Drodzy klienci, uprzejmie informujemy, że nie wykonujemy już zleceń związanych z balustradami. Wyspecjalizowaliśmy się w profesjonalnej obróbce stali nierdzewnej.

schody-drewniane-podwieszane

Balustrada z nierdzewki czy szkła? Wybieramy!

Idealny projekt balustrady powinien nie tylko zapewniać nam bezpieczeństwo podczas poruszania się po schodach i korzystania z balkonu, ale i ładnie wyglądać, gwarantując nam tym samym wysoką jakość i estetyczne wykonanie. Obecnie wśród najpopularniejszych modeli tego typu produktów możemy wyróżnić balustrady ze stali nierdzewnej i szkła, które bardzo często przybierają formę mariażu tych dwóch materiałów. Jaki rodzaj balustrady wybrać i czym się kierować przy jej wyborze? 

Balustrada do domu i na balkon – wybierz ze specjalistą

Stalowe balustrady montowane przy schodach wewnętrznych coraz częściej przestają pełnić wyłącznie rolę użytkową. Inwestorzy poszukujący idealnych projektów balustrad wewnętrznych skupiają się już nie tylko na jakości ich wykonania i bezpieczeństwie podczas ich użytkowania, ale także na walorach estetycznych. Barierki montowane przy schodach i balkonach mają być ładne, nowoczesne i dopasowane zarówno do stylu, w jakim został urządzony nasz dom, jak i estetyki samego budynku. Na szczęście w dzisiejszych czasach liczba wzorów i typów balustrad zewnętrznych i wewnętrznych jest tak duża, że bez trudu odnajdziemy dla siebie idealne rozwiązanie. Jeśli nie jesteśmy zdecydowani, jaki rodzaj balustrady stalowej wybrać, albo obawiamy się, że nie będziemy w stanie ocenić jej jakości i solidności wykonania, możemy poprosić o pomoc doradców firmy Kobamet, którzy nie tylko przygotują projekt balustrady skrojonej na miarę naszych potrzeb, ale i doradzą nam, jaki rodzaj balustrady szklanej lub stalowej będzie odpowiedni dla typu schodów lub balkonu. Pamiętajmy, że źle zaprojektowana balustrada stalowa niedostosowana do wielkości schodów lub szklana balustrada, która nie będzie w pełni chroniła naszego balkonu, nie tylko nie będzie spełniała swojego zadania, ale i będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami, które prędzej czy później będziemy musieli przeznaczyć na wymianę barierki. 

Zaletą stali nierdzewnej jest to, że jest nie tylko odporna na uszkodzenia mechaniczne, ale i antykorozyjna. To sprawia, że balustrady wykonane ze stali nierdzewiejącej są idealnym rozwiązaniem na balkon i taras – nie tylko nie niszczeją tak szybko jak barierki drewniane czy te ze stali zwykłej, ale i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnujących stal. Z tego względu barierki z nierdzewki są też bardzo opłacalnym rozwiązaniem, ponieważ koszty, które poniesiemy na ich zakup i montaż, nie będą w przyszłości dodatkowo podbijane. Kolejną zaletą balustrady wykonanej ze stali nierdzewnej jest łatwość obróbki stali, co umożliwia nam właściwie dowolne kształtowanie metalowych profili wykorzystywanych do produkcji balustrady. Najczęściej spotykaną formą balustrad balkonowych ze stali są jednak mimo wszystko barierki złożone ze stalowych pionowych rurek i profili, nierzadko połączone z wypełnieniem ze szkła hartowanego. 

A może balustrada ze stali nierdzewnej i szkła?

Stosunkowo nową opcją, która jednak na dobre zadomowiła się już w naszych domach i biurach, jest mariaż stalowej barierki ze szkłem. Wypełnienie z hartowanego bezpiecznego szkła nie tylko wygląda bardzo stylowo w połączeniu ze stalową elegancją barierki, ale i jest bardzo łatwe w obsłudze – zarówno stal nierdzewną, jak i szkło bardzo łatwo utrzymać w czystości. Balustrady wykonane ze szkła bardzo łatwo także zaaranżować i dostosować do wyglądu pomieszczenia – szkło pasuje przecież zarówno do klasycznych i ciepłych wnętrz, jak i nowoczesnych mieszkań utrzymanych w stylu industrialnym. Poza tym stalowe balustrady ze szklanym wypełnieniem, dzięki naturalnym właściwościom szkła, świetnie sprawdzą się w roli zabezpieczenia schodów wewnętrznych w niewielkich domach, odciążając optycznie wnętrze i sprawiając, że pokój będzie wydawał się bardziej przestronny niż jest w rzeczywistości. 

Balustrady stalowe ze szklanym wypełnieniem występują w kilku projektach, ale jednym z najpopularniejszych jest balustrada całoszklana. To ten typ balustrady, który świetnie sprawdza się na zewnątrz, jako stylowe zabezpieczenie balkonów i tarasów. Balustrada całoszklana samonośna nie wymaga już dodatkowych zabezpieczeń – tafla szkła przytwierdzona jest do podłoża balkonu lub krawędzi schodów za pomocą stalowych łączników. Klasycznym modelem balustrady szklanej, równie popularnym jak balustrada samonośna, jest barierka ze szkłem w stalowej ramie. W tym przypadku hartowane szkło umieszczane jest pomiędzy słupkami nośnymi za pomocą stalowych rotuli i zabezpieczane od góry poręczą ze stali nierdzewnej. Jeżeli jednak nie chcemy decydować się na standardowy model balustrady stalowej, a balustrada całoszklana nie jest dla nas, możemy wybrać balustradę szklaną w stalowej szynie. Rozwiązanie to jest połączeniem tych dwóch typów barierek stalowych. Balustrada tego typu zakotwiona jest w stalowej szynie, która ją podtrzymuje i unieruchamia. Szyna może być dodatkowo schowana w podłożu. Całą konstrukcję balustrady zabezpiecza od góry barierka z nierdzewki.