Schody stalowe i balustrada do schodów z metalu – jak wybrać trwałe i bezpieczne rozwiązania
Stalowe schody doskonale sprawdzają się zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i użytkowych. Będą nadawały się do mieszkań zaaranżowanych w stylu loftowym, nowoczesnych biurowców, ale i domów jednorodzinnych. Pasują wszędzie tam, gdzie dominuje klasyczna linia i stonowana kolorystyka. Schody z metalu dobrze sprawdzą się też na zewnątrz budynków, na przykład jako wejście do sklepu albo dodatkowe wyjście ewakuacyjne.
Wybór stalowych schodów do obiektu to jednak połowa sukcesu. Drugą stanowi decyzja o zakupie balustrady – bezpiecznej, funkcjonalnej, stabilnej i po prostu, ładnej. W Kobamet projekty balustrad stalowych wewnętrznych i zewnętrznych dopasowujemy do potrzeb Klienta. Niżej podpowiadamy jaką balustradę ze stali wybrać.
Balustrada stalowa – wysoka jakość, prostota wykonania
Najprostszą wersją stalowej balustrady wewnętrznej jest balustrada wykonana w całości ze stalowych elementów. Balustrada tego typu zazwyczaj zrobiona jest z tego samego typu stali nierdzewnej, a wtedy uzyskujemy efekt jednolitości i konsekwencji projektu. Dobrze wygląda zarówno w prostych aranżacjach domowych, jak i przestrzeniach biurowych oraz budynkach użyteczności publicznej. Balustrada ze stali nierdzewnej do schodów z metalu zwykle montowana jest w postaci gotowych półproduktów. Mogą to być stalowe proste słupki podtrzymujące balustradę, które mocuje się do biegu schodów.
Ten typ balustrady stalowej dobrze sprawdzi się zarówno w budynku, jak i na zewnątrz. Spełni funkcję zabezpieczenia schodów stalowych. Często jest świetnym rozwiązaniem do wykończenia balkonów i tarasów.
Balustrada ze stali nierdzewnej ze stalowych linek – alternatywa dla klasycznej balustrady stalowej
Wariacją na temat prostej balustrady wykonanej z pionowych tralek jest metalowa balustrada ze stalowych linek. To nowoczesna alternatywa dla klasycznych słupków nośnych podtrzymujących balustradę i sprawdza się w nowoczesnych aranżacjach. Najczęściej tego typu balustradę stalową spotyka się wewnątrz budynków.
Konstrukcja balustrady polega na umocowaniu grubych linek ze stali nierdzewnej poziomo, pomiędzy słupkami podtrzymującymi barierkę z nierdzewki. Odpowiednio naprężone i zabezpieczone linki są nie tylko bezpieczne, ale i wygodne, a przy tym bardzo efektowne. Jeżeli konstrukcja stalowych schodów wewnętrznych na to pozwala, to stalowe linki tworzące balustradę instaluje się w pionie – do biegu schodów i barierki.
Schody stalowe i balustrada ze szkłem – na tropie najnowszych trendów
Przez lata stalowe balustrady kojarzyły nam się wyłącznie z prostymi słupkami, które tworzyły wyodrębnione części balustrady. Dziś balustrada do schodów ze stali nierdzewnej przeszła metamorfozę. Architekci oraz inwestorzy doceniają połączenie stalowej konstrukcji balustrady ze szklanym wypełnieniem. Balustradę ze szkła zazwyczaj instaluje się pomiędzy podtrzymującymi ją słupkami ze stali nierdzewnej, które tworzą ramę dla hartowanego szkła. Jeżeli jesteśmy zwolennikami nowoczesnych rozwiązań, to zrezygnujmy ze stalowych słupków. Wtedy można przymocować balustradę do policzków stalowych schodów i wówczas uzyskamy bardzo popularną balustradę całoszklaną. Jeżeli dodatkowo przedłużymy jej wysokość, i na przykład poprowadzimy szklaną taflę aż do kondygnacji, na którą prowadzą schody wewnętrzne, to uzyskamy efekt przeszklonej i wizualnie otwartej klatki schodowej. Takie rozwiązanie dobrze prezentuje się w jasnych i dużych salonach.
Balustrada kuta i schody stalowe
Balustrada kuta to propozycja dla miłośników bardziej klasycznych rozwiązań i wyrazistych linii w architekturze. Można wykonać ją w całości z kutych elementów dopasowanych do stylu stalowych schodów. Ciekawym rozwiązaniem są dodatkowe inne elementy, mogą być to na przykład wstawki z drewna. Balustradę kutą najlepiej wykonać na zamówienie. Jest droższa od balustrady stalowej z nierdzewki, ale można ją montować też z gotowych tralek. Świetnie wygląda w klasycznych pomieszczeniach i dobrze sprawdza się też jako balustrada do schodów stalowych zewnętrznych.