Drodzy klienci, uprzejmie informujemy, że nie wykonujemy już zleceń związanych z balustradami. Wyspecjalizowaliśmy się w profesjonalnej obróbce stali nierdzewnej.

Schody ażurowe

Schody ażurowe bez tajemnic

Schody ażurowe są lekkie, nowoczesne i eleganckie i bez problemu wpisują się w klimat wnętrz o najróżniejszej stylistyce. Nic więc dziwnego, że coraz częściej i chętniej wybierane są do mieszkań dwukondygnacyjnych czy domów jednorodzinnych. Co przemawia za ich rosnącą popularnością i co należy wiedzieć o tym typie schodów wewnętrznych, zanim podejmiemy ostateczną decyzję co do ich wyboru?

Schody ażurowe, czyli jakie?

Schody ażurowe wewnętrzne to nic innego, jak schody, które nie posiadają podstopnic, a więc pionowych elementów znajdujących się pomiędzy stopniami (czyli trepami lub stopnicami). Brak podstopnic sprawia, że schody nabierają formę ażurową i są dużo lżejsze niż pełne schody z podstopnicami. Dzięki temu są niemal przezroczyste i nie ograniczają widoku. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju schodów jest zatem nie tylko fakt, że zdobią one pomieszczenie, w którym się znajdują, ale i sprawiają wrażenie lekkich, gustownych i bez wątpienia bardziej nowoczesnych niż ich tradycyjne odpowiedniki. Poza tym schody ażurowe przepuszczają światło, dlatego doskonale sprawdzą się w niedużych pomieszczeniach, ponieważ nie będą przytłaczały i tak już ograniczonej powierzchni użytkowej naszego domu czy mieszkania.

Co z trwałością schodów ażurowych?

Obawy związane z trwałością schodów ażurowych są nieuzasadnione. Owszem, brak podstopnic dla wielu inwestorów może wydawać się wadą, ale przy prawidłowym przygotowaniu można wykonać bardzo trwałe schody ażurowe o dowolnym kształcie czy formacie. Wszystko zależy od materiałów, które wykorzystamy do budowy schodów, oraz wykonania konstrukcji nośnej oraz elementów ja uzupełniających. Schody wewnętrzne bez podstopnic mogą być zatem równie trwałe jak pełne schody samonośne. Co prawda w domach jednorodzinnych najbardziej żywotnym rozwiązaniem nadal jest wybór schodów drewnianych układanych na beton, ale rosnąca w ostatnich latach popularność schodów ażurowych pokazuje, że trend ten jest coraz częściej wykorzystywany nie tylko w nowoczesnych i małych mieszkaniach, ale i w budownictwie rodzinnym.

Jaką konstrukcję wybrać?

Najczęstszym dylematem pojawiającym się przy wyborze schodów ażurowych jest dobór ich konstrukcji. Nasi inwestorzy najchętniej decydują się na schody samonośne lub schody układane na beton. W obydwu przypadkach wady i zalety takiego wyboru uzależnione są od naszych preferencji oraz upodobań.

Schody samonośne charakteryzują się atrakcyjnym wyglądem i szybkością montażu i możemy je wykorzystywać zarówno w niewielkich mieszkaniach, jak i dużych domach jednorodzinnych. Ażurowe schody samonośne będą nadawały naszemu pomieszczeniu lekkości oraz nowoczesności i z łatwością dopasują się do każdego wnętrza. Co ważne, dzięki niewielkiej wadze nie będą nadmiernie obciążały stropu.

Schody układane na beton będą wyglądały dużo masywniej i zajmą w naszym domu dużo więcej miejsca. Będą jednak dobrym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych. Tego typu schody układa się na wcześniej przygotowanym i uzbrojonym nośniku betonowym, do którego przytwierdza się stopnie. Niestety ich budowa czasami jest niemożliwa ze względu na zbyt obciążony strop – wtedy lepiej zdecydować się na schody wewnętrzne samonośne.

