Drodzy klienci, uprzejmie informujemy, że nie wykonujemy już zleceń związanych z balustradami. Wyspecjalizowaliśmy się w profesjonalnej obróbce stali nierdzewnej.

balustrady ze stali nierdzewnej

Balustrada stalowa przy schodach wewnętrznych – jak bezpiecznie zamontować balustradę

Balustrada stalowa przy schodach – bezpieczny montaż metalowych barierek

Popularność stali nierdzewnej wykorzystywanej do produkcji balustrad, barierek i schodów stalowych sprawiła, że klienci nierzadko muszą ustawiać się w kolejce do ekspertów. W Kobamet dbamy o to, aby każda balustrada stalowa przy schodach wewnętrznych i zewnętrznych była maksymalnie solidna oraz bezpieczna.

Balustradę ze stali nierdzewnej można oczywiście zamontować samodzielnie, jeżeli posiada się odpowiednie narzędzia i wiedzę. Jednak takie zadanie lepiej zlecić fachowcowi. Poniżej przedstawiamy, jak wygląda praca montera i w jaki sposób zamontować balustradę przy schodach stalowych.

balustrada stalowa przy schodach

Dlaczego warto wybrać balustradę ze stali nierdzewnej?

Balustrada ze stali nierdzewiejącej montowana przy schodach wewnętrznych, a także na balkonach i tarasach, jest bardziej wytrzymała niż balustrada wykonana ze zwykłego żelaza. Związane to jest z właściwościami materiału, z którego wykonuje się barierkę. Stal nierdzewna jest twardsza niż stal zwykła. Nierdzewka jest wytrzymała i antykorozyjna, a przy tym dużo lepiej znosi uszkodzenia mechaniczne. Balustrada z nierdzewki nie niszczeje, nie trzeba jej zatem dodatkowo pielęgnować, zabezpieczać przed korozją i czyścić.

  • Balustrada schodowa ze stali nierdzewnej jest bardziej opłacalna. Choć kosztuje więcej niż barierka ze zwykłego żelaza, to jej zakup jest jednorazowym wydatkiem.
  • Balustrada z nierdzewki zostanie z nami przez lata.
  • Jeśli wybierzemy sprawdzonego producenta balustrad ze stali nierdzewnej, w pakiecie będziemy mieli zapewniony profesjonalny montaż balustrady i fachowe doradztwo.

 

Montaż balustrady stalowej przy schodach – od czego zacząć?

Montaż balustrady schodowej ze stali nierdzewnej należy zacząć od wykonania pomiarów schodów. Bez tego nie będziemy wiedzieć, jakie parametry będzie miała balustrada. Wymiarowanie schodów i dedykowanej im balustrady najlepiej zrobić na rzucie klatki schodowej. Pomiary należy wykonywać pomiędzy krawędziami schodów z zachowaniem odpowiedniego odstępu na montaż balustrady i podtrzymujących ją słupków nośnych. Jeżeli zamierzamy instalować balustradę stalową ze szkłem, monter musi dodatkowo zabezpieczyć miejsce na słupki narożne (w przypadku schodów kręconych lub schodów dwubiegowych).

 

Balustrada stalowa przy schodach wewnętrznych – jak montować? 

Po zwymiarowaniu gotowych schodów, monter balustrady stalowej musi zaplanować umieszczenie słupków nośnych. Pomiędzy słupkami należy zachować taką samą odległość. Dla ułatwienia podczas montażu balustrady można posłużyć się rurą pochwytową. To pozwoli ustalić odległość pomiędzy słupkami nośnymi i pomoże zorientować ich pion. Słupki podtrzymujące balustradę muszą znajdować się w odległości około 4 centymetrów od krawędzi schodów. Po rozmieszczeniu i przytwierdzeniu słupków stalowych do stopni schodów, należy połączyć je główną rurą pochwytową i kolankami mocującymi ją do słupka.

Kolejnym krokiem jest przytwierdzenie do rury pochwytowej dodatkowych podpór, ewentualnie wymierzenie rurek, które będą podtrzymywały balustradę szklaną. Po zamontowaniu słupków nośnych monter nakręca na nie dodatkowe zabezpieczenia wkrętne i montuje do nich poziome tralki. To może mieć miejsce w przypadku balustrady wykonanej w całości ze stali nierdzewnej. W instalacji balustrady ze szkłem niezbędną są rurki podtrzymujące szklaną taflę balustrady. Następnie przytwierdza się poręcz balustrady, zazwyczaj umiejscowioną na specjalnych stalowych wspornikach. Jeżeli projekt zakłada balustrady z wypełnieniem szklanym, to trzeba je ostrożnie przytwierdzić do słupków. Opcjonalnie umieścić w stalowej szynie, jeżeli wcześniej taka została zamontowana.

Montaż stalowej balustrady musi się odbywać po wcześniejszym przygotowaniu miejsca pracy. Nie należy do niego przystępować w momencie, kiedy nie posiadamy wszystkich narzędzi albo nie jesteśmy w stanie samodzielnie zamontować słupków nośnych w sposób prawidłowy. Bardzo ważne jest też rozważne instalowanie szklanej balustrady, która wymaga nie tylko precyzji, ale i wprawy.

Z tego względu lepiej jest zlecić montaż balustrady przy schodach wewnętrznych monterowi, który ma nie tylko wiedzę, ale i doświadczenie w pracy ze stalowymi balustradami do domu. W Kobamet znajdziesz takich fachowców!