Drodzy klienci, uprzejmie informujemy, że nie wykonujemy już zleceń związanych z balustradami. Wyspecjalizowaliśmy się w profesjonalnej obróbce stali nierdzewnej.

portfenetry

Metalowe balustrady zewnętrzne – jak pozbyć się rdzy?

Stalowe balustrady zewnętrzne są bardzo popularne ze względu na swoją funkcjonalność i wytrzymałość. Inwestorzy decydujący się na montaż zewnętrznych balustrad ze stali nierdzewnej doceniają je szczególnie za właściwości antykorozyjne, które skutecznie ułatwiają użytkowanie balustrady nawet w trudnych warunkach. Co jednak zrobić, kiedy na powierzchni stalowej balustrady pojawią się przebarwienia? Jak czyścić stal nierdzewną?

Antykorozyjne balustrady ze stali nierdzewnej

Balustrady wykonane ze stali nierdzewnej swoją wytrzymałość zawdzięczają stopom pierwiastków. To właśnie one tworzą na stalowej powierzchni niewidoczną gołym okiem ochronną warstwę pasywną, która zabezpiecza stal nierdzewną nie tylko przed korozją, ale i uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki dużej zawartości chromu balustrady z nierdzewki doskonale sprawdzają się nie tylko na zewnątrz budynków – są odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych – ale i w budynkach i halach produkcyjnych, w których zawartość substancji chemicznych jest na podwyższonym poziomie.

Jak czyścić balustrady ze stali nierdzewnej?

Balustrady ze stali nierdzewnej montowane na zewnątrz budynków stale narażone są na działanie wody opadowej i zanieczyszczeń. To sprawia, że na ich powierzchni z czasem mogą pojawiać się nie tylko zanieczyszczenia, ale i przebarwienia. Drobne zabrudzenia i pyłki osadzające się na powierzchni stali nierdzewnej najprościej jest usunąć za pomocą delikatnej ściereczki lub gąbki nasączonej detergentem, który nie zawiera mocnych środków chemicznych. Możemy też użyć preparatu na bazie alkoholu. W podobny sposób poradzimy sobie z tłustymi zaciekami i odciskami palców. Większe zabrudzenia lub wyraźne zacieki spowodowane opadami atmosferycznymi, szczególnie zalegającym śniegiem, które mogą przypominać rdzę, powinniśmy już jednak czyścić środkami specjalnie przeznaczonymi do pielęgnacji stali nierdzewnej.

Podczas czyszczenia balustrady ze stali nierdzewnej powinniśmy pamiętać o odpowiednim dostosowaniu materiałów i narzędzi do charakteru stalowego wyrobu. W przypadku stali nierdzewnej musimy wykluczyć wszystkie środki zawierające w swoim składzie chlorki i kwasy, które mogłyby uszkodzić warstwę pasywną stali. Co istotne, podczas pielęgnacji balustrady z nierdzewki musimy także wykluczyć narzędzia wykonane ze zwykłej stali. Nawet niewielka ilość drobinek żelaza, która weszłaby w kontakt ze stalą nierdzewną, mogłaby uszkodzić jej ochronną barierą i doprowadzić do rdzewienia balustrady. Jeżeli decydujemy się zatem na mechaniczne czyszczenie balustrady ze stali nierdzewnej, powinniśmy całkowicie wykluczyć druciane szczotki i czyściki. Zaleca się, żeby w tym przypadku używać wyłącznie syntetycznych materiałów, szczotek i gąbek, które nie powodują zarysowań stalowej balustrady i nie doprowadzą do jej rdzewienia. W przypadku kiedy zabrudzenia balustrady z nierdzewki i nagromadzone osady są wyraźne, możemy zdecydować się na bezpieczne szlifowanie i polerowanie za pomocą odpowiednich materiałów.

Czy balustrady ze stali nierdzewnej mogą rdzewieć?

Zabrudzenia i naloty pojawiające się na powierzchni balustrady ze stali nierdzewnej umieszczonej na zewnątrz budynku są zjawiskiem naturalnym i wynikają przede wszystkim z gromadzenia się kurzu i wód opadowych, szczególnie w okresie zimowym i wiosennym. Plamy i przebarwienia, które możemy zaobserwować w tym czasie na balustradach z nierdzewki, nie muszą zatem świadczyć o nieprawidłowej eksploatacji balustrady i jej rdzewieniu. Powinniśmy pamiętać, że prawidłowo przygotowana, zabezpieczona i pielęgnowana balustrada wykonana ze stali nierdzewnej nie ma prawa rdzewieć.

Jeżeli zatem zainwestowaliśmy w dobrej jakości stal nierdzewną pochodzącą od certyfikowanego producenta balustrad, a podczas czyszczenia balustrady ze stali nie używamy narzędzi, które zawierają stopy żelaza korodującego, możemy z całą pewnością wykluczyć korozyjność balustrady. Wszelkiego rodzaju plamy i przebarwienia, które pojawią się na powierzchni stali, są zjawiskiem naturalnym, które łatwo usunąć za pomocą standardowych środków ochrony.