Ciekawym rozwiązaniem mogą być także schody ażurowe policzkowe. W tym przypadku stopnie schodów zamykają się po obu stronach belkami policzkowymi, które posiadają specjalnie wycięte otwory, w które wpuszcza się stopnie. Tego typu schody ażurowe możemy bez trudu zaaranżować w mieszkaniach o dowolnym metrażu.

Kształt nie bez znaczenia

Kiedy wybierzemy konstrukcję schodów ażurowych, warto pomyśleć o ich kształcie. To właśnie on będzie miał duży wpływ na ostateczny wygląd naszych schodów oraz komfort poruszania się po nich. Wśród obecnie dostępnych na rynku największą popularnością cieszą się schody zabiegowe, schody jednobiegowe, schody dwubiegowe oraz schody spiralne:

schody zabiegowe – nie posiadają spocznika, a ich kierunek przypomina kształt litery L. Brak spocznika sprawia, że niektóre ze stopni mają zróżnicowaną szerokość (są węższe od środka i szersze na zewnątrz). W związku z tym musimy pamiętać, aby szerokość środka stopnia wszędzie była taka sama. Przyjmuje się także, ze względu na bezpieczeństwo podczas użytkowania tego rodzaju schodów, że stopnie schodów zabiegowych nie powinny po stronie wewnętrznej mieć mniej niż 10 cm szerokości.

schody jednobiegowe – są bardzo częstą formą schodów ażurowych samonośnych. Ich stopnie mają jeden bieg i są tej samej wielkości, dlatego doskonale sprawdzą się w długich oraz większych pomieszczeniach. Musimy jednak pamiętać, że tego typu schody nie powinny mieć, ze względu na bezpieczeństwo domowników, więcej niż 17 stopni. Ze względu na jeden ciąg stopni nie jest to też rozwiązanie dedykowane do wysokich pomieszczeń.

schody dwubiegowe – spośród tych ażurowych są to największe konstrukcje dedykowane do naszych domów czy mieszkań. Schody dwubiegowe wewnętrzne to schody, które posiadają spocznik, dlatego są chętnie wybierane do wnętrz, w których przebywają dzieci. Dzięki spocznikowi wszystkie stopnie posiadają ten sam format, a same schody nie są zbyt strome. Jedyną wadą schodów dwubiegowych jest ich duża powierzchnia – przy tego typu ograniczeniu nie poleca ich się w małych pomieszczeniach.

schody spiralne – to rodzaj schodów wewnętrznych bardzo chętnie wykorzystywany w mieszkaniach dwukondygnacyjnych. Zajmują one niewiele miejsca i dobrze sprawdzają się jako schody prowadzące na poddasze. Tego rodzaju schody biegną wokół słupa podporowego, a stopnie do niego przytwierdzone przypominają spiralę. Z uwagi na swoją specyfikę oraz fakt, że zajmują niewielką powierzchnię, od strony zewnętrznej powinny być zabezpieczone stabilną barierką, która zwiększy bezpieczeństwo użytkowników. Z tego samego względu ażurowe schody spiralne nie sprawdzą się we wnętrzach, a których częstymi ich użytkownikami będą dzieci lub osoby z ograniczoną sprawnością ruchową.

Czy na pewno bez wad?

Niestety, schody ażurowe, jak każde inne kompozycje, posiadają także swoje wady. Jedną z nich jest ich lekka konstrukcja, która może nie być tak wygodna w codziennym użytkowaniu, szczególnie w przypadku schodów spiralnych. Tego rodzaju schody ażurowe mogą być problematyczne dla dzieci i są raczej dedykowane osobom dorosłym. Poziom bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników schodów możemy jednak zwiększyć poprzez instalację dodatkowych poprzeczek między stopniami, dzięki czemu zmniejszymy szczelinę podstopnic i uniemożliwimy dziecku upadek pomiędzy trepami.