Z pozoru może wydawać się, że pielęgnacja stali nierdzewnej jest skomplikowana i wymaga pomocy wykwalifikowanych fachowców. W rzeczywistości konserwacja tego rodzaju powierzchni jest wyjątkowo prosta, a przy trzymaniu się określonych zasad można zachować na długo początkowy stan elementów wykonanych ze stali nierdzewnej.
Przede wszystkim nie ma uniwersalnej zasady według której częstotliwość oczyszczania i konserwowania stali nierdzewnej byłaby określona. Wszystko zależy od indywidualnej eksploatacji elementów stalowych oraz środowiska w jakim są wmontowane. Przyjmuje się jednak, że stale nierdzewne niższych gatunków należy konserwować nie rzadziej niż raz na pół roku, natomiast stale nierdzewne wyższych gatunków nie rzadziej niż co rok.
Istotny moment wprowadzający do odpowiedniego przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych, to chwila montażu. Należy zachować przy tym szczególną ostrożność, aby stal nierdzewna nie uległa żadnemu uszczerbkowi. Etap ten najlepiej zostawić na koniec, aby zmniejszyć ryzyko zniszczenia danej części konstrukcji. W przypadku braku uwagi podczas montażu elementów ze stali nierdzewnej, na powierzchni mogą pojawić się cząstki żelaza, które nieusunięte od razu zaczną rdzewieć. To z kolei może doprowadzić do zerwania samopasowującej cienkiej warstwy chroniącej stal, a to z kolei spowoduje pojawienie się rdzy w większej ilości. Aby pozbyć się tego rodzaju osadów, należy użyć specjalnych środków chemicznych lub usunąć je mechanicznie.
Oczywiście nie każda sytuacja wymaga tak radykalnych środków. Pierwsze oznaki (pyły, przebarwienia) użytkowania elementów wykonanych ze stali nierdzewnej, można usunąć za pomocą przedmiotów używanych na co dzień w trakcie dbania o czystość wnętrz gospodarstwa domowego. Zwykła ścierka, skóra zamszowa lub nylonowa gąbka będą doskonałym rozwiązaniem dla początkowych zabrudzeń. Niektóre z tego typu przyrządów mogą jednak doprowadzić do korozji. Szczotka druciana, czy stalowa poduszka do szorowania mogą nadszarpnąć stal nierdzewną i pozostawić wcześniej wspomniane cząstki żelaza. Należy również pamiętać, aby nie używać płynów, ani substancji żrących dla elementów wykonanych ze stali nierdzewnej niższych gatunków.
W przypadku lokalnych przebarwień takich jak odciski palców, zaschnięte krople deszczu, czy kurz, można użyć zwykłej wody – zabrudzenia zejdą z łatwością. W przypadku większych zanieczyszczeń należy użyć dedykowanego środka konserwującego do stali nierdzewnej, który można kupić bez problemu w internecie i sklepach specjalistycznych.
Nie każde środki chemiczne nadają się do pielęgnacji i konserwacji stali nierdzewnej. Środki wyprodukowane w oparciu o chlorki, czy te do czyszczenia srebra mogą bardzo szybko uszkodzić materiał. Te na bazie alkoholu nie wpłyną negatywnie na kondycję elementów stalowych.