Stal nierdzewna to obecnie jeden z najchętniej wybieranych materiałów, które wykorzystuje się do produkcji maszyn i wszelkiego rodzaju urządzeń czy elementów użytkowych, wykorzystywanych w przedsiębiorstwach i domach klientów indywidualnych. Jest ona ogólnodostępna i posiada właściwości, które sprawiają, że wykonane z niej produkty są wytrzymałe i pięknie się prezentują. Jednak aby zachowała swoją swoje właściwości i atrakcyjny wygląd, kluczowa jest obróbka stali nierdzewnej. W artykule przedstawimy procesy szlifowania i polerowania stali nierdzewnej.
Obróbka stali nierdzewnej – szlifowanie
Pierwszy z omawianych procesów, czyli szlifowanie stali nierdzewnej jest zabiegiem mechanicznym, który sprzyja jej naturalnym właściwościom ochronnym. Stal nierdzewna to materiał samopasywny, który na powierzchni posiada pierwiastki stopowe. To właśnie one tworzą ochronną warstwę o właściwościach antykorozyjnych. W sytuacjach, kiedy stal nierdzewna ulega uszkodzeniu mechanicznemu, na jej powierzchni wytwarza się cienka ochronna warstwa. Dzięki takim właściwościom materiał ten może pozostać w idealnym stanie przez długi czas i sam w sobie nie wymaga żadnych dodatkowych zabezpieczeń przed korozją. Jednak, aby stal nierdzewna mogła przez długi czas prezentować się atrakcyjnie i utrzymywać w idealnym stanie, trzeba poddać ją obróbce.
Szlifowanie stali nierdzewnej jest od lat popularnym rodzajem obróbki tego materiału. Odbywa się poprzez wykończenie powierzchni stali z użyciem narzędzi ścierających lub luźnymi ziarnami ściernymi. Ważne jest, aby obróbkę stali nierdzewnej – szlifowanie wykonywać narzędziami wyprodukowanymi z włókien syntetycznych. W ten sposób uniknie się korozji międzykrystalicznej.
Jak szlifuje się stal nierdzewną?
Najczęściej stal nierdzewną obrabia się z wykorzystaniem ściernic fibrowych, listkowych, a także taśmami bezkońcowymi. Popularna jest również obróbka stali nierdzewnej włókninami szlifierskimi. Jeśli decydujemy się na obróbkę ściernicami listkowymi to do szlifowania trzeba użyć elastycznych tarcz ścierających. Można je dostosować rozmiarem i wielkością uziarnienia do prac, na które się decydujemy. Tarcze urządzeń są sprężyste i docierają do trudno dostępnych miejsc, na przykład do spawów.
Niezwykle popularne, jednak jak pokazuje doświadczenie, mniej skuteczne w procesie obróbki stali są ściernice fibrowe. To cienkie i delikatne płatki papieru ściernego. Z wykorzystaniem wspomnianych ściernic fibrowych szlifuje się stal nierdzewną, wykorzystując do tego celu duże i stacjonarne maszyny szlifierskie. Obróbka stali poprzez szlifowanie z wykorzystaniem taśm bezkońcowych, przy pomocy dużych urządzeń szlifierskich, jest charakterystyczne dla obróbki balustrad i barierek.
Innym i coraz bardziej popularnym sposobem obróbki stali nierdzewnej jest szlifowanie włókninami, czyli podkładami syntetycznymi z cząsteczkami ścierającymi. Tarcze ścierające wykorzystywane w tej metodzie są odporne na działanie płynów obróbkowych. Jest to także bardzo bezpieczna metoda szlifowania stali nierdzewnej.
Obróbka stali nierdzewnej – polerowanie
Kolejnym sposobem obróbki stali nierdzewnej jest polerowanie. Śmiało można stwierdzić, że jest to standardowy sposób na obróbkę tego materiału. Po polerowaniu stali nierdzewnej materiał ten robi się niezwykle błyszczący. Polerowanie stali nierdzewnej przy użyciu krążków polerskich wykonuje się na sucho lub mokro, a także wykorzystując odpowiednie pasty. Przy tej metodzie trzeba pamiętać o odpowiednim nacisku maszyny na element stali. Jest to istotne, ponieważ zbyt duży nacisk może przepalić stal.
Innym, niemal nieinwazyjnym sposobem obróbki stali nierdzewnej, jest polerowanie elektrochemiczne. W tej metodzie używa się mieszanki z kwasu fosforowego i kwasu siarkowego. Wykorzystane kwasy nadają stali nierdzewnej wysoki połysk. Co ważne, tak przygotowana powierzchnia stalowa jest łatwa do utrzymania w czystości.
Obróbka stali nierdzewnej zabezpiecza produkty wytworzone z tego surowca i powoduje, że przez długi czas prezentują się estetycznie, nie ulegają korozji i są trwałe podczas codziennego użytkowania.