Proces spawania polega na miejscowym stopieniu, a następnie złączeniu ze sobą co najmniej dwóch materiałów. Proces ten możliwy jest dzięki wykorzystaniu złącza wypełnionego spoiwem. W spawaniu stali nierdzewnej to jeden z podstawowych procesów obróbki, wykorzystywany przez specjalistów od lat. Jest precyzyjny i skuteczny. Nie jest to nowa technologia, ale rozwój sprawił, że pojawia się coraz więcej rozwiązań poprawiających jej wydajność i efektywność. Metody spawania ciągle ewoluują, są skuteczne, ale i bardziej bezpieczne.
Metody spawania stali nierdzewnej
Znane i sprawdzone metody spawania stali nierdzewnej wykorzystywane są przez specjalistów na całym świecie. Ich udoskonalenie jest jednak w dalszym ciągu pożądane. Fachowcy chcą wykonywać swoją pracę szybciej, sprawniej, a przede wszystkim liczą na nowe, nieznane dotąd możliwości obróbki.
Spawanie łukowe (MMA)
To jedna z najstarszych metod w spawaniu stali nierdzewnej. W jej procesie wykorzystuje się elektrody otulone. To one w trakcie spawania tworzą łuk elektryczny, topiąc metal i elektrodę. Ta metoda służy spawaniu stalowych konstrukcji czy rurociągów.
Spawanie MIG/MAG
To rodzaj spawania z wykorzystaniem łuku elektrycznego w osłonie gazu ochronnego. Równie popularny, co spalanie łukowe, ale jest wykorzystywane na szeroką skalę w przemyśle samochodowym, i budowlanym. Charakteryzuje się dużą prędkością spawania, ale też wysoką automatyzacją, co znacznie przyspiesza proces.
Spawanie TIG
Ta metoda spawania wykorzystuje nietopliwą elektrodę wolframową oraz gaz. Jest precyzyjna, przez co wykorzystywana wtedy, gdy oczekiwana jest wysoka jakość spoiny. Najczęściej stosowana jest w przemyśle lotniczym.
Spawanie plazmowe
To metoda, wykorzystująca w spawaniu stali nierdzewnej plazmę jako źródło ciepła. W tym procesie możliwe jest osiągnięcie dużo wyższych temperatur, niż w przypadku innych metod. Stosowane jest do spawania grubych materiałów.
Zmiany technologiczne w procesie spawania stali nierdzewnej
Mimo dostępności wielu skutecznych metod spawania, proces ten w dalszym ciągu się rozwija. Na przestrzeni ostatnich lat nastąpiły pewne zmiany, które wpłynęły na zwiększenie wydajności poszczególnych metod. Najczęściej widoczne modyfikacje to:
- automatyzacja procesów — wykorzystanie robotów spawalniczych, to nowoczesne rozwiązanie. Dzięki nim możliwe jest tworzenie skomplikowanych spoin, precyzyjnych, a jednocześnie pozyskiwanych w krótkim czasie;
- wykorzystanie technologii hybrydowych — specjaliści coraz częściej korzystają z metod hybrydowych. Dzięki temu jakość spoin jest wyższa, a cały proces bardziej efektywny;
- stosowanie nowoczesnych materiałów spawalniczych — nowe rodzaje elektrod, drutów czy topników dają nowe światło na cały proces spawania;
- wykorzystanie wielofunkcyjnych urządzeń — stosowanie nowoczesnych maszyn i narzędzi sprawia, że koszty spawania są znacznie niższe, a to kluczowe dla masowych produkcji.
Spawanie laserowe jako nowa metoda spawalnicza
Laser spawalniczy 4w1 to jedno z nowszych rozwiązań wykorzystywanych w spawalnictwie. To urządzenie łączy w sobie procesy takie jak spawanie, cięcie, czyszczenie i odrdzewianie. Technologia laserowa pozwala na szybkie topienie oraz sprawne łączenie materiałów. Laser może przyspieszyć spawanie nawet dziesięciokrotnie. Korzysta na tym w szczególności przemysł medyczny.
Spawanie robotem – nowoczesne podejście
Automatyzowanie procesu spawania to kluczowe zadanie, nad którym od lat pracują specjaliści. Choć sam zakup robota spawalniczego jest kosztowny, to w efekcie fachowcy oszczędzają znacznie więcej. Dzięki temu masowa produkcja staje się pozbawiona błędów, jakie przy pojedynczych, powtarzalnych zleceniach może popełniać człowiek.
Wykorzystanie nowoczesnych metod to bez wątpienia przyszłość spawalnictwa. Warto pamiętać jednak o tym, że każda z nich musi przejść testy i być dokładnie sprawdzona. Kluczowe jest również przeszkolenie pracowników z nowych możliwości spawania stali nierdzewnej.