Drodzy klienci, uprzejmie informujemy, że nie wykonujemy już zleceń związanych z balustradami. Wyspecjalizowaliśmy się w profesjonalnej obróbce stali nierdzewnej.

Schody wspornikowe – charakterystyka

Stalowa balustrada ze szkłem

Rynek wyposażenia domów i biurowców zachęcający nas do wyboru balustrad i barierek jest przesycony produktami różnej jakości. Jako klienci możemy wybierać wśród wielu rodzajów, kolorów i sposobów wykończenia balustrad zewnętrznych i wewnętrznych. Decydując się na zakup balustrady do naszego domu czy biura, warto jednak zastanowić się, czy potrzebujemy wyłącznie tymczasowego rozwiązania, czy produktu wysokiej jakości. Balustrady ze stali nierdzewnej i szkła spełniają to wymaganie – są wykonane ze stali bardzo dobrej jakości, z dbałością o każdy szczegół, dzięki czemu są nie tylko bardzo trwałe, ale i niezwykle eleganckie. Dlaczego warto zdecydować się na balustradę stalową ze szkłem i jaki rodzaj barierki wybrać? 

Balustrada ze stali nierdzewnej i szkła – rodzaje, sposób wykończenia 

Przeglądając katalogi renomowanych firm zajmujących się sprzedażą balustrad i barierek ze stali, możemy natknąć się na różne typy balustrad wyróżniające się kształtem, sposobem obróbki stali i rodzajem wypełnienia balustrady. Obecnie najpopularniejszymi rodzajami stalowych balustrad ze szkłem balustrady całoszklane i balustrady montowane w szynie

Balustrada ze szkłem w stalowej szynie to typ balustrady wyróżniający się sposobem montowania szklanego wypełnienia. Balustrada ze szkła hartowanego umieszczana jest w szynie ze stali nierdzewiejącej, która podtrzymuje i stabilizuje balustradę. Szyna ze stali nierdzewnej, w której umieszczane jest szkło balustrady, jest mocowana liniowo do podłoża balkonu lub tarasu za pomocą stalowych uchwytników i śrub. Ten typ balustrady sprawdzi się też w przypadku balkonów francuskich oraz antresoli wewnątrz budynku. Stalowa szyna, w której znajdują się zabezpieczenia podtrzymujące balustradę, może być zakotwiona w pełni w podłożu balkonu. Jeżeli takie rozwiązanie nie podoba nam się, możemy wypuścić stalową listwę ponad poziom tarasu. Od góry balustrada całoszklana zakończona jest stalową barierką dopasowaną do rodzaju balustrady.  

Efektownym typem balustrady stalowej ze szkłem jest balustrada szklana samonośna. Najczęściej wybierana jest do wyposażenia schodów stalowych wewnętrznych, a także jako zabezpieczenie balkonów i tarasów. Balustrada samonośna świetnie sprawdza się też w galeriach handlowych i bankach. Balustrada szklana samonośna, jak sama nazwa wskazuje, nie wymaga stalowej ramy – tafla bezpiecznego szkła hartowanego przymocowana jest do podłoża za pomocą łączników ze stali nierdzewnej, które montowane są punktowo lub liniowo. Bardzo ważne jest, żeby stalowe łączniki były solidne – to na nich będzie opierała się cała konstrukcja balustrady stalowej ze szkła

Jednym z bardziej klasycznych typów balustrady stalowej jest balustrada ze szkła w ramie ze stali nierdzewiejącej. Balustrada stalowa w ramie charakteryzuje się niepełną konstrukcją – balustradę tworzą pojedyncze tafle szkła, które są przymocowane do słupków nośnych ze stali nierdzewnej za pomocą łączników i uchwytów z nierdzewki. Jest to typ balustrady ze szklanym wypełnieniem, który najchętniej montowany jest przy schodach ze stali nierdzewnej, z uwagi na łatwość przymocowania pojedynczych elementów balustrady do ramy schodów. 

Gdzie zamontować balustradę ze stali nierdzewnej i szkła?

Jeszcze kilka lat temu balustrady ze stali nierdzewnej kojarzyły nam się z budynkami użyteczności publicznej – bankami, sklepami, halami produkcyjnymi i galeriami handlowymi. Dzisiaj, z uwagi na nowoczesną linię, jaką tworzą barierki z nierdzewki, i połączenie ich ze szklaną balustradą, poręcze tego typu coraz częściej pojawiają się w naszych domach i są instalowane zarówno na balkonach, jak i przy schodach wewnętrznych. Ich popularność potęgowana jest trwałością, elegancją i opłacalnością stali nierdzewiejącej. 

Stalowe balustrady ze szkłem sprawdzają się w domach i mieszkaniach loftowych, jak i na zewnątrz budynków – jako zabezpieczenie balkonów i tarasów. Balustrady stalowe ze szklanym wypełnieniem w domach jednorodzinnych królują jako stylowe zabezpieczenie schodów wewnętrznych. W tym przypadku balustrada staje się użyteczną ozdobą pomieszczenia, sprawiając, że schody wewnętrzne nabierają całkiem innego charakteru niż do tej pory. Stalowa barierka w połączeniu ze stalowymi schodami tworzy bardzo nowoczesny design, który wygląda dobrze zarówno w klasycznych pomieszczeniach, jak i mieszkaniach w industrialnym stylu. Przy okazji jest to też łatwe do utrzymania w czystości rozwiązanie. 

Balustrady ze stali nierdzewnej i szkła częściej jednak, z uwagi na właściwości wytrzymałościowe stali, montowane są na zewnątrz budynków – jako zabezpieczenie balkonów i tarasów, ale i wyposażenie schodów ze stali nierdzewnej. Z uwagi na trudne warunki panujące na zewnątrz związane z ciągłymi opadami deszczu i śniegu, a także zanieczyszczeniami osadzającymi się na powierzchni balustrady, zaleca się, żeby na balkonach i tarasach nie montować barierek ze stali zwykłej. Jest to nie tylko mniej opłacalne, ale i mniej efektowne rozwiązanie. Balustrady ze szkła i stali nierdzewnej montowane na zewnątrz zyskują tym, że są odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, nawet te poważniejsze, zabrudzenia i rdzę. 

Jeżeli poszukujesz idealnej balustrady stalowej ze szkłem do wyposażenia swojego domu lub biura, skorzystaj z naszego katalogu dostępnych stalowych produktów. Pracownicy Kobamet wykonają bezpłatną wycenę balustrady stalowej i doradzą Ci w kwestiach technicznych i montażowych.