Drodzy klienci, uprzejmie informujemy, że nie wykonujemy już zleceń związanych z balustradami. Wyspecjalizowaliśmy się w profesjonalnej obróbce stali nierdzewnej.

Schody szklane

Stalowe schody ażurowe – klasyka w nowym wydaniu

Stalowe schody ażurowe wyglądają niezwykle lekko i nie zajmują zbyt dużo przestrzeni, dzięki czemu zyskują uwagę wśród inwestorów poszukujących niebanalnych rozwiązań do swoich domów czy mieszkań. Ażurowe schody z metalu świetnie sprawdzają się zarówno w minimalistycznie urządzonych klasycznych wnętrzach, jak i industrialnych przestrzeniach i za każdym razem zwracają na siebie uwagę. Czym charakteryzują się stalowe schody ażurowe i jakie są ich zalety? 

Stalowe schody ażurowe – schody z charakterem

Cechą charakterystyczną schodów ażurowych z metalu jest ich konstrukcja – schody tego typu nie posiadają podstopnic, co wyraźnie odróżnia je od pełnych schodów z pionowymi tralkami pomiędzy trepami. Brak podstopnic wpływa na wygląd schodów z metalu, które wizualnie wydają się bardzo lekkie i delikatne. Dzięki temu schody ze stali nierdzewnej nie przytłaczają przestrzeni wokół nich i same w sobie potrafią być niebanalną ozdobą wnętrza. Bez względu na to, na jaki kształt schodów ażurowych ze stali się zdecydujemy, możemy mieć pewność, że nie będą one przytłaczały przestrzeni jak klasyczne pełne schody jednobiegowe i nie będą ograniczały powierzchni użytkowej mieszkania, szczególnie w przypadku schodów kręconych z metalu

Schody ażurowe ze stali najczęściej wybierane są jako wyposażenie mieszkań dwukondygnacyjnych utrzymanych w stylu loftowym, w których brakuje zazwyczaj miejsca na montaż klasycznych, dużych schodów wewnętrznych, ale coraz częściej wchodzą także do salonów i wypełniają przestrzeń domów jednorodzinnych. Schody wewnętrzne tego typu niezwykle efektownie wyglądają w dużych i jasnych salonach i holach. W zależności od naszych potrzeb i upodobań do wyboru mamy stalowe schody ażurowe jednobiegowe, ażurowe schody z metalu dwubiegowe, schody stalowe zabiegowe lub nowoczesne schody ażurowe ze stali nierdzewnej kręcone.

Schody ażurowe ze stali nierdzewnej – solidna konstrukcja

Stalowe schody ażurowe, choć wizualnie bardzo lekkie i przezierne, wbrew pozorom bardzo solidne i wytrzymują nawet duże obciążenia. Pod tym względem przewyższają schody wewnętrzne wykonane z mniej trwałych materiałów. Na ich trwałość nie wpływa także brak podstopnic – prawidłowo zaprojektowane i wykonane z dobrych materiałów schody ażurowe nie są ani mniej bezpieczne niż pełne schody jednobiegowe, ani mniej solidne niż schody wewnętrzne wykonane z drewna czy żelbetu. 

Wybierając kształt i model stalowych schodów ażurowych, warto jednak skorzystać z porady naszych ekspertów i konsultantów, którzy nie tylko sprecyzują wymagania techniczne schodów dla naszego domu, ale i pomogą nam wybrać ich rodzaj. Pracownicy firmy Kobamet dokonają odpowiednich pomiarów i zamontują schody stalowe na miejscu. 

Stalowe schody ażurowe wewnętrzne – z myślą o Twoim bezpieczeństwie

Decydując się na zakup stalowych schodów ażurowych do naszego domu, powinniśmy wcześniej określić typ ich użytkowników. Jest to szczególnie ważne w przypadku, kiedy w domu przebywają małe dzieci. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wybraliśmy odpowiedni typ schodów stalowych, który zapewni nam pełen komfort ich użytkowania i bezpieczeństwo podczas pokonywania stopni. Jeżeli w domu znajdują się dzieci lub osoby z ograniczoną sprawnością ruchową, warto zastanowić się nad wyborem ażurowych schodów jednobiegowych lub zabiegowych, które będą dużo wygodniejsze dla najmłodszych domowników niż np. schody ażurowe kręcone. W tym przypadku możemy się też zdecydować na dodatkowe zabezpieczenie schodów ze stali w postaci pomocniczych barierek ochronnych dostosowanych do wzrostu dziecka. Brak podstopnic możemy z kolei zniwelować, montując czasowe podstopnice, które będą zabezpieczały przestrzeń pod stopniami. 

Ażurowe schody ze stali nierdzewnej – jaki typ wybrać?

Najprostszą wersją stalowych schodów ażurowych są schody jednobiegowe. Jest to nowoczesna odsłona klasycznych schodów wewnętrznych z jednym biegiem, która świetnie sprawdzi się w dużych pomieszczeniach i wnętrzach, które są bardzo ciemne. Decydując się na ten typ schodów ażurowych, powinniśmy jednak pamiętać o ich wysokości – w przypadku schodów jednobiegowych ze stali bez podstopnic pokonywanie więcej niż 17 stopni może być na dłuższą metę bardzo męczące. Bardzo popularnym typem są stalowe schody ażurowe dwubiegowe, które zajmują wprawdzie więcej miejsca niż inne rodzaje schodów tego typu, ale są dużo wygodniejsze niż np. stalowe schody kręcone. Zaletą schodów z dwoma biegami ze stali nierdzewnej jest spocznik, który ułatwia poruszanie się po schodach. Coraz chętniej wybieranym typem schodów ażurowychstalowe schody kręcone, które świetnie sprawdzają się w małych przestrzeniach, np. mieszkaniach dwukondygnacyjnych. Schody spiralne ze stali są bardzo funkcjonalne, ale musimy pamiętać, że w przypadku osób starszych i dzieci ich codzienne pokonywanie może być problematyczne.