Wybór schodów wewnętrznych do naszego domu to nie lada wyzwanie – muszą być nie tylko bezpieczne, funkcjonalne, stabilne i wygodne, ale także cieszyć oko i dopełniać architekturę wnętrza. Dlatego tak ważne jest, aby czuwać nad ich realizacją i pilnować, aby ich wykonanie nie odbierało nam później radości z ich użytkowania. Poniżej podpowiadamy, na co zwracać uwagę już na etapie projektowania i jakich błędów unikać, aby móc cieszyć się z komfortu korzystania z solidnych schodów.
Po pierwsze: schody tylko tam, gdzie ich miejsce
Bardzo często zdarza się, że potrzeba wprowadzenia schodów do naszego domu pojawia się dopiero w trakcie budowy. Tymczasem ich dokładne usytuowanie powinno być wyraźnie określone już na etapie projektu domu, kiedy możemy jeszcze swobodnie dopasować je do naszego pomysłu. W innym przypadku ich późniejsza nieprzemyślana lokalizacja skutkuje koniecznością wciskania ich do już zagospodarowanej i zaprojektowanej przestrzeni, co zwykle wiąże się z różnymi przeszkodami, np. bezpośrednim wyjściem schodów na ścianę. Musimy zatem pamiętać, że optymalna odległość ściany od brzegu schodów nie powinna być mniejsza niż 110 cm – w innym przypadku korzystanie z nich może być utrudnione i mało atrakcyjne.
Z podobnym problemem będziemy się musieli zmierzyć wtedy, kiedy dla naszych schodów wewnętrznych – z różnych względów – zabraknie miejsca nie tylko w poziomie, ale i w pionie. Zbyt mała przestrzeń pomiędzy stopniem schodów a stropem zawsze będzie skutkowała dużą niewygodą oraz koniecznością nieustannego schylania się podczas wchodzenia po schodach. Tymczasem bezpieczna odległość pomiędzy stropem a stopniem to minimum 205 cm.
Po drugie: stopnie jednakowej wysokości
Nawet jeśli na etapie projektu naszego domu dokładnie przemyślimy lokalizację oraz parametry schodów wewnętrznych, to może się zdarzyć, że jego budowa zweryfikuje nasze plany i zmusi nas do ponownych obliczeń. Dlatego właściwie każda zmiana w obrębie wysokości (np. kondygnacji) pociągać musi za sobą weryfikację projektu schodów i ich części składowych. Może się bowiem okazać, że dotychczasowe parametry stopni nie są zbieżne z nowymi pomiarami, tymczasem każdy stopień – nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także z uwagi na komfort użytkowania – powinien być jednakowej wysokości. W innym wypadku nawet niewielkie różnice w wysokościach mogą zmniejszać nasza wygodę oraz bezpieczeństwo, szczególnie wtedy, kiedy użytkownikami schodów są dzieci oraz osoby starsze.
Po trzecie: stopnie o odpowiedniej szerokości
Ważną kwestią w projekcie schodów wewnętrznych każdego typu jest ich odpowiednia szerokość. Zgodnie z parametrami technicznymi szerokość biegu oraz spocznika nie powinna być mniejsza niż 80 cm, ale za szerokość optymalną uznaje się 110 cm. Korzystanie ze zbyt wąskich schodów, szczególnie w przypadku zamkniętych klatek schodowych, może być nie tylko uciążliwe, ale i stwarzać realne zagrożenie (np. podczas pożaru) dla osób z nich korzystających, zwłaszcza w budynkach użyteczności publicznej. Jeżeli z różnych względów jesteśmy ograniczeni pod względem powierzchni i nie możemy pozwolić sobie na pełnowymiarowe schody, to powinniśmy rozważyć inne rozwiązania pozwalające ograniczyć naszą przestrzeń użytkową. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem mogą się okazać schody zabiegowe lub kręcone.
Po czwarte: schody dopasowane do wielkości wnętrza
Schody uwzględniamy zawsze na etapie projektowania domu – tylko wtedy ich wymiary możemy swobodnie dostosować do parametrów danego pomieszczenia. Co jednak w sytuacji, kiedy coś pójdzie nie tak i nasz projekt okaże się nieproporcjonalny względem architektury domu? Zbyt masywne schody w małych przestrzeniach oraz nazbyt filigranowe w pomieszczeniach, w których dysponujemy dużą przestrzenią, to bardzo częsty błąd, który sprawia, że nie tylko nie jesteśmy zadowoleni z ostatecznego efektu, ale także borykamy się z problemami na poziomie komunikacji. Warto zatem przemyśleć pomysł wstawiania klasycznej klatki schodowej, która może się okazać zbyt ciemna i przytłaczająca, we wnętrze stosunkowo niewielkie i wąskie, tak jak warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy aby na pewno opłaca się oszczędzać miejsce wtedy, kiedy możemy sobie pozwolić na wygodne, a przy tym reprezentacyjne schody. W każdym przypadku, pomijając kwestie komfortu i bezpieczeństwa, źle dobrany projekt schodów wewnętrznych wpływa negatywnie na ogólny wygląd przestrzeni, w której one się znajdują.
W Kobamet dysponujemy szeroką ofertą schodów wewnętrznych – nasi specjaliści przygotują dla Ciebie nie tylko odpowiednią propozycję dostosowaną do Twoich potrzeb, ale i wstępnie wycenią Twój projekt. Zapraszamy!