Cechą wyróżniającą schody wspornikowe spośród innych ich rodzajów jest fakt, że ich konstrukcja nośna ukryta jest w całości w ścianie, co znacząco wpływa nie tylko na wymagania techniczne stawiane przed ich konstruktorem, ale i ostateczny ich kształt. Brak konstrukcji podtrzymującej schody sprawia, że nie tylko zajmują one mniej miejsca niż schody tradycyjne, ale i sprawiają wrażenie zawieszonych w powietrzu, co optycznie powiększa nasze wnętrze i czyni je bardziej przestronnym i niebanalnym.
Od czego zacząć?
Konstrukcja schodów wspornikowych, zwanych także półkowymi, polega na jednostronnym przymocowaniu każdego ich stopnia do belki, co wymaga odpowiednio przygotowanej i solidnej ściany, która udźwignie cały system i zapewni użytkownikom schodów bezpieczeństwo i komfort w ich korzystaniu. Zainstalowanie żelbetonowej lub stalowej belki musi być zatem przedsięwzięciem na tyle precyzyjnym i konstrukcyjnie przemyślanym, że wymaga jego uwzględniania już na etapie projektowania domu.
Dane techniczne
Budowa schodów półkowych stawia określone wymagania nie tylko ścianie (min. 24 cm), ale i samym stopniom, które – ze względu na swoją specyfikę oraz bezpieczeństwo użytkowników – muszą spełniać określone wymagania techniczne. Optymalnymi parametrami stosowanymi w przypadku schodów wspornikowych są stopnie o grubości 8-12 cm oraz wysokości 18-20 cm. Ich głębokość nie powinna być mniejsza niż 25-30 cm. Z uwagi na jednostronne mocowanie stopni do ściany ich wysięg ostateczny nie powinien przekraczać 120 cm.
Gotowe do montażu
Żelbetonowa lub stalowa belka, w której zakotwione są stopnie, zapewnia schodom wspornikowym stabilność oraz bezpieczeństwo. Dzięki takiemu rozwiązaniu wibracje podczas wchodzenia po schodach są właściwie wyeliminowane i nieodczuwalne dla ich użytkowników. Aby jednak stopnie nie uginały się, a tynk lub okładzina znajdująca się wokół ich styku ze ścianą nie pękał w wyniku mikrodrgań powodowanych obciążeniami eksploatacyjnymi, przestrzeń tę wypełnia się elastycznym materiałem, na przykład korkiem. Podkonstrukcje stopni najczęściej wykonuje się z prefabrykowanych elementów żelbetonowych lub ze stali. Same stopnie schodów wspornikowych zazwyczaj są przytwierdzane do belki na miejscu budowy, ale istnieje także możliwość zrealizowania projektu schodów jako jednego elementu konstrukcyjnego, który w całości jest umieszczany w ścianie już podczas montażu.
Drewniane czy szklane? Jakie wybrać?
Wybór drewnianych stopni dla wielu inwestorów jest nie tylko oznaką dobrego smaku i elegancji, ale i ponadczasowości materiału. Tymczasem połączenie naturalnego i tradycyjnego surowca z nietypową konstrukcją schodów wspornikowych jest dzisiaj nierzadko rozwiązaniem pożądanym w nowoczesnych wnętrzach. Drewniane schody, dzięki specyficznej konstrukcji schodów półkowych, w ostatecznym rozrachunku przestają być postrzegane jako masywne i zajmujące wiele miejsca, a ich wygląd może być doskonałym uzupełnieniem drewnianej podłogi. Największą popularnością cieszy się w tym wypadku drewno dębowe, bukowe i jesionowe, a także – coraz częściej – egzotyczne i bardzo wytrzymałe gatunki egzotyczne, takie jak orzech amerykański, teak indonezyjski czy wenge.
Mniej tradycyjnym, ale za to bardzo eleganckim oraz dodającym wnętrzu lekkości rozwiązaniem w architekturze schodów wspornikowych jest zastosowanie szkła. Szklane schody półkowe to nic innego, jak sklejone tafle barwionego i laminowanego szkła typu float. Stopnie, podobnie jak w przypadku schodów drewnianych, osadza się przeważnie na stalowej belce. Tym, co je od siebie odróżnia, jest grubość stopni – stopnie szklane są najczęściej cieńsze od stopni drewnianych i mieszczą się w przedziale od 3 do 6 cm.
Co z balustradą?
Konstrukcja schodów wspornikowych nie wymaga instalowania balustrady, dlatego jej ewentualny wybór zależy wyłącznie od upodobań inwestora. Jeśli jednak Klient zdecyduje się na taką opcję, nasi specjaliści chętnie pomogą i udzielą rad w wyborze odpowiedniego rozwiązania. Montaż samej balustrady wykonujemy zawsze na końcu prac wykonawczych. Do wyboru mamy kilka możliwości jej zamocowania: balustradę można przytwierdzić do stopni i stropu powyżej, ale można także zamocować ją wyłącznie do samych stopni, co jednak wymaga dodatkowego obsadzenia jej na wyższej kondygnacji w miejscu zabezpieczającym otwór na schody. Ciekawym rozwiązaniem jest także wykorzystanie szkła do zabezpieczenia biegu schodów – w tym wypadku tafla mocowana jest punktowo do posadzki parteru oraz do stropu powyżej schodów.