Szukając odpowiedniego projektu schodów wewnętrznych do naszego domu, stajemy przed wyborem kilku ich rodzajów. Jak wybrać te najlepsze, skoro oferty firm przedstawiających nam gotowe systemy są tak bogate i różnorodne? A może warto zdecydować się na nieszablonowe i nowoczesne rozwiązania i spróbować zmierzyć się ze schodami modułowymi? Czym są schody modułowe i jak wkomponować je w aranżację pomieszczenia?
Schody modułowe, czyli jakie?
Charakterystyczne dla schodów modułowych jest to, że są one złożone z powtarzalnych, tożsamych części o jednakowej wielkości, a ich stopnie są na środku podparte słupem nośnym. Taka konstrukcja stanowi modyfikację konstrukcji schodów wspornikowych, które opierają się na metalowych wspornikach zakotwiczonych w ścianie. W przypadku schodów modułowych wsporniki te łączą poszczególne stopnie.
Dla kogo?
Zaletą schodów modułowych jest to, że pasują do właściwie każdego wnętrza i świetnie sprawdzą się jako uzupełnienie aranżacyjne nowoczesnych przestrzeni. Z racji tego, że są składane z gotowych modułów, mogą przybierać różne kształty – od schodów prostych po schody spiralne, i bardzo dobrze dopasowują się do wielkości pomieszczenia. Wersje z małymi stopniami zastąpią nam proste schody prowadzące na poddasze czy strych i będą świetną alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań w małych mieszkaniach. Idealnie sprawdzą się także jako schody w mieszkaniach loftowych. Schody z nieco szerszymi stopniami ozdobią z kolei reprezentacyjny salon i świetnie sprawdzą się jako nowoczesne połączenie pomiędzy kuchnią a salonem czy korytarzem. Schody modułowe swoje zastosowanie bardzo często znajdują także w biurach, a na zewnątrz – w domkach letniskowych i pomieszczeniach gospodarczych.
Zalety i wady
Niewątpliwą zaletą schodów modułowych jest szybkość ich montażu – gotowe moduły, z których się składają, można złożyć już w kilka godzin, co jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku, kiedy zależy nam na sprawnym montażu schodów. Określona liczba stopni (zależna od wysokości schodów) o takich samych wymiarach sprawia dodatkowo, że schody modułowe są niezwykle prostą konstrukcją, łatwą do przygotowania i zainstalowania. To powoduje, że wewnętrzne schody tego typu są bardzo funkcjonalne – nie zajmują zbyt wiele miejsca, są wygodne, lekkie i dekoracyjne i można je dostosować właściwie do każdego wnętrza. Są też dużo tańsze niż tradycyjne schody pełne – sprzyja temu powtarzalność elementów konstrukcyjnych schodów modułowych oraz możliwość wykorzystania do ich montażu tańszych materiałów wykończeniowych, np. do budowy poręczy.
Niestety, jak każdy oferowany na rynku budowniczym system, schody modułowe mają także swoje wady. Pomimo tego, że są to schody charakteryzujące się bardzo łatwym i sprawnym montażem, to osoba niedoświadczona może mieć problem z szybkim dopasowaniem odpowiednich elementów do siebie. Poza tym, z racji tego, że są to schody ażurowe, sprawdzą się one przede wszystkim w domach, w których użytkownikami schodów będą osoby dorosłe lub starsze dzieci. Brak podstopnic może być bowiem uciążliwy dla najmłodszych użytkowników schodów.
Informacje techniczne
Charakterystyczne dla schodów modułowych jest to, że składają się one ze stopni o jednakowej wielkości, podpartych słupem nośnym, których wysokość można regulować za pomocą odpowiedniego dopasowania ich liczby do wielkości samych schodów. Optymalna wysokość stopni schodów modułowych jest mniejsza niż 20 cm – za najwygodniejsze uznaje się schody, w których wysokość stopni jest równa 17-18 cm. Musimy też pamiętać, że standardowe schody modułowe są fabrycznie budowane w określonym przedziale szerokości stopni – najczęściej jest to 60-70 cm. Dużo szersze są schody modułowe budowane na planie koła – w tym przypadku ich średnica dochodzi do 160 cm (schody drewniane lub schody metalowe) czy nawet 300 cm (schody żelbetowe).
Schody modułowe spiralne
Elementem nośnym w przypadku schodów modułowych spiralnych jest ustawiony centralnie słup – to do niego przymocowywane są stopnie. Od góry słup przytwierdzony jest do podestu z otworem na schody, od dołu – do podłogi. W przypadku schodów spiralnych stopnie są przymocowywane wyłącznie do słupa, w wynikającej z projektu powtarzającej się odległości, dlatego decydując się na nie, musimy pamiętać o stabilnej i mocnej balustradzie, która będzie odpowiedzialna za przenoszenie obciążeń.
Schody modułowe samonośne
W przypadku schodów modułowych samonośnych poszczególne stopnie są łączone za pomocą modułów konstrukcyjnych z bardzo długimi i wytrzymałymi śrubami rozporowymi. To one będą przenosić ciężar schodów. Zastosowanie śrub rozporowych umożliwia dodatkowo regulację wysokości biegu schodów – za ich pomocą, dokręcając lub luzując śrubę, można manipulować wysokością poszczególnych stopni o kilka centymetrów. Pierwszy stopień schodów przymocowany jest do stropu, ostatni – do podłogi na parterze. Po zainstalowaniu pierwszego, najwyższego stopnia, od spodu przykręca się do niego moduł z drugim stopniem. Pozostałe stopnie instaluje się w sposób analogiczny. Po zmontowaniu całego biegu schodów stronę przylegającą do ściany zabezpiecza się dodatkowymi wspornikami oraz balustradą lub poręczą.
Schody modułowe żelbetowe
Schody modułowe żelbetowe to najcięższy i najbardziej masywny typ schodów modułowych. Przygotowywane one są w formie prefabrykowanych stopni, z których składa się bieg. Bieg w tego typu schodach musi być uzbrojony i zakotwiony w podłodze i stropie, a później zabetonowany. Schody żelbetowe modułowe są droższe niż np. schody drewniane, ale ich niewątpliwą zaletą jest ich wielkość – ze względu na rodzaj materiału, z którego zostały wykonane, schody żelbetowe muszą być dużo większe i stabilniejsze.