Piękno i funkcjonalność schodów wewnętrznych zależy w dużej mierze od wyboru barierki schodowej, która stanowi detal mogący znacząco odmienić ich wygląd oraz ułatwić poruszanie się po nich. Balustrada powinna chronić przed upadkiem z wysokości, ale również stanowić element dekoracji pomieszczenia, dlatego warto zastanowić się nad jej wyborem.
Z poręczą poręczniej
Zgodnie z polskimi przepisami nie ma obowiązku instalowania balustrady w domach jednorodzinnych – w tym przypadku schody o wysokości do 1 metra oraz szersze od drzwi lub przejścia, do którego prowadzą, nie muszą być ograniczane barierkami ochronnymi. Należy też pamiętać, że schody odkryte z jednej lub z dwóch stron oraz te bardzo strome, bez względu na swój charakter, muszą być zabezpieczone balustradą, ale te ograniczone ścianami wymagają już tylko poręczy. Powinniśmy jednak pamiętać, że podstawową funkcją balustrady jest zapewnienie bezpieczeństwa i wygody podczas poruszania się po schodach, dlatego o ich wyborze warto zastanowić się już na etapie projektu domu, uwzględniając w swoich decyzjach komfort domowników, np. osób starszych i niepełnosprawnych. Warto też pomyśleć o potrzebach najmłodszych użytkowników i zastanowić się nad zamontowaniem dla nich specjalnych poręczy na dostosowanej do ich wzrostu wysokości 60 cm. Dla ich bezpieczeństwa dobrze jest także zamontować elementy, które będą uniemożliwiały zsuwanie się po poręczach oraz wspinanie się na balustradę.
Jaki typ?
Względy bezpieczeństwa są bardzo ważne, jeśli chodzi o wybór odpowiednich balustrad do schodów wewnętrznych, ale nie można zapominać, że ich kształt decyduje także o wyglądzie pomieszczenia, w którym zostaną zamontowane. Od naszego gustu i upodobań zależy, czy balustrady podkreślą obecność schodów w naszym domu i jak mocno je wyeksponują. Do wyboru mamy balustrady o konstrukcji pełnej lub ażurowej. W pierwszym przypadku wykonuje się je ze zbrojonego betonu, cegieł, bloczków, pustaków szklanych lub płyt gipsowo-kartonowych umieszczanych na ruszcie. Na balustrady ażurowe składają się słupki, tralki i poręcze. Zadaniem przymocowanych do schodów słupków jest zapewnienie stabilności całej balustrady – to do nich przytwierdza się bowiem poręcz oraz całe wypełnienie. Utrzymują one zatem całą konstrukcję i muszą gwarantować nam bezpieczne oparcie. Słupki rozmieszcza się zazwyczaj co 90-120 cm, ale nierzadkim procederem jest stosowanie tylko dwóch słupków – na początku i na końcu biegu balustrady. Poręcz jest tym elementem całej konstrukcji, z którym mamy najczęstszy kontakt, dlatego musi być nie tylko wygodna i solidna, ale nie może też zawierać żadnych ostrych części, które mogłyby ranić nasze dłonie. Warto też pamiętać, że poręcz nie może być przytwierdzona zbyt blisko ściany, dlatego jej optymalna odległość to co najmniej 5 cm, a jej średnica to około 7 cm. O charakterze i wyglądzie balustrady decyduje wypełnienie, które może przybierać różne kształty i stanowić modną ozdobę naszego domu. Najczęściej są to ażurowe elementy pionowe (tralki) lub poziome listwy, kształtowniki oraz linki stalowe. Na życzenie Klienta w Kobamet możemy też wykonać niezwykle efektowne wypełnienia z tafli metalu i szkła lub drewna.
Wysokość balustrady powinna sięgać dolnej granicy klatki piersiowej, ale nie powinna być niższa niż 90 cm. W przypadku antresoli i balkonów umiejscowionych powyżej 12 m, ze względów bezpieczeństwa, balustrady powinny mieć wysokość 110 cm.
Dopasowane do Twojego wnętrza
Wybór odpowiedniej balustrady zależy od charakteru miejsca, któremu ma być dedykowana. Bardzo masywne balustrady dosyć mocno zaznaczają się w przestrzeni i eksponują schody, ażurowe i delikatne dodają im lekkości. Wszystko zależy więc od pomysłu i upodobań zleceniodawcy oraz od zamysłu architekta, który musi zaproponować nam odpowiedni materiał, z którego będzie wykonana balustrada. Najprostszym rozwiązaniem jest wykorzystanie tylko jednego tworzywa, ale bardzo częstym jest łączenie kilku pasujących do siebie materiałów, np. drewna i metalu lub kamienia czy metalu i szkła. To ostatnie jest niezwykle efektowne i może obierać różne kształty i faktury oraz występować w różnorodnych kombinacjach kolorystycznych. Dobrym pomysłem jest połączyć je z metalem, cegłą lub betonem, oraz zastanowić się nad rolą, jaką ma odegrać w naszym wnętrzu. Prawidłowo wyeksponowane i zaprojektowane, może rozjaśniać lub przyciemniać pomieszczenie i przybierać niespotykane kształty. W przypadku balustrad metalowych wykorzystuje się zazwyczaj stal węglową, nierdzewną oraz kutą, nierzadko również aluminium i mosiądz. Wybór tego materiału dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach o surowym i naturalnym designie i spodoba się właścicielom ceniącym sobie surową estetykę oraz trwałość i solidność surowca. Najczęstszym wyborem pozostaje jednak drewno, które daje wykonawcom duże możliwości architektoniczne i dobrze sprawdza się w dużych i przestronnych wnętrzach. Wykorzystuje się tu drewno dębowe, bukowe lub jego egzotyczne gatunki.