Właściciele domów jednorodzinnych oraz mieszkań dwukondygnacyjnych podczas wyboru schodów wewnętrznych coraz chętniej decydują się na rozwiązania, które nie tylko są funkcjonalne, ale i zaskakują swoim wyglądem i nowoczesnym designem. Nie dziwi więc, że jednym z popularniejszych rodzajów schodów, na jaki decydują się inwestorzy, są schody kręcone, które są nie tylko bardzo estetyczne, ale i zajmują mało miejsca, dzięki czemu możemy je łatwo dopasować do każdego wnętrza.
Schody kręcone – informacje techniczne
Klasyczne schody spiralne zbudowane są na planie koła i zazwyczaj umieszczone są na słupie nośnym, na którym osadza się wachlarzowo stopnie w kształcie trójkąta. W przypadku słupów zbudowanych z drewna lub betonu stopnie schodów kręconych są w nie wpuszczone i odpowiednio zabezpieczone. Jeżeli jednak słup nośny wykonany jest z metalu, stopnie schodów są nakładane na metalową rurę i ściskane metalowym lub drewnianym kołnierzem, który zabezpiecza je od wewnątrz. Po zewnętrznej stronie konstrukcję schodów wzmacnia dystans pomiędzy stopniami.
Specyfiką i zaletą schodów kręconych jest ich niewielki rozmiar, który powoduje, że mogą być one dopasowane do nawet niedużej przestrzeni. Niestety, dla wielu użytkowników mała przestrzeń nośna konstrukcji schodów może być niedogodnością, która w mniejszym lub większym stopniu może ograniczać swobodę poruszania się po stopniach. Co jednak istotne, odpowiednio przygotowany i przemyślany projekt jest nam w stanie zapewnić nie tylko bezpieczeństwo i wygodę użytkowania schodów spiralnych, ale i ich niepowtarzalny wygląd, który może okazać się użyteczną i nietuzinkową ozdobą naszego wnętrza. Zatwierdzając projekt schodów kręconych, musimy jednak pamiętać, że ich średnica powinna mieścić się w granicach 130-200 cm – im jest ona większa, tym komfort poruszania się po schodach wzrasta i wyraźnie poprawia wygodę ich codziennego użytkowania.
Gdzie zainstalować schody kręcone?
Ze względu na swoją specyfikę schody kręcone świetnie wkomponowują się w właściwie każdy rodzaj domowej aranżacji i mogą mieć zastosowanie zarówno w nowoczesnych i surowych wnętrzach, jak i tych bardziej tradycyjnych czy stylizowanych. Wewnętrzne schody spiralne zazwyczaj instalowane są w domach jednorodzinnych lub małych mieszkaniach dwupoziomowych, ale bardzo dobrze sprawdzają się też jako ewakuacyjne schody bezpieczeństwa czy wyposażenie warsztatów, galerii i biurowców. W przypadku schodów kręconych musimy jednak pamiętać, że choć odpowiednio przygotowane i zainstalowane są w pełni bezpieczne i estetyczne, to jednak ze względu na ich charakterystyczną konstrukcję mogą nie być korzystnym wyborem wówczas, jeśli w domu przebywają dzieci lub starsze osoby. Żeberkowa i zazwyczaj niewielka budowa schodów spiralnych może też wykluczyć lub znacznie utrudnić wnoszenie i znoszenie po nich ciężkich lub dużych przedmiotów.
Z jakiego materiału wykonać schody kręcone?
Nowoczesna konstrukcja schodów kręconych, w zależności od charakteru pomieszczenia, w jakich się znajdują, może znacząco wpłynąć na estetykę wnętrza i w zależności od naszych upodobań podkreślić jego nietuzinkowy charakter lub ponadczasową prostotę. Jeżeli oczekujemy, że konstrukcja schodów wewnętrznych ociepli nasze wnętrze, możemy zdecydować się na schody drewniane lub schody drewniane z domieszką innych materiałów, dopasowane do rodzaju drewna umieszczonego na podłodze czy meblach. Coraz częściej jednak właściciele mieszkań dwukondygnacyjnych decydują się na metalowe schody kręcone, które nie tylko podkreślają nowoczesny charakter wnętrza, ale i znakomicie sprawdzają się w pomieszczeniach ograniczonych gabarytowo. Jeżeli zatem nasze mieszkanie utrzymane jest w stonowanej, klasycznej lub surowej tonacji, warto zastanowić się nad wyborem wewnętrznych schodów spiralnych wykonanych ze stali, które wprawdzie nie są aż tak przyjemne w dotyku jak schody drewniane, ale zyskują dużo na designie, odporności na uszkodzenia oraz wytrzymałości. Metal jest też dużo łatwiej utrzymać w czystości.
Koszt kręconych schodów wewnętrznych zależy w dużej mierze od rodzaju materiału, na jaki się zdecydujemy, oraz wielkości schodów. W Kobamet dopasujemy projekt schodów spiralnych do potrzeb naszych Klientów i dokonamy jego wyceny. Zapraszamy do konsultacji z naszymi Pracownikami oraz zapoznania się z szeroką ofertą naszej firmy!