Drodzy klienci, uprzejmie informujemy, że nie wykonujemy już zleceń związanych z balustradami. Wyspecjalizowaliśmy się w profesjonalnej obróbce stali nierdzewnej.

ceny stali nierdzewnej w 2023 roku

Ceny stali nierdzewnej – co może się zdarzyć w 2023 roku?

Ceny stali nierdzewnej – jakie są przewidywania na 2023 rok?

Ceny stali nierdzewnej w 2022 r. poszybowały w górę i osiągnęły rekordowy wzrost. Podwyżka była zauważalna zwłaszcza na rynku wyposażenia metalurgicznego. Wzrost cen produktów ze stali nierdzewiejącej przewyższył nawet kryzysowe skutki pandemii, która znacząco wpłynęła na podwyżkę stali w 2021 r. Co sprawiło, że ceny stali nierdzewnej wzbiły się na taki poziom? Wpływ miała nie tylko sytuacja w Ukrainie, ale i ciągle rosnące ceny energii elektrycznej i paliwa.

Dostawy stali nierdzewnej do Polski a sytuacja w Ukrainie

Wskaźniki wzrostowe dotyczące ceny nierdzewki zaczęły rosnąć na początku 2022 r. To wtedy świat usłyszał o konflikcie, który wybuchł za naszą wschodnią granicą. Sytuacja w Ukrainie spowodowała nie tylko konkretne straty finansowe, ale i odnowiła problem z dostawami stali nierdzewnej do Polski. Ten znamy już bardzo dobrze. W 2020 r. podczas wybuchu pandemii zamknięto światowe rynki, a import rudy żelaza był ograniczony. Rynek metalurgiczny zareagował wówczas szybko – brak surowca spowodował drastyczny wzrost cen balustrad i schodów ze stali nierdzewnej.

Kiedy pod koniec 2021 r. sytuacja była niemal opanowana. Jednak wiosną sytuacja w Ukrainie spowodowała ponowne zamknięcie dróg wwozu stali do Polski. Ukraina jako jeden z głównych eksporterów stali nierdzewnej zawiesiła jej produkcję. Z drugiej strony Białoruś, z powodu nałożonych na ten kraj sankcji, ograniczyła swoje dostawy. Rynek rosyjski został z kolei w pełni zamknięty głównie na kraje europejskie. To spowodowało drastyczne cięcia w dostawach złomu i rudy żelaza do Polski. W reakcji na to ceny stali nierdzewnej poszybowały w górę o ok. 50% względem sytuacji z początku roku.

ceny stali nierdzewnej w 2023 roku

Balustrady ze stali nierdzewnej a obecna sytuacja na rynku  

Wyroby ze stali nierdzewnej stały się głównym zapleczem wyposażenia rynku budowlanego. Chodzi tu nie tylko o produkcję balustrady ze stali nierdzewnej i stalowych schodów. Jak wiemy, dobrej jakości stal nierdzewna jest cały czas wykorzystywana w naszym życiu. Zaopatrują się w nią wielkie przemysły.

Stal nierdzewiejąca w postaci prętów, blachy, profili, śrub i wsporników wykorzystywana jest wszędzie. Inwestorzy i przemysłowcy, z obawy przed brakiem surowca, zaczęli masowo wykupywać dostępny na rynku materiał. Takie poruszenie przypominało to z początków pandemii. Teraz także pojawiła się obawa, że nie tylko zabraknie stali, ale i jej ceny będą bardzo wysokie.

Oliwy do ognia dolewały rosnące koszty paliw i energii elektrycznej. W takiej rzeczywistości brak dostaw stali nierdzewnej do Polski spowodował popłoch w środowisku pracowników branży budowlanej. Istniała realna obawa, że na budowie zabraknie jednego z podstawowych materiałów konstrukcyjnych. Inwestorzy mieli też uzasadnione obawy, że rosnące ceny nierdzewki i stalowych produktów spowodują drastyczny wzrost cen mieszkań i domów.

Ceny stali nierdzewnej w 2023 r. – przewidywania

Przewidywania dotyczące eksportu stali nierdzewnej są niepewne, ale zakładają wzrost cen balustrad ze stali nierdzewiejącej. Optymizmem nie napawają wzrosty kosztów produkcji stali. Dodatkowo ceny energii elektrycznej i paliw ciągle mają tendencję zwyżkową. A to wpływa nie tylko na ceny wytwórstwa, ale i przewozu stali. Aktualna sytuacja w Ukrainie w konsekwencji zamyka możliwość dostawy żelaza do Europy. Przemysł wydobywczy i hutniczy nie jest w stanie przewidzieć najbliższych następstw tego konfliktu.

Czy stal nierdzewna będzie drożeć? Najpewniejsze prognozy w tej kwestii nie sięgają dalej niż na kilka miesięcy do przodu. Pewne jednak jest, że balustrady ze stali nierdzewiejącej nie będą tanieć, dopóki nie ustabilizuje się sytuacja w Ukrainie. Muszą też zmaleć koszty przetwórstwa metalurgicznego. Bez spadku cen energii elektrycznej nie jest to możliwe.

Obecna sytuacja może spowodować, że za stal nierdzewną będziemy płacić jeszcze więcej. W obecnej sytuacji nie warto zatem zwlekać z realizacją bieżących projektów budowlanych. Dobrze jest też już zakupić gotowe balustrady i barierki ze stali nierdzewiejącej do wyposażenia domu u zaufanego producenta.