Drodzy klienci, uprzejmie informujemy, że nie wykonujemy już zleceń związanych z balustradami. Wyspecjalizowaliśmy się w profesjonalnej obróbce stali nierdzewnej.

balustrada-stal-nierdzewna

Metalowe słupki do balustrady – jak wybrać?

Od tego, w jaki sposób zostaną wykonane i zainstalowane słupki do balustrady, zależy nie tylko nośność balkonu czy schodów, ale przede wszystkim nasze bezpieczeństwo. Prawidłowo wykonana balustrada powinna być osadzona na solidnych słupkach wykonanych ze stali nierdzewnej, które są szczelnie zakotwione w płycie balkonu lub podstawie schodów. Jak wybrać odpowiednie słupki do balustrady i czym się kierować podczas ich instalacji?

Stalowe słupki do balustrady – informacje techniczne

Klasyczne słupki balustradowe instalowane przy balkonach, tarasach i schodach powinny być nie tylko bezpieczne, ale i dopasowane kształtem, wzorem i materiałem, z którego zostały wykonane, do charakteru balustrady i architektury otoczenia. Powinniśmy pamiętać, że bezpieczna balustrada, która usprawni nam swobodne korzystanie ze schodów czy balkonu, składa się nie tylko ze stylowego wypełnienia i poręczy, na której będzie się opierała nasza dłoń. 

Stabilność i prawidłową nośność balustrady zapewniają przede wszystkim słupki nośne. To właśnie od nich zależy, czy balustrada będzie przyjmowała nacisk naszego ciała i chroniła nas przed upadkiem. Do słupków balustradowych mocowane są także poręcze schodów czy balkonu oraz samo wypełnienie balustrady. Dlatego tak ważne jest, aby słupki nośne były nie tylko w pełni wytrzymałe, ale przede wszystkim wykonane z dobrej jakości materiału, który nie ulegnie deformacji i będzie służył nam przez długie lata. Najlepszym wyborem są w tym przypadku słupki do balustrady wykonane ze stali nierdzewnej, które nie tylko wyglądają w pełni stylowo, ale i gwarantują nam bezpieczeństwo podczas użytkowania balustrady.

Metalowe słupki do balustrady mogą być instalowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Słupki wykonane ze stali nierdzewnej polecane są szczególnie do balkonów i tarasów – ich antykorozyjność powoduje, że nie tylko nie będą od nas wymagały dodatkowych zabezpieczeń, ale i bardzo długo przetrwają oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Standardowe słupki schodowe i słupki balkonowe składają się z:

– podstawy słupka

podpory poręczy

– rozety maskującej 

przelotki (relingi) do instalacji wypełnienia

– elementów dodatkowych wyposażających balustradę. 

Od tego, w jaki sposób zostaną zainstalowane stalowe słupki nośne balustrady, zależy nie tylko ostateczny wygląd balkonu czy schodów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo ich użytkowników. Podczas wyboru słupków do balustrady warto się sugerować nie tylko ich ceną, ale też grubością słupków i jakością ich wykonania

W Kobamet doradzamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu stalowych słupków nośnych i pomagamy w wyborze ich odpowiedniego rozmiaru i typu.

Jaki słupek do balustrady wybrać?

Planując montaż balustrady, powinniśmy pamiętać, aby zadbać o odpowiednią stabilność i wytrzymałość słupków nośnych. Ich rozmiar i kształt powinien być dostosowany nie tylko do naszych upodobań, ale przede wszystkim do funkcji, jaką ma spełniać balustrada, oraz rodzaju budynku i charakteru wnętrza. Bardzo ważne jest także wypełnienie balustrady – jeżeli jest ono dość masywne, stalowe słupki nośne powinny wytrzymywać nie tylko ciężar tafli, ale także napór osób korzystających z balkonu czy tarasu

Słupki balustradowe przytwierdza się do poręczy lub do podłoża schodów lub płyty balkonu. To, na jaki sposób montażu się zdecydujemy, zależy od możliwości technicznych oraz naszych indywidualnych preferencji. Ze względu na kształt słupki do balustrady możemy je podzielić na słupki kwadratowe i okrągłe. Inwestorzy mogą wybierać słupki nośne wykonane z różnych materiałów, ale zdecydowana większość z nich decyduje się na metalowe słupki balustradowe ze stali nierdzewnej szlifowanej lub polerowanej. Dużą popularnością cieszą się także słupki łączone z drewnianymi wstawkami. 

Stalowe słupki do balustrady – ceny

Ostateczny koszt zakupu słupków nośnych do balustrad zależy nie tylko od materiału, z jakiego zostały one wykonane, ale także rodzaju balustrady i jej przeznaczenia. Za prosty model słupka wykonanego ze stali nierdzewnej wraz z wyposażeniem zapłacimy około 200 zł. Cena słupka nośnego ze stali szlachetnej oscyluje w granicach 200-250 zł. Za słupki łączone z dobrym gatunkiem drewna i stalą nierdzewną oraz te wykonane na zamówienie zapłacimy już jednak nawet ponad 300 zł.