Drodzy klienci, uprzejmie informujemy, że nie wykonujemy już zleceń związanych z balustradami. Wyspecjalizowaliśmy się w profesjonalnej obróbce stali nierdzewnej.

obróbka stali nierdzewnej kobamet

Obróbka stali nierdzewnej a zasady BHP — na co zwrócić uwagę?

Obróbka stali nierdzewnej nie bez powodu jest pracą, którą powinni zajmować się jedynie doświadczeni specjaliści. Ważna jest nie tylko sama umiejętność spawania, szlifowania czy polerowania, bądź znajomość technologii. Liczy się również świadomość tego, jak postępować z narzędziami i surowcami w sposób bezpieczny dla zdrowia i życia, zarówno swojego, jak i otoczenia. Co o zasadach bhp w trakcie obróbki stali nierdzewnej mówią przepisy?

Bezpieczeństwo a praca nad obróbką stali nierdzewnej 

Co do zasady i ogólnie przyjętych wytycznych, obróbka stali nierdzewnej powinna być przeprowadzana przez osoby odpowiednio przeszkolone, które wiedzą, jak obchodzić się z powierzonym sprzętem i narzędziami. Pracownik przeprowadzający proces obróbki i kontroli, musi wiedzieć, na czym dokładnie polega dane zadanie krok po kroku i mieć świadomość tego, jakich zagrożeń powinien unikać. 

Obowiązkiem pracowników i przedsiębiorców działających w tej branży, jest również regularne sprawdzanie stanu technicznego urządzeń. W tym względzie należy zwrócić szczególną uwagę na:

  • działanie blokad i osłon w obrabiarkach,
  • sprawdzenie ochrony obrabiarki i jej nakierowanie w taki sposób, aby osłaniała przestrzeń roboczą przed odpryskami,
  • zgodność sprzętów z dokumentacją wszystkich urządzeń sterujących i sprawdzenie zabezpieczeń przed rozpoczęciem pracy.

Zasady BHP a przygotowanie pracownika do pracy 

Istotną kwestią jest to, że przepisy BHP regulują również kwestię ubioru pracownika, który pracuje nad obróbką stali nierdzewnej. Jak wyglądają wytyczne w tym temacie? 

  • Odzież robocza powinna ściśle przylegać do ciała pracownika – dotyczy to szczególnie miejsc, które w tym przypadku są najmocniej narażone.
  • Rękawy w okolicach nadgarstków powinny opinać ręce w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć ryzyko kontaktu z działającą obrabiarką. 
  • Osoba obsługująca obrabianie przedmiotów stalowych, musi mieć okrytą głowę i odpowiednie obuwie robocze.

Warto wiedzieć, że za właściwe przygotowanie pracownika do stanowiska pracy odpowiedzialny jest zarówno zarząd firmy i czuwający nad nią przedstawiciele, jak również sam pracownik. Ta zbiorowa odpowiedzialność powinna prowadzić do poczucia konieczności zachowania bezpieczeństwa, nie tylko samego siebie, ale również swojego otoczenia. 

Obróbka stali nierdzewnej – co o samym procesie mówią przepisy BHP?

Zasady bezpieczeństwa pracy przy obróbce stali nierdzewnej traktują również o samym procesie. Konieczne jest przestrzeganie  kilku podstawowych kroków w tym temacie:

  • dokładne zapoznanie się z dokumentacją wykorzystywanego urządzenia, instrukcją i tabliczką znamionową, 
  • zaplanowanie prac następujących po sobie w procesie obróbki stali nierdzewnej,
  • przygotowanie wszystkich urządzeń pomocniczych oraz miejsca pracy, które umożliwi swobodne działanie specjalisty.

Dopiero po wdrożeniu tych kroków, pracownik może przystąpić do przygotowania materiału do obróbki i pracy z powierzonymi surowcami. 

Co w przypadku ręcznej obróbki materiałów? Każdorazowo praca powinna rozpoczynać się od sprawdzenia jakości wykorzystywanych narzędzi, upewnienia się, że ich budowa nie zagraża bezpieczeństwu pracownika. 

Jeśli chcesz mieć pewność, że w Twojej firmie wszystkie procesy obróbki prowadzone są w sposób zgodny z zasadami bezpieczeństwa, przeprowadź kontrolę sprzętów i ubioru roboczego pracowników.