Drodzy klienci, uprzejmie informujemy, że nie wykonujemy już zleceń związanych z balustradami. Wyspecjalizowaliśmy się w profesjonalnej obróbce stali nierdzewnej.

balustrada-szklo

Balustrady ze stali nierdzewnej – stal satynowana czy polerowana?

Poszukując idealnej balustrady zewnętrznej, kierujemy się zazwyczaj jej ceną i wyglądem. Dla wielu inwestorów równie ważne jest, czy barierka będzie wytrzymała i odporna na ścieranie. Bez względu na to, który aspekt jest dla nas ważniejszy – wizualny czy ekonomiczny – balustrada powinna być przede wszystkim bezpieczna. Wszystkie te wymagania spełniają balustrady i barierki wykonane ze stali nierdzewnej. Jaki rodzaj balustrady zewnętrznej wybrać i na jaką obróbkę stali zdecydować się?

Balustrada ze stali nierdzewnej dobra na balkon i taras

Cechą charakterystyczną balustrad wykonanych ze stali nierdzewiejącej jest ich klasyczny, elegancki design, który wpisuje się we właściwie każdy rodzaj przestrzeni. Barierki tego typu mogą być montowane zarówno w domach jednorodzinnych i budynkach zabudowania wielorodzinnego, jak i budynkach użyteczności publicznej – galeriach handlowych, bankach, szkołach, halach produkcyjnych i biurowcach. W przypadku budynków publicznych dodatkową zaletą jest łatwość utrzymania stali nierdzewnej w czystości, co jest niezwykle ważne zwłaszcza teraz, w okresie pandemii. Poza tymi właściwościami balustrady z nierdzewki charakteryzują się wysoką jakością wykonania i klasyczną linią. Barierki tego typu są też bardzo wytrzymałe. Mowa tu nie tylko drobnych zarysowaniach, ale i poważniejszych uszkodzeniach mechanicznych spowodowanych intensywnym użytkowaniem balustrad chociażby w składach i magazynach. Balustrady z nierdzewki, jak sama nazwa wskazuje, są też odporne na rdzę, przez co są zalecane do montażu na zewnątrz budynków jako balustrady balkonowe.

Jaki rodzaj balustrady balkonowej wybrać?

Przez wiele lat prym wśród balustrad ze stali nierdzewiejącej wiodły klasyczne modele barierek zewnętrznych wykonane ze stalowych pionowych tralek i prostych wsporników podtrzymujących całą konstrukcję. Wówczas słupki nośne były połączone z poziomą stalową belką ponad poziomem płyty balkonu i poniżej barierki, które stabilizowały pionowe tralki. Obecnie inwestorzy większym zainteresowaniem darzą bardzo popularne modele balustrady ze stali nierdzewnej i szkła. Połączenie tych dwóch materiałów daje nie tylko nowoczesny, ale i jednocześnie bardzo klasyczny efekt, pozwalając na dowolną aranżację balustrady zarówno wewnątrz budynku, jak i na balkonie lub tarasie. Balustrady ze stali nierdzewnej ze szklanym wypełnieniem są dostępne w kilku wersjach, a najbardziej klasycznym typem jest balustrada stalowa z pojedynczymi taflami szkła. Bardzo popularne są również balustrady całoszklane montowane na stalowej szynie przytwierdzonej do podłoża balkonu i zwieńczone stalową barierką.

Balustrady zewnętrzne – wybierz stal nierdzewną

Balustrady wykonane ze stali nierdzewnej są wytrzymałe, antykorozyjne i elegancie. To wszystko sprawa, że są nie tylko popularne, ale i opłacalne, nawet w obecnej sytuacji, kiedy ceny stali nierdzewnej zmieniają się co jakiś czas. Wszystkie zalety wytrzymałościowe barierki i balustrady balkonowe zawdzięczają właściwościom stali i wysokiej zawartości chromu, który pomaga w uodpornieniu nierdzewki na korozje i czynniki mechaniczne. Z tego powodu balustrady nierdzewiejące są zalecane do montażu na zewnątrz, czym znacząco prześcigają barierki wykonane z innych, mniej odpornych materiałów, np. stali zwykłej. Balustrady ze stali rdzewiejącej nie tylko nie radzą sobie w trudnych warunkach pogodowych, niszczejąc pod wpływem opadów atmosferycznych, ale i wymagają od nas ciągłej pielęgnacji i konserwacji.

Jaką stal wybrać – polerowaną czy satynowaną?

Decydując się na balustrady ze stali nierdzewnej, mamy pewność, że nie tylko otrzymamy produkt bardzo wysokiej jakości, ale i że będzie on kompatybilny pod względem wyglądu z innymi elementami naszego domu, biura czy mieszkania. Jest to możliwe chociażby dzięki możliwościom, jakie daje nam obróbka stali nierdzewnej. Dzięki niej balustrady stalowe mogą przybierać różne formy, a także charakteryzować się różnorakim wykończeniem. Jednym z popularnych rozwiązań jest polerowanie stali, które nadaje balustradzie charakterystyczny stalowy połysk. W tym przypadku stal nierdzewiejąca poddawana jest obróbce mechanicznej, która pozwala na uzyskanie doskonałej gładkości i połysku barierki. Dodatkowym plusem tego zabiegu jest fakt, że balustrady stalowe polerowane są mniej podatne na zanieczyszczenia. Dzięki temu sprawdzają się jako wyposażenie szpitali, przychodni i przedszkoli. Niestety stal polerowana szybciej zarysowuje się niż stal satynowana. Z kolei balustrady ze stali nierdzewnej satynowanej charakteryzują się zmatowioną powierzchnią i drobnymi zarysowaniami, które powstają podczas mechanicznej obróbki stali, czyli szczotkowania. Charakterystyczne bruzdy, które powstają podczas szczotkowania stali nierdzewnej, dla wielu są bardziej efektowne niż nieskazitelne lustro barierki stalowej polerowanej. Poza tym szczotka na powierzchni balustrady jest też dużo tańsza niż wykończenie satynowe. Niestety balustrada ze stali nierdzewnej satynowanej jest bardziej podatna na zabrudzenia niż barierka polerowana.