Drodzy klienci, uprzejmie informujemy, że nie wykonujemy już zleceń związanych z balustradami. Wyspecjalizowaliśmy się w profesjonalnej obróbce stali nierdzewnej.

balustrada-stal-nierdzewna

Balustrada stalowa zewnętrzna – zamontuj bezpiecznie

Balustrada balkonowa, oprócz niewątpliwych walorów wizualnych, powinna być przede wszystkim bezpieczna i wygodna w użytkowaniu. Typ i wielkość balustrady powinny być dostosowane nie tylko do frontu budynku, ale także do rodzaju użytkowników, którzy na co dzień będą korzystali z balkonu lub tarasu. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru balustrady zewnętrznej ze stali nierdzewnej i jaki rodzaj barierki wybrać?

Stalowa balustrada balkonowa – dla Twojego bezpieczeństwa

Czy zastanawialiście się kiedyś, po co właściwie montuje się balustradę na balkonach i tarasach, zamykając tym samym ich przestrzeń użytkową? Odpowiedź jest prosta – dla naszego bezpieczeństwa. Balustrady montowane na zewnątrz budynków, zarówno te balkonowe, jak i schodowe, mają przede wszystkim za zadanie chronić nas przed upadkiem z dużej wysokości. Ograniczenie przestrzeni balkonu poprzez zamontowanie bezpiecznej balustrady sprawia, że bez obaw możemy na nim przebywać, nie martwiąc się ani o osoby przebywające na wysokości, ani o te, które akurat znajdują się pod balkonem. 

Oczywiście balustrada balkonowa, oprócz pełnienia funkcji ochronnej, jest także ozdobą naszego domu, dlatego powinna być dopasowana do jego wyglądu i otoczenia. W tym przypadku inwestor ma jednak ułatwione zadanie – w ofercie firmy Kobamet posiadamy mnóstwo wzorów i rodzajów balustrad stalowych zewnętrznych nadających się zarówno do nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego, jak i zabudowań jednorodzinnych. 

Balustrada na balkon ze stali nierdzewnej – informacje techniczne 

Wybierając idealny typ balustrady ze stali nierdzewnej do naszego domu, nie możemy zapominać, że oprócz oczekiwanego efektu wizualnego powinna ona spełniać także wymogi techniczne, które zapewnią nam bezpieczeństwo podczas korzystania z balustrady. Wymogi dotyczące wielkości i wysokości balustrady, a także prześwitów pomiędzy jej pionowymi częściami, są określane w oparciu o rodzaj i typ zabudowania. W budynkach jednorodzinnych wysokość balustrady stalowej balkonowej nie powinna być mniejsza niż 0,9 m. Z kolei w przypadku budynków użyteczności publicznej jest ona większa i wynosi 1,1 m. W każdym przypadku balustrada powinna być zakończona barierką umożliwiającą swobodne korzystanie ze schodów lub balkonu. Montując balustradę w zabudowaniach publicznych, musimy także pamiętać o dodatkowych poręczach dla osób niepełnosprawnych. Takie pomocnicze barierki powinny być zainstalowane na wysokości 0,75 m (w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych) i 0,9 (w przypadku budynków użyteczności publicznej). 

Instalując stalową balustradę na zewnątrz budynku, powinniśmy też pamiętać o zachowaniu bezpiecznych odstępów pomiędzy pionowy tralkami wypełniającymi balustradę. W przypadku zabudowań wielorodzinnych taki prześwit nie może być większy niż 12 cm, natomiast w przypadku budynków użyteczności publicznej może osiągać maksymalnie 20 cm. 

Balustrada stalowa z nierdzewki, bez względu na rodzaj wypełnienia balustrady, musi być zakończona wygodną poręczą umożliwiającą bezproblemowe korzystanie z balkonu czy tarasu. Stalowa barierka powinna być dopasowana do wysokości i szerokości balustrady, a także jej typu i wyglądu. 

Balustrady balkonowe stalowe – stal nierdzewna czy zwykła?

Obecnie najpopularniejszym typem balustrad zewnętrznych są balustrady wykonane ze stali nierdzewnej, często ze szklanym wypełnieniem. Ich popularność nie dziwi – stal nierdzewiejąca, z której wykonuje się balustrady, jest nie tylko elegancka i uniwersalna, ale przede wszystkim bardzo wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne i odporna na wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Co jednak najważniejsze, barierki z nierdzewki są antykorozyjne, co sprawia, że bez obaw możemy je montować na zewnątrz budynków, bez zamartwiania się o ich wygląd i stan techniczny. Dzięki temu balustrady ze stali nierdzewnej zyskują podwójnie – są nie tylko bezpieczne i efektowne, ale i bardzo opłacalne dla naszego portfela. Uznaje się, że barierki ze stali zwykłej, nawet jeżeli są odpowiednio zabezpieczone, co jakiś czas – z uwagi na działanie opadów – powinny być oczyszczane i na nowo pokrywane środkiem zapobiegającym korozji. A to przecież generuje dodatkowe wydatki. W przypadku balustrady ze stali nierdzewnej mamy pewność, że będzie ona zachowywała świetny wygląd przez bardzo długie lata.