Schody stalowe zewnętrzne często kojarzą się z pomieszczeniami gospodarczymi lub wejściem do hal fabrycznych, ale – wbrew pozorom – coraz częściej pojawiają się także jako wyposażenie domów jednorodzinnych. W każdym przypadku schody z metalu spełniają swoją rolę i – prawidłowo zamontowane i zabezpieczone – są w pełni wygodne i bezpieczne dla ich użytkowników. Dlaczego warto wybrać schody ze stali nierdzewnej na zewnątrz?
Wybierz schody ze stali nierdzewnej
Stalowe schody zewnętrzne zazwyczaj są montowane przy wejściach do budynków użytkowych – hal, fabryk, magazynów, ale także banków i nierzadko również galerii handlowych. Nic dziwnego – schody z metalu są trwałe, wygodne w montażu i łatwo utrzymać je w czystości. Prywatni inwestorzy montujący je w swoich domach cenią schody z metalu za ponadczasową elegancję i jednocześnie nowoczesny design. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie efektowne, ale i proste rozwiązania.
Cechą charakterystyczną schodów wykonanych ze stali nierdzewnej, oprócz wyróżniającego je stalowego połysku, jest niebywała trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Z tego względu schody z nierdzewki świetnie sprawdzą się też w warunkach specjalnych, np. w halach produkcyjnych, w których na co dzień używa się substancje chemiczne. Stal nierdzewna jest także – jak sama nazwa wskazuje – antykorozyjna. Oznacza to, że schody stalowe z nierdzewki jako jedyne schody zewnętrzne dają nam pewność, że co sezon nie będziemy musieli martwić się o konserwację zniszczonych przez deszcze i zalegający śnieg stopni metalowych schodów i balustrad. Pod tym względem schody zewnętrzne ze stali nierdzewiejącej biją na głowę inne tego typu produkty, stając się liderem wśród schodów zewnętrznych dla domu i firmy.
Stalowe schody zewnętrzne na zamówienie i do samodzielnego montażu
Popularność stalowych schodów przeznaczonych do montażu na zewnątrz budynku wynika nie tylko z trwałości materiału, z którego zostały zrobione schody. Schody ze stali nierdzewnej, nawet pomimo rosnących cen stali, są tańszą i wygodniejszą alternatywą dla klasycznych schodów żelbetowych. W przeciwieństwie do pełnych schodów, te z metalu zajmują dużo mniej miejsca i są dużo lżejsze, co jest nie bez znaczenia w przypadku wyposażenia lokali użytkowych, które mają ograniczoną przestrzeń do wykorzystania przed sklepem czy restauracją. Metalowe schody zewnętrzne świetnie sprawdzą się także jako wejście do garażu, a także jako schody strychowe. Stalowe schody doskonale będą uzupełniać nowoczesną architekturę domu – bez obaw możemy je zatem zamontować przy tarasie.
Zaletą schodów ze stali nierdzewnej jest możliwość ich dostosowania do aktualnych potrzeb – zarówno pod względem wykończenia stopni i balustrady, jak i wielkości samej konstrukcji. Schody z nierdzewki możemy wykonać na zamówienie i kupić gotowy produkt do samodzielnego zamontowania. O ile w przypadku schodów tymczasowych kupno gotowych schodów z metalu jest bardzo sensowne – schody tego typu możemy łatwo zainstalować w odpowiednim miejscu i np. podczas remontu dowolnie przestawiać, o tyle schody docelowe lepiej jest wykonać na wymiar. Wcześniej powinniśmy się skonsultować z przedstawicielem firmy zajmującej się sprzedażą i wyrobem schodów ze stali.
Kobamet jako specjalistyczna firma zajmująca się doradztwem i sprzedażą schodów ze stali nierdzewnej oferuje bezpłatną wycenę schodów stalowych i profesjonalne doradztwo w zakresie wyboru projektu schodów i ich montażu.
Schody ze stali nierdzewnej – bezpieczeństwo przede wszystkim
Stalowe schody zewnętrzne są bardzo wygodne i – jeżeli są odpowiednio przygotowane i zamontowane – będą nam służyły przez długie lata. Pamiętajmy jednak, że jak każde schody, te ze stali powinny być przede wszystkim bezpieczne i nie powinny ograniczać nam swobodnego poruszania się po stopniach. Szerokość schodów nie powinna być mniejsza niż 100 cm. Najlepiej jednak, żeby schody stalowe – zwłaszcza te montowane w domach wielorodzinnych – miały szerokość około 120 cm. Głębokość każdego stopnia nie powinna być mniejsza niż 25 cm, a ich wysokość – niż 15 cm. Ważny jest także kąt nachylenia przęsła. W przypadku stalowych schodów zewnętrznych powinien on wynosić nie więcej niż 40 stopni.
W przypadku schodów wykonanych ze stali nierdzewnej zewnętrznych musimy także pamiętać o zabezpieczeniu stopni. W podstawowej wersji stopnie mogą składać się z przecinających się na kształt kratki pojedynczych tralek ze stali. W pełnej wersji schodów stalowych możemy zdecydować się na blachę, która będzie pokrywała stopnie. Niestety, stalowe elementy, zwłaszcza w zimie i podczas opadów deszczu, mogą być śliskie. Żeby uniknąć nieprzyjemnych upadków, warto stopnie stalowych schodów zewnętrznych pokryć dodatkowo np. drewnem. Takie połączenie będzie nie tylko funkcjonalne, ale i bardzo modne. Dobrym rozwiązaniem jest też zamontowanie na stalowych stopniach gumowych listewek ułatwiających poruszanie się po śliskiej nawierzchni.