Drodzy klienci, uprzejmie informujemy, że nie wykonujemy już zleceń związanych z balustradami. Wyspecjalizowaliśmy się w profesjonalnej obróbce stali nierdzewnej.

Balustrada ze stali nierdzewnej, szkła czy drewna? Jak wybrać?

Balustrada okalająca schody wewnętrzne ma nie tylko chronić nas przed upadkiem z wysokości i wspomagać nas w poruszaniu się po schodach, ale i stanowić ich szlachetną oprawę. To od niej zależy, czy schody będą mocno widoczne w przestrzeni domu, czy też będą wtapiały się w otoczenie, stanowiąc jedynie tło dla pozostałych sprzętów.

Kształt i materiał nie bez znaczenia

Dopełniając projekt schodów wewnętrznych w naszym domu czy mieszkaniu balustradą, powinniśmy pamiętać, że jej forma, kształt i materiał, z którego zostanie wykonana, powinny być dopasowane do wielkości schodów, ich umiejscowienia oraz charakteru wnętrza, w którym się znajdują. Źle dobrana balustrada może zepsuć finalny efekt i sprawić, że schody będą optycznie obciążać wnętrze lub wyglądać w nim karykaturalnie. O czym zatem należy pamiętać?

To, jaką rolę przypiszemy schodom wewnętrznym, zależy od charakteru, jaki nadamy wybranej przez nas balustradzie. Jeżeli schody w naszym domu zostały przeniesione do salonu lub holu i mają pełnić – oprócz funkcji użytkowej – także funkcję dekoracyjną, warto doposażyć je w oryginalną i ozdobną balustradę, która stanie się dodatkowym atutem wnętrzarskim dominującym w naszym domu. Pamiętajmy, że solidna i bogato zdobiona balustrada osadzi nasze schody we wnętrzu i może optycznie pomniejszyć pomieszczenie. Lekka i delikatna balustrada uniesie schody i odciąży je przestrzennie. Wyjątkową dekoracyjność balustrady uzyskamy, wykorzystując do jej wykonania materiały podatne na kształtowanie. Wśród tych najchętniej wybieranych dominuje metal, drewno i szkło.

Balustrada metalowa, czyli prostota i elegancja

Metal jest bardzo plastyczny i łatwo poddaje się obróbce, dlatego jest odpowiedni do konstruowania wszystkich elementów balustrady. Powierzchnia balustrad wykonanych z tego materiału standardowo jest szlifowana, żłobiona, polerowana lub malowana. Obecnie najchętniej wybieranym przez inwestorów metalem do wyrobu balustrad jest stal nierdzewna, która najczęściej występuje w formie rurek o różnej średnicy lub profili. Stal nierdzewna w najbardziej reprezentatywnej formie jest szlifowana i zmatowiona, dzięki czemu nie widać na niej zarysowań i drobnych uszkodzeń. Musimy jednak pamiętać, że szlif wpływa na podatność stali na zabrudzenia – im jest grubszy i głębszy, tym stal łatwiej się brudzi. Droższą wersją są balustrady wykonane ze stali nierdzewnej polerowanej. Błyszcząca powierzchnia stali jest jednak dużo bardziej miękka niż powierzchnia stali szlifowane, dlatego łatwiej ją uszkodzić, zarysować. W wersji ekonomicznej możemy się zdecydować na balustradę wewnętrzną wykonaną z aluminium lub zwykłej czarnej stali, którą później maluje się na wybrany kolor. Jeżeli zależy nam na wysokim stopniu dekoracyjności i chcemy, aby nasze schody były bardzo reprezentatywne i okazałe, warto pomyśleć o wciąż popularnych balustradach mosiężnych, które mogą przybierać kształt fantazyjnych ornamentów. Pamiętajmy jednak, że balustrada wykonana z mosiądzu zawsze będzie sprawiała wrażenie ciężkiej i okazałej, dlatego powinniśmy wystrzegać się jej, kiedy chcemy odciążyć optycznie nasze pomieszczenie lub wiemy, że nasze schody są po prostu zbyt filigranowe w stosunku do balustrady.

Jedynym mankamentem balustrady wykonanej z metalu jest to, że metal zawsze będzie zimny w dotyku, dlatego przed jego wyborem warto zastanowić się, czy nie będzie to przeszkadzało nam w codziennym użytkowaniu schodów.

Balustrada drewniana, czyli naturalne piękno

Drewno to nadal jeden z najchętniej wybieranych materiałów. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko dostępności, ale także temu, że bardzo łatwo je obrabiać, nie rezygnując przy tym z naturalnych walorów surowca. Balustrady wykonane z drewna nadają wnętrzu domowy i przyjazny charakter i wyraźnie je ocieplają, stwarzając wrażenie przytulności i lekkości. Bardzo łatwo je dopasować do właściwie każdego wnętrza i wystroju, bez trudu też połączymy drewniane elementy z innymi materiałami, np. szkłem czy betonem. Klasyczne balustrady wykonane z drewna najczęściej przybierają kształt prostych desek, ale niezwykle efektownie wygląda także drewno rzeźbione, frezowane i gięte. Ta ostatnia forma polecana jest szczególnie wtedy, kiedy nasze schody są duże i mają nietypowe kształty – wtedy gięte drewno dużo łatwiej dopasować do wszelkiego rodzaju załamań, skrętów czy uskoków.

Niewątpliwą zaletą balustrad wykonanych z drewna jest ich naturalność, prostota i łatwość w dopasowaniu do wnętrza. Drewno wykorzystywane w tym celu można malować na dowolny kolor, rzeźbić i wyginać. Pamiętajmy jednak, że wszystkie drewniane elementy trzeba zabezpieczyć i odpowiednio o nie dbać, aby w trakcie eksploatacji nie straciły swoich naturalnych walorów.

Balustrada szklana, czyli nowoczesność na wyciągnięcie ręki

Balustrady wykonane ze szkła cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki naturalnym właściwościom szkła – bardzo łatwo je zaaranżować i dostosować do charakteru wnętrza. Ponadto szkło wspaniale współgra z naturalnym światłem dziennym i sztucznym. Dzięki temu szklana balustrada nie tylko dodaje wnętrzu lekkości i nowoczesności, ale i dobrze zaaranżowana, może pozostać właściwie niezauważalna.

Szklane balustrady najczęściej przybierają postać szklanego przęsła umieszczonego w metalowej ramie. Szkło stosowane do ich konstrukcji musi być hartowanym, klejonym warstwowo szkłem bezpiecznym, które niweluje ryzyko odprysku odłamków i skaleczenia przy potencjalnym stłuczeniu tafli. Tak przygotowane szkło, w zależności od pomysłu inwestora, może być szkłem przezroczystym, barwionym lub zdobionym, a także wzbogaconym o np. dodatkowe oświetlenie. Balustrady wykonane ze szkła nie wymagają też szczególnego zaangażowania przy ich konserwacji – do ich wyczyszczenia wystarczą specyfiki, których używamy na co dzień do pielęgnacji szyb w oknach czy luster.