Drodzy klienci, uprzejmie informujemy, że nie wykonujemy już zleceń związanych z balustradami. Wyspecjalizowaliśmy się w profesjonalnej obróbce stali nierdzewnej.

Schody wspornikowe – charakterystyka

Balustrady stalowe ze szkłem – rodzaje, sposób montażu

Połączenie szkła i stali nierdzewnej stało się w ostatnich latach bardzo popularnym rozwiązaniem architektonicznym wykorzystywanym z powodzeniem także w budownictwie. Inwestorzy, poszukując ciekawych, ale także trwałych i solidnych zabezpieczeń schodów i balkonów, coraz częściej decydują się zatem na wybór stalowych balustrad ze szklanym wypełnieniem. O czym warto pamiętać, decydując się na ich wybór?

Balustrady ze stali i szkła – gdzie zamontować?

Balustrady stalowe ze szkłem są obecnie jednym z najbardziej popularnych rozwiązań architektonicznych i coraz częściej wypierają tradycyjne balustrady z drewna. Połączenie stali nierdzewnej i szkła stało się w obecnych czasach synonimem elegancji i nowoczesności, a to sprzyja wykorzystywaniu tych dwóch materiałów w domowej przestrzeni. Dzięki temu stalowe balustrady czy schody od dawna przestały kojarzyć się wyłącznie z wyposażeniem biurowców i galerii handlowych. 

Najczęściej balustrady ze stali nierdzewnej i szkła spotykane są w nowoczesnych domach o prostym i surowym wystroju, ale bardzo często stanowią też wyposażenie małych mieszkań dwukondygnacyjnych w stylu loftowym. Balustrady szklane w stalowej ramie świetnie uzupełniają ciemne i niewielkie pomieszczenia, ponieważ wizualnie są bardzo delikatne i nie obciążają optycznie przestrzeni wokół nich. Szczególnie efektownie wygląda połączenie metalowej barierki z całoszklanym wypełnieniem balustrady, które odbijając promienie słoneczne, w bardzo prosty sposób doświetla zaciemnione wnętrze. Barierki ze stali ze szkłem doskonale sprawdzą się też jako wyposażenie stalowych schodów ażurowych. Co ważne, dzięki właściwościom antykorozyjnym stali nierdzewnej balustrady ze szkłem są też coraz chętniej wykorzystywane jako zabezpieczenie balkonów i tarasów

Stalowa balustrada ze szkłem – rodzaje, montowanie

Balustrady stalowe ze szkłem mogą występować w kilku odsłonach, chociaż jednym z najpopularniejszych rodzajów są balustrady ze szkła w stalowej ramie. Rama ze stali nierdzewnej pomaga w wygodnym użytkowaniu balkonu i zapewnia nam bezpieczeństwo, a jednocześnie podtrzymuje dużą szklaną taflę balustrady. Ten typ balustrady dobrze sprawdza się także jako zabezpieczenie schodów wewnętrznych, zwłaszcza efektownych schodów ażurowych. Szklana balustrada z bezpiecznego szkła hartowanego mocowana jest do stalowych słupków za pomocą solidnych stalowych uchwytów i łączników, które dodatkowo wspomagają przenoszenie siły nacisku na metalowe elementy

Popularną formą barierek balkonowychszklane balustrady schowane w stalowej szynie, które przyciągają uwagę niebanalnym rozwiązaniem i efektownym wykończeniem balustrady. W tym przypadku tafla szkła hartowanego zakotwiczona jest w szynie ze stali nierdzewnej, która liniowo jest przymocowana do podłogi tarasu lub podłoża balkonu. Całoszklana balustrada tego typu wygląda bardzo nowocześnie, a dzięki wbudowaniu łączników w stalową szynę także niezwykle estetycznie. Co istotne, szynę ze stali nierdzewnej, w której umieszczana jest balustrada, można w całości ukryć w podłodze. Decydując się na taki krok, musimy jednak pamiętać – w przypadku balustrad instalowanych na balkonach i tarasach – o odwodnieniu. Balustrada szklana w szynie wyposażona jest dodatkowo w stalową poręcz.  

Bardzo popularnym typem balustrady stalowej ze szkłem jest balustrada całoszklana, która znajduje coraz większe grono zwolenników. Balustrada tego typu jest balustradą samonośną. Oznacza to, że składa się w całości z tafli bezpiecznego szkła hartowanego, które do podłoża przymocowane jest za pomocą stalowych łączników liniowych lub punktowych. Stalowe rotule stabilizują całą konstrukcję i zapewniają nam ochronę przed upadkiem. Balustrada całoszklana efektownie wygląda zwłaszcza jako zabezpieczenie dużych tarasów, które mają swoje przedłużenie w rozległych ogrodach. Szklana konstrukcja z jednej strony nie przesłania przestrzeni wokół tarasu, a z drugiej tworzy niedostrzegalną na pierwszy rzut oka granicę pomiędzy dwoma płaszczyznami wypoczynku i relaksu. 

Balustrada szklana – bezpieczeństwo, ochrona

Niewątpliwą zaletą balustrad ze stali i szkła jest ich stabilność i niebanalna konstrukcja. Balustrady tego typu, choć wykonane z kruchego na pozór materiału, są niezwykle trwałe i bezpieczne w codziennym użytkowaniu – zapewnia to gruba tafla balustrady ze szkła hartowanego. Jeżeli chodzi o czyszczenie, stalowe balustrady ze szkłem nie wymagają od nas większego nakładu sił. W tym przypadku w zupełności wystarczą standardowe środki czystości, jakich używamy do pielęgnacji luster i okien w naszym domu. Decydując się na wybór zewnętrznej balustrady ze szkła na balkon, możemy też zastanowić się nad zakupem szkła samoczyszczącego, które jest skonstruowane w taki sposób, żeby na jego powierzchni nie powstawały zacieki.