Drodzy klienci, uprzejmie informujemy, że nie wykonujemy już zleceń związanych z balustradami. Wyspecjalizowaliśmy się w profesjonalnej obróbce stali nierdzewnej.

Balustrady zewnętrzne dostosowane do warunków klimatycznych

Balustrady zewnętrzne okalające nasze balkony i tarasy czy zabezpieczające schody to nie tylko bezpieczeństwo i komfort użytkowania, ale i dekoracja naszego domu. Czy zastanawialiście się jednak, jaki wpływ na łatwość użytkowania balustrad zewnętrznych oraz utrzymywania ich w dobrym stanie mają warunki klimatyczne, w jakich żyjemy? Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane rodzaje balustrad i podpowiadamy, jak o nie dbać i je konserwować, aby służyły nam przez lata.

Balustrady stalowe

Niewątpliwą zaletą balustrad wykonanych ze stali zwykłej lub stali nierdzewnej jest łatwość ich dopasowania do minimalistycznej i modernistycznej stylistyki domu czy budynku mieszkalnego. Balustrady stalowe są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrzne, ale tylko te wykonane ze stali nierdzewnej w pełni opierają się działaniu wody, a więc nie ulegają korozji. Dzięki temu bardzo dobrze sprawdzą się w naszych warunkach klimatycznych. Stal nierdzewna jest nieco droższa od stali zwykłej, ale dobrze znosi duże obciążenia i nacisk, nie nagrzewa się i jest łatwa w czyszczeniu (musimy jedynie pamiętać, aby podczas pielęgnacji używać delikatnych materiałów – zbyt twarde i szorstkie mogą uszkodzić ochronną warstwę antykorozyjną). Balustrady zewnętrzne ze stali zwykłej nie będą już tak trwałe – w tym przypadku będziemy musieli pamiętać o regularnej konserwacji i zabezpieczeniu stali przed działaniem wody.

Szklane balustrady zewnętrzne

Szklane balustrady zewnętrzne cieszą się coraz większą popularnością zarówno wśród właścicieli dużych domów jednorodzinnych, jak i mniejszych mieszkań. Szkło dobrze prezentuje się bowiem nie tylko na dużych powierzchniach – te mniejsze może optycznie powiększyć i doświetlić, nie zakłócając przy tym naszej perspektywy widokowej. Balustrady wykonane ze szkła są przy tym bezpieczne i odporne na uszkodzenia – szkło hartowane wykorzystywane do ich produkcji jest bardzo wytrzymałe i niepodatne na uszkodzenia mechaniczne dzięki zastosowanej folii PVB, która uniemożliwia odpryśnięcie szklanych odłamków. Niezaprzeczalną zaletą balustrad zewnętrznych szklanych jest łatwość utrzymania ich w czystości – do pielęgnacji barierki wystarczą standardowe kosmetyki, których używamy do czyszczenia okien czy luster wewnątrz domu.

Balustrady drewniane

Balustrady zewnętrzne drewniane w pełni harmonizują z właściwie wszystkimi rodzajami materiałów budowlanych, choć szczególnie polecane są właścicielom domów wykonanych z drewna lub obudowanych drewnianą okładziną (jak w przypadku domków górskich czy regionalnych). Musimy jednak pamiętać, że drewno nie jest aż tak wytrzymałe jak szkło czy stal nierdzewna, i bez względu na swój rodzaj jest dużo bardziej podatne na niekorzystny wpływ opadów atmosferycznych. Aby barierka zewnętrzna wykonana z drewna spełniała zatem swoje zadanie i jak najdłużej zachowywała dobry wygląd i stan, musimy pamiętać o regularnej i częstej konserwacji drewna.

Kute balustrady balkonowe

Kute balustrady zewnętrzne wykonane ze stali żeliwnej są malowane proszkowo, dlatego mają tę przewagę nad balustradami wykonanymi z drewna czy stali zwykłej, że są fabrycznie zabezpieczone i nie są podatne na działanie zmiennych czynników atmosferycznych. Nie rdzewieją zatem z biegiem czasu i pod tym względem są bardzo łatwe w utrzymaniu ich w dobrym stanie. Jedynym mankamentem może być dla wielu ich waga oraz trudność dotarcia do małych elementów zdobniczych podczas ich czyszczenia – barierki kute dzięki specyfice materiału, z jakiego zostały wykonane, mogą przybierać różne kształty i mogą być zdobione fantazyjnymi ornamentami. Dzięki temu dobrze wpisują się w architekturę domów klasycznych lub tych stylizowanych na dworki.

Koszt wykonania balustrad zewnętrznych

Najtańszą opcją dostępną na rynku są balustrady wykonane ze zwykłej stali – w tym przypadku ceny zaczynają się od 180 zł/m2. Najdroższe modele mogą jednak dochodzić do nawet 400 zł/m2. Decydując się na barierki ze stali nierdzewnej, musimy liczyć się z kosztem oscylującym w granicach 200-550 zł/m2. Za balustrady drewniane, w zależności od rodzaju drewna, zapłacimy nawet 400 zł/m2, natomiast koszt balustrad zewnętrznych szklanych to około 300-800 zł/m2.