Drodzy klienci, uprzejmie informujemy, że nie wykonujemy już zleceń związanych z balustradami. Wyspecjalizowaliśmy się w profesjonalnej obróbce stali nierdzewnej.

balustrady ze stali nierdzewnej

Schody ze stali nierdzewnej – co powinieneś wiedzieć?

Stalowe schody wewnętrzne od dawna szturmem wchodzą do naszych domów i mieszkań, zdobywając serca inwestorów swoim niebanalnym wyglądem i designem, który zachwyca nawet najwybredniejsze gusta. Schody ze stali nierdzewnej są nie tylko efektowne, ale i niezwykle trwałe, co jest nie bez znaczenia przy stale rosnących kosztach utrzymania domu. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu schodów z żelaza

Wewnętrzne schody ze stali nierdzewnej – jaki typ wybrać? 

Choć schody stalowe wewnętrzne mogą występować w różnych konfiguracjach, to jednak jedną z najpopularniejszych wersji są stalowe schody zabiegowe. Ich popularność wynika nie tylko z wygody, jaką daje ułożenie biegu schodów i stopni, ale także z eleganckiego wyglądu, który zapewnia ciekawy design w połączeniu z funkcjonalnością schodów. Oprócz schodów zabiegowych w wersji ze spocznikiem inwestorzy chętnie decydują się także na zakup stalowych schodów kręconych. Ten typ schodów wewnętrznych świetnie wygląda zarówno w małych pomieszczeniach, jak i klasycznych wnętrzach, którym chcielibyśmy nadać wyrazistego charakteru. Ażurowe schody spiralne ze stali nierdzewnej nadają się też do bardzo wysokich pomieszczeń, np. mieszkań loftowych z antresolą lub półpiętrem. Schody stalowe bardzo często występują solo – wówczas ich uzupełnieniem jest stalowa balustrada zrobiona najczęściej z pionowych lub poziomych linek oraz barierka ze stali nierdzewnej. Coraz częściej jednak spotykane są schody z żelaza ze szkłem. Mariaż stalowych stopni i konstrukcji schodów ze szklaną balustradą jest nie tylko efektowny, ale i funkcjonalny – tafla szkła ładnie wypełnia przestrzeń, iluzorycznie powiększając wnętrze. 

Schody stalowe – stal nierdzewna czy zwykła?

Zaletą wewnętrznych schodów wykonanych ze stali nierdzewnej, poza ich wyglądem, jest wytrzymałość materiału, z którego zostały wykonane. Stal nierdzewna, którą używa się do produkcji schodów, jest nie tylko antykorozyjna, co jest niezaprzeczalnym atutem w przypadku schodów zewnętrznych, ale i bardzo wtrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Mowa tu nie tylko o drobnych zarysowaniach, ale i poważniejszych uszkodzeniach. To sprawia, że schody stalowe i barierki ze stali nierdzewnej są bardzo opłacalne i wytrzymują przez długie lata w bardzo dobrym stanie. Nie musimy przy tym martwić się ani o ich konserwację, ani o regularne czyszczenie stali. Z tego względu schody i balustrady ze stali nierdzewnej firmy Kobamet są jednymi z najlepiej sprzedających się produktów z dziedziny wyposażenia domu. Jeżeli jednak nie chcemy inwestować w balustrady i schody ze stali nierdzewnej, w przypadku schodów wewnętrznych możemy także zastanowić się nad kupnem schodów ze stali zwykłej lub aluminium. O ile jednak materiał ten sprawdzi się w przypadku schodów wewnątrz domu, o tyle schody ze stali korodującej będą nieopłacalne do montażu na zewnątrz. Biorąc pod uwagę fakt, że na zewnątrz schody będą narażone na działanie wody opadowej i zanieczyszczeń, dużo lepszym i trwalszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku wybór schodów ze stali nierdzewnej

Schody z nierdzewki – zalety i wady 

Zaletą schodów wykonanych ze stali nierdzewiejącej jest ich wytrzymałość. Jest to bardzo istotne, ponieważ w wielu przypadkach, zwłaszcza w przypadku schodów montowanych w halach produkcyjnych i magazynach, schody stalowe muszą wytrzymywać nierzadko spore obciążenia i są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki odporności stali nierdzewnej możemy mieć zatem pewność, że nasze schody wewnętrzne z nierdzewki będą niezawodne, a przy tym bardzo opłacalne. Ekonomia zakupu schodów i balustrad ze stali nierdzewnej jest kolejnym atutem stalowych produktów. Ze względu na to, że schody ze stali nierdzewiejącej nie wymagają od nas szczególnej pielęgnacji i konserwacji, możemy mieć pewność, że ich utrzymanie nie będzie generowało dodatkowych kosztów, w przeciwieństwie do np. schodów wykonanych z drewna lub stali zwykłej. Z tego samego względu zaleca się montowanie schodów z nierdzewki na balkonach i tarasach. Kolejną zaletą schodów stalowych jest ich kompatybilność z innymi systemami i możliwość dopasowania schodów do różnego rodzaju wnętrz i wyposażenia domu. Bez względu na to, czy są to schody ażurowe ze stali nierdzewnej, czy schody stalowe ze szklaną balustradą, ich ponadczasowy i elegancki wygląd zawsze będzie dobrze się prezentował.  

Decydując się na zakup schodów stalowych, musimy jednak pamiętać, że metal jest twardy, w związku z czym drobne i mniej trwałe przedmioty mogą ulec uszkodzeniu w momencie upadnięcia na twardą powierzchnię stopnia. Schody z metalu na co dzień są też zimne w dotyku, a z drugiej strony bardzo szybko się nagrzewają, co może być problemem np. podczas ewakuacji z pożaru budynku.