Drodzy klienci, uprzejmie informujemy, że nie wykonujemy już zleceń związanych z balustradami. Wyspecjalizowaliśmy się w profesjonalnej obróbce stali nierdzewnej.

schody-stalowe

Rodzaje schodów stalowych – wybieramy schody z nierdzewki

Schody ze stali nierdzewnej mogą być montowane we wnętrzach, wtedy najczęściej występują tuż obok schodów stalowych, i na zewnątrz budynków – jako zabezpieczenie balkonów, tarasów i balkonów francuskich. W każdej z tych realizacji schody stalowe synonimem dobrego gustu, poczucia estetyki i szlachetności materiału. Stalowe schody to też oznaka jakości i misternej pracy projektanta, który dopracowując stalowe stopnie i konstrukcję schodów w każdym calu, dba o naszą wygodę i wygląd naszego domu.

Konstrukcja stalowych schodów z nierdzewki jest lekka i prosta, a przy tym bardzo wytrzymała i antykorozyjna. Stal nierdzewna, ze względu na swoje właściwości odpornościowe i plastyczne, może być formowana w różne kształty. To dzięki temu schody z metalu mogą przybierać nawet najbardziej wyszukane kształty, a balustrady z nierdzewki mogą być modyfikowane i dostosowywane do naszych potrzeb. Obecnie w ofercie firmy Kobamet można znaleźć wiele wzorów i rodzajów schodów ze stali nierdzewnej. Oto najpopularniejsze typy schodów.

Schody stalowe spiralne

Schody kręcone wykonane ze stali nierdzewnej to jeden z najmniejszych typów schodów wewnętrznych. Spiralne schody metalowe opierają się na słupie nośnym, a ich bieg jest usytuowany dookoła niego. Dzięki temu schody kręcone zajmują niewiele miejsca i są bardzo praktyczne, jeśli chodzi o ograniczenia przestrzeni. Stopnie na planie koła mają kształt trójkątów i zazwyczaj są wykonane ze stali nierdzewnej, szkła lub drewna.

Schody spiralne mogą być prawoskrętne lub lewoskrętne. Są bardzo lekkie i nie przytłaczają optycznie przestrzeni domu. Nadają się zarówno jako główne schody do małych mieszkań dwukondygnacyjnych i domów jednorodzinnych, ale dobrze sprawdzają się także jako schody prowadzące na poddasze i strych i schody ewakuacyjne.

Stalowe schody zabiegowe

Schody stalowe zabiegowe to bardzo wygodny typ schodów wewnętrznych, który często montowany jest w domach jednorodzinnych. Zabiegowe schody ze stali mają dwa biegi i przy skręcie obierają kąt prosty, a ich stopnie mogą być skierowane w lewo lub w prawo. W rzucie schody zabiegowe przypominają literę U. Schody tego typu mogą być podwieszane, mogą też opierać się na klasycznej konstrukcji wspornikowej. Do schodów zabiegowych poleca się balustradę ze stali nierdzewnej i szkła w klasycznej wersji do około 1,5 m wysokości albo balustradę szklaną wysoką montowaną od podłogi i do wyższej kondygnacji.

Schody ze stali z dwoma biegami niewielkie, więc sprawdzą się w małych pomieszczeniach, a także jako wejście na antresolę i strych.

Schody stalowe wiszące (wspornikowe)

Schody wiszące wykonane ze stali nierdzewnej to jeden z tych typów schodów wewnętrznych, których projekt musi być zatwierdzony już na etapie budowania domu. Wiąże się to ze specyficznym montażem schodów tego typu. Stalowe schody wspornikowe przymocowane są do jednej ściany nośnej o odpowiedniej grubości – zazwyczaj stosuje się w tym celu wzmocnioną belkę żelbetową, w której zatopione są stopnie i wsporniki. Poza tym stalowe schody wiszące nie mają już innego zabezpieczenia.

Stopnie schodów wspornikowych mogą być wykonane wyłącznie ze stali nierdzewnej albo stali nierdzewnej i szkła. Dobrze jest je wykończyć stalową balustradą albo balustradą całoszklaną.

Schody ze stali jednobelkowe i dwubelkowe

Popularnym typem schodów stalowych są schody belkowe. Ich atrakcyjność wynika z charakterystycznej konstrukcji nośnej w postaci jednej belki nośnej, na której opierają się stopnie schodów. Belka mocowana jest do wylewki i do stropu, a stopnie mocowane są za pomocą stalowych uchwytów i śrub.

Schody stalowe policzkowe złożone są z pojedynczej belki stalowej, która biegnie środkiem stalowych stopni. Kształt i kolor belki może być dowolny – ważne, żeby konstrukcja była stabilna i bezpieczna. Zazwyczaj belka nośna ma kształt prostego trzonu albo zetki, czyli załamanej belki dostosowanej do wielkości stopni i przestrzeni między nimi.

Schody wewnętrzne ze stali nierdzewnej dwubelkowe są bardziej klasyczne niż ich jednobelkowy odpowiednik i przez to nie są tak zaskakujące wizualnie. Schody tego typu opierają się na dwóch stalowych belkach, do których mocowane są stopnie schodów. Dzięki dwóm belkom ciężar całej konstrukcji rozkłada się równomiernie pomiędzy dwa wsporniki – dzięki temu belki w schodach stalowych dwubelkowych (policzkowych) mogą być nieco cieńsze i bardziej finezyjne niż w przypadku schodów jednobelkowych.

Do wyboru mamy stalowe schody belkowe jednobiegowe, schody policzkowe ze stali nierdzewnej zabiegowe i schody stalowe belkowe dwubiegowe.