Drodzy klienci, uprzejmie informujemy, że nie wykonujemy już zleceń związanych z balustradami. Wyspecjalizowaliśmy się w profesjonalnej obróbce stali nierdzewnej.

balkon francuski

Stalowa balustrada francuska – jak zabezpieczyć okno na piętrze?

Balkon francuski to niezwykle proste, a zarazem funkcjonalne i niebanalne uzupełnienie wysokiego okna i drzwi balkonowych, które są dodatkowym źródłem oświetlenia w naszym domu. Portfenetr może zdobić front naszego domu, zwłaszcza poddasze, ale może też być zamontowany wewnątrz budynku, np. jako zabezpieczenie antresoli lub półpiętra. W jaki sposób zabezpieczyć balkon francuski i dlaczego balustrady ze stali nierdzewnej to dobry pomysł?

Balkon francuski na miarę naszych potrzeb

Zaletą balkonów typu francuskiego jest ich wielkość. W odróżnieniu od tradycyjnych i pełnych balkonów balkony francuskie są niewielkich rozmiarów, mają nieskomplikowaną konstrukcje i bez trudu dopasujemy je do nawet istniejących już okien lub drzwi. Tak naprawdę wystarczy dobra ekipa wykonawcza, która zajmie się montażem stalowego balkonu i zabezpieczy nasze okna przed uszkodzeniami i niechcianymi mostkami termicznymi. Balkon tego typu jest też dobrym rozwiązaniem, jeżeli modernizujemy dom i chcemy zagospodarować nieużywane dotąd poddasze. Jeżeli na piętrze zamontujemy wysokie okna ze stalową balustradą francuską, zyskamy nie tylko nowoczesną ozdobę budynku, ale i niewielkim kosztem doświetlimy pomieszczenie. Stalowy balkon francuski może też być tańszą i łatwą w montażu alternatywą dla istniejącego już balkonu, który z różnych względów chcemy zlikwidować.

Jak wygląda balkon francuski?

Balkon francuski ze stali nierdzewnej w klasycznej odsłonie to po prostu wysokie przeszklenie zamontowane od podłogi do sufitu zabezpieczone balustradą ze stali nierdzewnej lub balustradą stalową ze szkłem. Bardzo często, zwłaszcza w nowowybudowanych domach, inwestorzy decydują się na portfenetr, czyli wysokie okno lub drzwi zainstalowane w parze lub podwójnej parze. Jest to tani i prosty sposób na doświetlenie salonu na parterze albo otwartej, przeszklonej jadalni. Balkon francuski z nierdzewki otwiera się w podobny sposób jak inne okna już zamontowane w domu – z tego względu bardzo łatwo go zamontować nawet już po zakończeniu procesu budowlanego. Wysokie drzwi tarasowe mogą być – podobnie jak tradycyjny balkon – zabezpieczone stalową balustradą ze szklanym wypełnieniem i niewielkim parapetem.

Balustrada stalowa ze szklanym wypełnieniem w balkonie francuskim

Bez względu na to, jaki kształt i wielkość ma balkon francuski, musi on być zabezpieczony balustradą. Stalowa balustrada ma nie tylko uchronić nas przed upadkiem, ale i ozdobić front naszego domu. Zaleca się, żeby niewielki balkon z solidną balustradą był montowany nawet wówczas, jeżeli wysokie okna nie otwierają się lub tylko uchylają się powyżej 1 metra. Zawsze w takim przypadku istnieje bowiem ryzyko, że mimo wszystko mogłoby dojść do awarii, która spowodowałaby nagłe rozszczelnienie zabezpieczenia okna i niepożądany upadek z wysokości. Pamiętajmy też, że pomimo tego, że balkonu francuskiego nie używamy w sposób tradycyjny – nie jest on przecież tak duży jak balkon pełnowymiarowy – to i tak możemy opierać się o balustradę zabezpieczającą niewielki parapet. Z tego względu balkon typu francuskiego musi mieć solidną balustradę.

Balustrada balkonowa, zwłaszcza, jeżeli balkon jest zamontowany na zewnątrz, a nie np. przy antresoli, zazwyczaj wykonana jest ze stali nierdzewnej. W klasycznej odsłonie balkon francuski zabezpieczony jest pionowymi lub poziomymi tralkami tworzącymi balustradę i stalową barierką dostosowaną do stylu budynku. Jeżeli wolimy nowoczesne rozwiązania, możemy zdecydować się na zakup szklanej balustrady w stalowej szynie, która dodatkowo odciąża balkon. Funkcję balustrady francuskiej może też pełnić samonośna tafla szkła. Balustrada szklana samonośna montowana jest do balkonu za pomocą specjalnych łączników i wsporników.

Jak wygląda montaż stalowego balkonu francuskiego?

Mocowanie balkonu typu francuskiego nie jest skomplikowane i może być wykonane nawet w przypadku starszych domów, w których np. rezygnuje się z tradycyjnych balkonów lub tarasów na rzecz wysokich okien-drzwi uchylnych. W przypadku montażu balustrady ze stali nierdzewnej musimy jedynie pamiętać o dobrym zabezpieczeniu barierki na czas prac remontowych oraz dostosowaniu stalowej balustrady balkonowej do pozostałych elementów budynku. Sama balustrada może być przymocowana do frontu ściany lub do glifu okna. Stalowe łączniki są zazwyczaj ukryte w ościeżu, dzięki czemu wsporniki francuskiej balustrady stalowej nie są widoczne poza fasadą ściany. Jeżeli okna balkonowe są mocno wysunięte, balustrada z nierdzewki jest zamocowana na wspornikach umieszczanych w murze, pod warstwą ocieplenia budynku.