Schody kręcone czy zabiegowe

Schody kręcone czy zabiegowe? Które wybrać?

Schody wewnętrzne stały się obecnie nie tylko koniecznym wyposażeniem domów z kilkoma kondygnacjami, ale także ciekawym dopełnieniem przestrzeni użytkowej i swoistą dekoracją wypełniającą wnętrze. Nie dziwi zatem, że inwestorzy coraz częściej poszukują rozwiązań niebanalnych i decydują się na materiały oraz formy, które zapewnią im nie tylko komfort użytkowy, ale i będą wykazywały wysokie walory dekoracyjne. Poniżej porównujemy dwa typy schodów wewnętrznych cieszące się dużą popularnością wśród naszych Klientów – schody kręcone oraz schody zabiegowe.

Schody kręcone i schody zabiegowe – jak je rozpoznać?

Schody kręcone (zwane też schodami spiralnymi) to rodzaj schodów wewnętrznych montowanych na specjalnym słupie zakotwionym pośrodku otworu stropowego. Ich stopnie, w przeciwieństwie do stopni w schodach zabiegowych, są dużo wygodniejsze i mogą przybierać różne kształty dostosowane do naszych upodobań. Schody zabiegowe z kolei zmieniają swój kierunek u podstawy i przez swoją konstrukcję nie są tak praktyczne, jak na przykład tradycyjne schody łamane. Brak spocznika powoduje, że stopnie w schodach zabiegowych nie są równej szerokości i są znacznie węższe od strony wewnętrznej, dlatego trzeba pamiętać, aby środkowy fragment każdego stopnia posiadał tę samą szerokość – wtedy komfort użytkowania takich schodów będzie zapewniony, a wchodzenie i schodzenie po nich nie będzie sprawiało żadnego problemu.

Schody zabiegowe dla małej przestrzeni, schody kręcone – gdy jej brak

Podstawową zaletą schodów kręconych jest to, że w przeciwieństwie do innych rodzajów schodów wewnętrznych nie zajmują dużych powierzchni, dlatego doskonale sprawdzą się nawet w małych pomieszczeniach. Zazwyczaj montowane są jako gotowe konstrukcje i – w zależności od wzoru oraz materiału, z którego są wykonane (najczęściej jest to drewno lub metal) – świetnie podkreślają charakter pomieszczenia, nie ograniczając przy tym wolnej powierzchni użytkowej.

Schody zabiegowe z kolei dopasują się właściwie do każdego wnętrza. W tym przypadku pamiętać jednak należy o ich dużych gabarytach – schody tego typu wymagają dużej ilości przestrzeni, ponieważ zajmują właściwie tyle samo miejsca co schody wewnętrzne o łamanej konstrukcji. Dlatego, w przeciwieństwie do schodów kręconych, nie znajdą zastosowania w niewielkim salonie czy korytarzu i będą optycznie obciążać przestrzeń. Najlepiej zatem myśleć o nich w przypadku projektu pomieszczeń o dużych lub – co najmniej – średnich rozmiarach.

Dla kogo?

Warto pamiętać, że wszystkie rodzaje schodów – jeśli tylko przy ich montażu zachowamy odpowiednie normy techniczne – będą bezpieczne dla ich użytkowników, ale nie wszystkie będą bezwzględnie dedykowane dla każdego z nich. W przypadku schodów wewnętrznych kręconych pokonywanie stopni o różnych rozmiarach (węższe w części wewnętrznej, szersze w części zewnętrznej) może nie być bowiem zbyt wygodne dla dzieci oraz osób starszych. Przed ich montażem powinniśmy się zatem zastanowić nad tym, kto przede wszystkim będzie z nich korzystał i jak często będą one eksploatowane. Może się bowiem okazać, że takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się jako rzadko użytkowane wejście na strych, ale już jako połączenie dwóch kondygnacji w domu jednorodzinnym będzie uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu osób z ograniczoną sprawnością ruchową.

Duże schody zabiegowe z kolei bardzo dobrze sprawdzą się w przypadku wysokiego stropu, dlatego będą o wiele wygodniejsze i łatwiejsze w użytkowaniu niż chociażby schody jednobiegowe. Dla wielu użytkowników problemem może być w tym przypadku brak spocznika, ale jeśli tylko schody zostaną w sposób odpowiedni zabezpieczone balustradą oraz dobrze wyprofilowane, to będą mogli z nich korzystać wszyscy, bez względu na wiek oraz kondycję ruchową.

Jaki materiał wybrać?

Wybór materiału, z którego wykonamy nasze schody wewnętrzne, zawsze zależeć będzie od planu, naszych upodobań oraz środków, jakimi dysponuje inwestor. Warto jednak wcześniej zastanowić się także nad tym, jaki charakter chcemy nadać naszemu pomieszczeniu konkretnym projektem i kto na co dzień będzie z niego korzystał. Metalowe schody wewnętrzne będą bowiem wytrzymywały duże obciążenia i będą odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, ale ze względu na materiał mogą być niemiłe w dotyku, szczególnie dla dzieci. Metal zawsze jednak będzie się kojarzył z nowoczesnością, lekkością i nieszablonowością, dlatego sprawdzi się w przypadku wnętrz o nowoczesnym designie. Z kolei drewno zawsze będzie kojarzyło nam się z elegancją i ponadczasowością i będzie pasowało do różnych stylów i aranżacji, zarówno tych klasycznych, jak i nowoczesnych. Zawsze też będzie ciepłe w dotyku. Musimy jednak pamiętać o dobrym zabezpieczeniu go przed efektami eksploatowania materiału, szczególnie zaś przed działaniem wilgoci oraz brudem, a później – o regularnej konserwacji.

Zróżnicowane cenowo

Ostateczny koszt naszego projektu zależny jest od ilości oraz rodzaju materiału, na jaki się decydujemy. Standardowa cena schodów kręconych wykonanych ze stali nierdzewnej to wydatek nawet około 9 000 zł, ale ich tańszy odpowiednik z dobrej jakości metalu może być tańszy o nawet kilka tysięcy złotych. Na podobne koszty musimy się przygotować w przypadku schodów zabiegowych – najprostszy projekt powinien kosztować około 4 000 zł. Nieco inaczej będą kształtowały się ceny w przypadku projektów w całości wykonywanych z drewna – za schody kręte drewniane zapłacimy standardowo minimum 4 000 zł, za zabiegowe od 4 000 zł do 6 000 zł. Jednak koszt schodów z drewna dębowego to – w każdym przypadku – wydatek rzędu powyżej 10 000 zł.

Firma Kobamet dysponuje wieloma rozwiązaniami w dziedzinie schodów wewnętrznych, a nasi pracownicy z chęcią przygotują dla Państwa odpowiednią ofertę i wycenią interesujący Państwa projekt. Zachęcamy do konsultacji!