przy balkonie francuskim możemy zrezygnować wyłącznie wtedy, jeśli przeszklenie okna nie jest otwierane lub jest otwierane tylko częściowo i powyżej 1 metra. Wówczas szklana tafla musi być wykonana z grubego, hartowanego szkła, które będzie całkowicie odporne na nacisk. 

Balustrada przy balkonie francuskim może być przytwierdzona do frontu ściany lub umieszczona w glifie okna. Najpopularniejszym materiałem, który wykorzystuje się do jej wykonania, jest stal nierdzewna i stal ocynkowana, ale niektórzy inwestorzy decydują się także na balustradę zewnętrzną wykonaną z aluminium lub balustradę z kutego metalu. Zastosowanie stali nierdzewnej jest jednak w przypadku balustrady zewnętrznej uzasadnione przede wszystkim kwestiami pragmatycznymi – balustrada z nierdzewki nie tylko będzie długo zachowywała swój ładny wygląd, ale będzie też całkowicie odporna na rdzę. 

Z uwagi na to, że balkony francuskie, w zależności od zastosowanego rodzaju drzwi i okien, przybierają różne rozmiary, balustrady je okalające zazwyczaj wykonuje się na zamówienie inwestora. W takim przypadku przed wyborem balustrady zewnętrznej warto skorzystać z pomocy doradców firmy Kobamet, którzy określą parametry balustrady balkonowej i przedstawią jej pełny projekt.  

Na jakie przeszklenie się zdecydować?

W klasycznej wersji balkon francuski zbudowany jest z przeszklenia, które sięga od parteru po sufit. Aby uniknąć wrażenia niedopasowania stylów, powinno być ono dostosowane wielkością oraz wyglądem do pozostałych okien zainstalowanych w budynku. Jeżeli w trakcie remontu zastępujemy istniejący już balkon balkonem francuskim lub chcemy, aby pomieszczenie było maksymalnie doświetlone, możemy zdecydować się na zastosowanie kilku szeregowych drzwi tarasowych. Zazwyczaj drzwi tego typu są gotowe do instalacji i można je otwierać w dowolny sposób, podobnie jak tradycyjne drzwi tarasowe. W takim przypadku należy jednak pamiętać o konieczności zamontowania bezpiecznej balustrady ze stali nierdzewnej. Najczęściej jednak portfenetry, czyli wysokie okna-drzwi, zestawiane są w balkonach francuskich w pary, co daje ciekawy efekt wizualny i wspomaga oświetlenie domu. Bardzo często tego typu balkony stosowane są na poddaszach. 

Zalety balkonów francuskich

Balkon francuski, w odróżnieniu od tradycyjnych balkonów z wysuniętą na lico płytą żelbetową, jest dużo mniejszy i bardziej efektowniejszy. To sprawia, że nie tylko bez trudu można go dopasować do typu i wyglądu elewacji oraz charakteru całego budynku, ale i bardzo łatwo go zainstalować. Zaletą balkonów francuskich jest także możliwość zastąpienia nimi istniejących już balkonów tradycyjnych. Balkon tego typu jest mniej inwazyjny w montażu i aranżacji i może stanowić łatwe do zainstalowania dodatkowe źródło światła słonecznego w domu. W odróżnieniu od balkonów z umieszczaną w stropie płytą żelbetową konstrukcja balkonu francuskiego nie wymaga też od nas skomplikowanego montażu i ocieplenia. Wykluczamy tym samym ryzyko powstawania mostków termicznych.  

Balkon francuski – dla kogo?

Najczęściej na balkony francuskie mogliśmy się natknąć w dawnym budownictwie pałacowym lub kamienicach sprzed lat, ale obecnie są one coraz popularniejszym rozwiązaniem architektonicznym stosowanym w domach utrzymanych w nowoczesnym stylu. Zazwyczaj inwestorzy decydują się na balkony francuskie jako zamienniki tradycyjnych, dużych balkonów, ale często są one też sposobem na dodatkowe nowoczesne doświetlenie domu. Balkony francuskie bardzo często umiejscawia się na pierwszej kondygnacji budynku lub poddaszu. Wówczas najczęściej stosuje się pojedyncze portfenetry stałe albo zestawia otwierane w dowolny sposób drzwi tarasowe