Schody spiralne są małe, zgrabne, lekkie i niezwykle efektowne, a przy tym bardzo dobrze spełniają swoją rolę wszędzie tam, gdzie brakuje nam miejsca na standardowe schody. Są też najprostszym sposobem, aby bez problemu dostać się na poddasze lub antresolę. Do jakiego wnętrza pasują i komu są szczególnie polecane? Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące schodów kręconych!
Kiedy sięgamy po schody kręcone?
Schody kręcone są najlepszym rozwiązaniem w przypadku, kiedy brakuje nam miejsca na zainstalowanie tradycyjnych, dużych schodów. Nie zajmują one dużo przestrzeni, są kompaktowe i lekkie, dlatego idealnie nadają się do małych mieszkań i wąskich korytarzy. To też świetne rozwiązanie architektoniczne dla połączenia parteru z piętrem, na którym znajdują się mało uczęszczane pomieszczenia lub pokoje, które wyraźnie chcemy odgrodzić od strefy dziennej, np. sypialnie lub pokoje gościnne.
Do jakich wnętrz pasują schody spiralne?
W związku z tym, że schody spiralne nie zajmują dużo miejsca, doskonale spiszą się w małych tradycyjnych mieszkaniach i loftach. Będą też niezwykle nowoczesnym i designerskim dodatkiem do pomieszczeń utrzymanych w stylu industrialnym, dlatego z pewnością docenią je osoby praktyczne i poszukujące balansu pomiędzy użytecznością a ciekawą aranżacją.
Z czego mogą być wykonane schody kręte?
Niepodważalną zaletą schodów spiralnych jest ich funkcja dekoracyjna – zbudowane z odpowiednio dobranych i skomponowanych ze stylem wnętrza materiałów będą skutecznie przyciągać wzrok. W nowoczesnych mieszkaniach o prostym wystroju coraz częściej spotykane są schody kręcone wykonane ze szkła, które skutecznie ociepla i doświetla wnętrze, czyniąc je optycznie większym i przytulniejszym. Popularnością cieszą się także schody kręcone żeliwne lub metalowe, które idealnie wpisują się w nowoczesny i postindustrialny styl, ale świetnie wyglądają także w wersji tradycyjnej – wykonane z dobrego jakościowo i twardego drewna (np. buku czy orzecha).
Jak skonstruowane są schody spiralne?
Najczęstszym wariantem są klasyczne schody kręcone lewo- lub prawoskrętne, zwykle opierane na planie koła lub kwadratu. Rzadziej budowane są kręcone schody kacze. Stopnie schodów spiralnych mają kształt trapezu, trójkąta lub wycinka koła, a montuje się je do słupa nośnego przykręconego do podłogi i stropu. Z uwagi na małą powierzchnie użytkową schodów kręconych zaleca się zabezpieczyć je balustrada, która nie tylko ułatwia poruszanie się po stopniach, ale i dodatkowo usztywnia konstrukcję.
Jakie są wymiary schodów krętych?
Standardowo średnica schodów spiralnych wynosi od 110 do 210 cm, ale im jest ona większa, tym wchodzenie po nich jest wygodniejsze. Optymalne zaś są schody o średnicy 160 cm. Stopnie schodów kręconych powinny mieć około 80 cm szerokości i 30 cm głębokości, a ich wysokość nie powinna być większa niż 20 cm.
O czym trzeba pamiętać przed zakupem schodów spiralnych?
Przed zakupem schodów spiralnych należy pamiętać o odpowiednim i przemyślanym przygotowaniu miejsca pod ich konstrukcję. Ważne, aby otwór, w którym zainstalowane będą schody, był zabezpieczony na tyle, aby móc stabilnie i solidnie przymocować schody oraz nierzadko barierkę. Trzeba więc przemyśleć chociażby kwestię umiejscowienia grzejników czy włączników światła. Istotne jest także, aby podłoga na parterze, do której przytwierdzone zostaną schody, w miejscu instalacji nie miała pod sobą jakichkolwiek przewodów, które mogłyby zostać uszkodzone.
Jakie są wady i zalety schodów spiralnych?
Niewątpliwą zaletą schodów krętych jest fakt, że zajmują one niewielką ilość miejsca. Jest to też rozwiązanie bardzo oryginalne, nietypowe i nadające naszemu wnętrzu nietuzinkowy charakter. Niestety, ich spiralny kształt dosyć mocno ogranicza wnoszenie po nich dużych przedmiotów, dlatego trzeba o tym pamiętać, kiedy będą to jedyne schody w naszym mieszkaniu.
Kto powinien ich unikać?
Schody spiralne ze względu na swój rozmiar oraz krętą konstrukcję nie są polecane osobom starszym oraz dzieciom, które mogą mieć problem z samodzielnym poruszaniem się po wąskich stopniach. Pomocą może tu być dostosowana do ich wzrostu barierka. Pamiętajmy też, że po schodach krętych nie wniesiemy dużych lub ciężkich paczek.