Drodzy klienci, uprzejmie informujemy, że nie wykonujemy już zleceń związanych z balustradami. Wyspecjalizowaliśmy się w profesjonalnej obróbce stali nierdzewnej.

szlif-stali-nierdzewnej

Mechaniczne czyszczenie stali nierdzewnej – o czym pamiętać?

Stalowe schody i balustrady ze stali nierdzewnej od dawna wiodą prym wśród produktów do wyposażenia domu i biura. Popularność stali nierdzewnej, która wykorzystywana jest do produkcji schodów, balustrad i barierek, wynika przede wszystkim z jej właściwości – niezwykłej wytrzymałości stali na uszkodzenia i antykoryzyjności. 

Żeby jednak balustrady z nierdzewki służyły nam przez lata w dobrym stanie, przed wypuszczeniem ich do obiegu należy zadbać o to, żeby stal nierdzewna została odpowiednio przygotowana i zabezpieczona. Zazwyczaj podczas obróbki stali stosuje się metodę mechaniczną. Na czym polega mechaniczna obróbka stali nierdzewnej i jakie są jej rodzaje? 

Mechaniczne czyszczenie stali nierdzewnej – definicja 

Zaletą balustrady ze stali nierdzewnej jest jej wytrzymałość i antykorozyjność. To właśnie te właściwości stali sprawiają, że produkty z niej wykonane cieszą się tak ogromną popularnością wśród inwestorów. Balustrady ze stali nierdzewiejącej, z uwagi na odporność na rdzę i uszkodzenia mechaniczne, polecane są zwłaszcza do wyposażenia zewnętrznych schodów stalowych i jako zabezpieczenie balkonów i tarasów. Pamiętajmy także, że balustrady balkonowe częściej niż barierki wewnętrzne są narażone na zabrudzenia powstałe np. podczas opadów deszczu, dlatego tak ważne jest, żeby były łatwe do utrzymania w czystości. 

Balustrady ze stali nierdzewnej zewnętrzne nie wymagają od nas dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, nie muszą być też tak często serwisowane jak balustrady drewniane i ze zwykłego żelaza. Żeby jednak balustrady z nierdzewki w pełni spełniały swoje właściwości, muszą być zabezpieczone fabrycznie i pokryte ochronną warstwą. Zabieg ten będzie miał sens dopiero wówczas, jeżeli powierzchnia stali zostanie dokładnie oczyszczona z drobnych nierówności i zanieczyszczeń, które powstają podczas nadawania stali kształtu. Po oczyszczeniu z niedoskonałości stalowa balustrada zostaje osuszana i pokryta impregnatem. 

Czyszczenie stali nierdzewnej jest bardzo ważne, ponieważ uskutecznia działanie ochronnej warstwy pasywnej. Jeżeli podczas mechanicznych zabiegów stal nie zostanie dokładnie przygotowana, to podczas użytkowania balustrady z nierdzewki możemy mieć problem z korozją podpowłokową. 

Mechaniczne czyszczenie stali nierdzewnej – rodzaje

Wiemy już, że pierwotne oczyszczenie balustrady ze stali nierdzewnej jest kluczem do skuteczności warstwy ochronnej, która jest odpowiedzialna za antykorozyjność i wytrzymałość barierki. Jedną z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych metod czyszczenia stali nierdzewnej jest mechaniczna obróbka stali, czyli:

  • oczyszczanie stali nierdzewnej za pomocą narzędzi 
  • obróbka stali nierdzewnej za pomocą luźnego ścierniwa
  • obróbka stali nierdzewnej za pomocą strumienia ściernego.

Oczyszczanie stali nierdzewnej za pomocą narzędzi

Użycie narzędzi do oczyszczenia stali nierdzewnej jest najłatwiejszą, najtańszą i najpowszechniejszą metodą obróbki mechanicznej. W tym przypadku wystarczy kilka odpowiednio dobranych narzędzi, które bez trudu pomogą nam się pozbyć drobnych nierówności ze stalowej powierzchni. Do najbezpieczniejszych metod oczyszczania stali nierdzewnej należy:

  • szczotkowanie stali za pomocą ręcznych lub zmechanizowanych szczotek
  • młotkowanie stali nierdzewnej – za pomocą młotka ręcznego lub młotka pneumatycznego opukuje się stal, pozbywając się drobnych nierówności. Żeby nie uszkodzić stali, co mogłoby doprowadzić do powstania korozji naprężeniowej, należy podczas obróbki pamiętać o dobraniu odpowiedniej siły nacisku – zbyt silne uderzenie młotka może powodować drobne urazy 
  • skrobanie stali – polega na pozbywaniu się za pomocą skrobaków drobnych uszkodzeń i pozostałości, np. po rdzy i starych powłokach ochronnych. Po oskrobaniu stal najczęściej się jeszcze szczotkuje, aby nadać jej gładką powierzchnię
  • szlifowanie stali – podczas szlifowania za pomocą tarczy ściernej zamontowanej do szlifierki oczyszczamy stal z drobnych nierówności i zanieczyszczeń. Tarcza ścierająca może mieć różną grubość i typ uziarnienia ścierniwa
  • iglicowanie stali – wspomaga skrobanie i szczotkowanie stali i polega na usuwaniu punktowych pozostałości korozyjnych przez napędzane maszynowo iglice
  • polerowanie stali – jest to ostatni etap obróbki mechanicznej stali. Polega on na polerowaniu nierdzewki za pomocą tarczy polerskich – na sucho lub z użyciem pasty polerskiej.

Obróbka stali nierdzewnej za pomocą luźnego ścierniwa

Oczyszczanie stali nierdzewnej za pomocą luźnego ścierniwa jest potrzebne wtedy, kiedy mamy do czynienia z niewielkimi przedmiotami lub obiektami o nieregularnym kształcie. Drobne stalowe przedmioty nie mogą być wyczyszczone za pomocą tradycyjnych narzędzi ręcznych, np. młotka lub szlifierki. Podczas czyszczenia stali nierdzewnej za pomocą luźnego ścierniwa czyszczony stalowy przedmiot umieszcza się w pojemniku ze ścierniwem, często z dodatkowym roztworem chemicznym. Następnie naczynie jest wprawiane w ruch za pomocą ruchów wibracyjnych lub obrotowych maszyny. Podczas tego zabiegu stalowy przedmiot znajdujący się wewnątrz pojemnika jest otaczany przez produkt ścierający i równomiernie oczyszczany. 

Obróbka stali nierdzewnej za pomocą strumienia ściernego

Obróbka mechaniczna stali nierdzewnej za pomocą strumienia ściernego jest jedną z najskuteczniejszych metod mechanicznych. Można ją stosować zarówno do bardzo małych, jak i gabarytowych elementów balustrady z nierdzewki. Oczyszczany przedmiot jest poddawany działaniu bardzo silnego strumienia wody lub gazu wzbogaconego dodatkowo o drobinki ścierniwa. Z uwagi na poddanie stali silnemu działaniu mechanicznemu obróbka za pomocą strumienia ściernego jest najdokładniejsza z wymienionych metod, ponieważ pozwala na precyzyjne oczyszczenie stalowego przedmiotu bez jego uszkodzenia. Po oczyszczeniu balustrada ze stali nierdzewnej jest nieskazitelnie gładka i czysta