Dobrze dobrana barierka na schody nie tylko wpływa na komfort użytkowania schodów i zwiększa poczucie bezpieczeństwa domowników, ale może także stanowić jeden z głównych elementów dekoracyjnych Twojego domu czy wnętrza. Czym zatem kierować się przy jej doborze, aby stworzyć estetyczny i bezpieczny projekt harmonizujący z wystrojem wnętrza, i która barierka na schody sprawdzi się najlepiej w Twoim domu?
Bezpieczeństwo idące w parze z designem
Dostępne na rynku materiały, z których wytwarzane są barierki i balustrady wewnętrzne, oraz bogata paleta wzornictwa dają inwestorom w zakresie architektury wnętrz niezwykle rozległe pole do popisu. Dziś ważny jest już nie tylko kształt balustrady, ale też jej wzornictwo, wykończenie oraz jakość i precyzja w wykonaniu detali ją zdobiących. Nie dziwi zatem, że coraz chętniej inwestujemy w estetykę barierki przy schodach wewnętrznych – odpowiednio dobrany model balustrady może stanowić szlachetną i nowoczesną oprawę schodów i decydować o tym, czy będą one wieść prym w aranżacji wnętrza, czy tylko stanowić element jego tła. Dobrze jest więc zawczasu przemyśleć koncepcję wystroju i architektury naszego domu, aby bez problemu dopasować balustrady do charakteru wnętrz, w których umieścimy schody. Jeżeli zależy nam na klasyce i cenimy stonowane tony, możemy pozostać przy rozwiązaniach z drewna czy żeliwa, ale w nowoczesnych bardzo efektownie będą wyglądały balustrady wewnętrzne wykonane ze szkła hartowanego czy tworzyw sztucznych.
Wybierając właściwą balustradę wewnętrzną do naszego domu, musimy jednak pamiętać, że jej podstawową funkcją jest przede wszystkim umożliwienie bezpiecznego poruszania się po schodach. Dlatego tak ważne jest, aby poza aspektem dekoracyjnym spełniała ona również wymogi bezpieczeństwa stawiane tego typu konstrukcjom użytkowym. Bezpieczna barierka na schody powinna mieć 90 cm wysokości, a średnica pochwytu, czyli samej poręczy balustrady, powinna wynosić około 7 cm. Bardzo ważne jest też określenie potencjalnych użytkowników schodów: jeżeli będą z nich korzystały dzieci, warto zastanowić się nad pełnym wypełnieniem balustrady schodów wewnętrznych bądź takim rozstawieniem pionowych tralek, które nie będzie groziło upadkiem – optymalny odstęp między nimi nie powinien być większy niż 12 cm.
Balustrada dopasowana do wnętrza
Charakter balustrady wewnętrznej zależy nie tylko od stylu wnętrza, ale i kształtu samych schodów, które okala barierka. Może się bowiem okazać, że bez względu na nasze upodobania architektoniczne schody zabiegowe czy proste będą wymagały od nas innego rodzaju balustrady niż schody kręcone. Przy nowoczesnych wewnętrznych schodach kręconych bardzo dobrze sprawdzą się np. pełne balustrady żeliwne lub stalowe. Przy prostych schodach jednobiegowych dobrze będą wyglądały zarówno industrialne balustrady zbudowane ze stalowych linek, jak i nadające schodom lekkości i pasujące właściwie do każdego wnętrza barierki ze szklanym wypełnieniem. W przypadku bardziej eklektycznych wnętrz możemy też zdecydować się na balustrady łączące różne materiały, np. metal i szkło.
Jakie wypełnienie wybrać?
To, jakie wrażenie będzie wywierała na nas balustrada, będzie w dużej mierze zależało od jej wypełnienia. W naszej bogatej ofercie możemy wybierać chociażby pomiędzy wypełnieniem pełnym ze szkła lub metalu, a także lżejszym i delikatniejszym wypełnieniem ażurowym w postaci pionowych tralek czy poziomych stalowych linek i listew. Balustrady wewnętrzne mogą także przybierać bardziej artystyczną formę rzeźbionych w drewnie lub stali czy giętych z metalowych rurek motywów, które z pewnością zadowolą najbardziej wymagających klientów. Na jaki rodzaj się zdecydować?
Balustrady metalowe – balustrady wykonane z metalu dobrze komponują się z właściwie każdym materiałem – drewnem, szkłem czy kamieniem, dlatego bardzo łatwo jest dostosować je do architektury wnętrza. W tych bardziej stylowych i zachowawczych dobrze będą wyglądały balustrady ze stali kutej – proste lub wzbogacone o roślinne ornamenty. W nowoczesnych wnętrzach możemy sobie pozwolić na oszczędne w formie, ale bardzo efektowne balustrady z ułożonych pionowo lub poziomo stalowych rurek i prętów. Bardziej odważnym, ale coraz popularniejszym wśród naszych inwestorów rozwiązaniem są balustrady wykonane ze stalowych linek (ze stali ocynkowanej lub stali nierdzewnej), które wyjątkowo dobrze harmonizują ze stalowymi schodami.
Balustrady drewniane – balustrady z wypełnieniem drewnianym mogą wyglądać dość masywnie i przytłaczać niewielkie pomieszczenia, dlatego zwykle są one dedykowane wnętrzom o dużych gabarytach, w których mieszczą się tradycyjne, rozległe schody jednobiegowe. Popularnym rozwiązaniem w przypadku wewnętrznych schodów drewnianych są pionowe tralki i poziome proste listwy lub gięte pręty, które można dopasować do kształtu schodów. Drewniane balustrady przypadną do gustu właścicielom pomieszczeń o dużej powierzchni utrzymanych w prostym i klasycznym stylu.
Balustrady szklane – szkło to jeden z najczęściej i najchętniej wybieranych przez naszych klientów rodzajów materiału w ostatnich latach. Balustrady szklane charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością i ponadczasowym designem – nie dość, że sprawiają wrażenie lekkich, dzięki czemu znakomicie powiększają nawet małe wnętrze, to jeszcze świetnie je doświetlają. Balustrada ze szklanym wypełnieniem nie przytłacza schodów, nie zasłania ich sylwetki i nie zakrywa wystroju wnętrza, a pozbawiona konstrukcji nośnej – choć nadal bezpieczna, jest właściwie niewidoczna. To dlatego bardzo często decydują się na nią właściciele nowoczesnych, ale mało przestronnych mieszkań, w których inny rodzaj materiału mógłby niepotrzebnie przytłaczać i tak ograniczoną przestrzeń użytkową.
W Kobamet jesteśmy otwarci na Państwa pomysły, a nasi pracownicy chętnie doradzą w kwestii wyboru odpowiedniej balustrady do domu czy mieszkania. Zapraszamy do współpracy!