Szkło – z natury kojarzące nam się z lekkością i kruchością – coraz częściej wykorzystywane jest przez współczesną architekturę, która nie tylko bardzo chętnie korzysta z możliwości dekoracyjnych, jakie daje to tworzywo, ale i z łatwością dostosowuje je do potrzeb użytkowych. Dlatego, choć dla wielu szkło nadal pozostaje materiałem problematycznym, nie dziwią nas już szklane balustrady i barierki, które okazują się bardzo popularnym rozwiązaniem chętnie stosowanym przez naszych Inwestorów zarówno w domach, jak i budynkach użyteczności publicznej. Z myślą o tych mniej zdecydowanych czy dopiero stających przed wyborem idealnych balustrad szklanych do swojego domu czy mieszkania, poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, które pojawiają się przy wyborze odpowiedniego projektu.
Czy balustrady ze szkła hartowanego są bezpieczne?
Zdecydowanie tak. Szklane balustrady wykonywane są z bezpiecznego i certyfikowanego szkła hartowanego, dlatego – prawidłowo wykończone oraz zamontowane – są właściwie niemożliwe do uszkodzenia. Ich gruba płyta powstająca dzięki połączeniu kilku warstw laminowanego szkła hartowanego oraz folii chroniącej poszczególne tafle wytrzymuje silne uderzenia i różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu rozwiązaniu, nawet jeżeli dojdzie do pęknięcia tafli, mamy pełną kontrolę nad szklanymi odłamkami, które – inaczej niż w przypadku zwykłego szkła – pozostają na miejscu i nie stwarzają zagrożenia dla użytkowników barierki. Jest to zatem rozwiązanie w pełni bezpieczne i funkcjonalne, zapewniające wysoki poziom ochrony, a tym samym dedykowane wszystkim użytkownikom, bez względu na ich wiek czy ograniczenia ruchowe.
Ile kosztują szklane barierki?
To zależy. Tak jak w przypadku podobnych inwestycji, ostateczna cena balustrad i barierek wykonanych ze szkła nie jest jednoznaczna i zależy od rodzaju oraz ilości wykorzystanego materiału, a także prywatnych upodobań Klienta. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nowoczesny design i bezpieczeństwo idą w parze z wydatkami inwestycyjnymi, dlatego należy się przygotować na to, że najtańszy i najprostszy projekt balustrady ze szkła hartowanego to wydatek rzędu co najmniej 1000 zł/mb. Z kolei bardziej skomplikowane czy rozbudowane plany będą generowały koszty przekraczające kwotę 1500 zł/mb.
Czy balustrady ze szkła są łatwe do utrzymania w czystości?
Tak. Szklane balustrady czy barierki nie sprawiają większych kłopotów pielęgnacyjnych, a sposób ich pielęgnacji nie różni się niczym od standardowego czyszczenia okien w naszych damach czy mieszkaniach. Transparentna tafla szkła może wprawdzie oczywiście uwydatniać ślady zabrudzeń czy zacieki, ale wystarczy użyć mokrej ściereczki oraz odpowiedniego detergentu, aby się ich pozbyć. Ci z Państwa, którzy obawiają się, że na szklanej balustradzie zewnętrznej będą osadzały się uporczywe zanieczyszczenia, mogą z kolei zdecydować się samoczyszczące szkło pokryte niewidoczną dla oka mineralną substancją, na której nieczystości rozkładają się pod wpływem promieni UV. Pod wpływem światła powłoka ta zyskuje także właściwości hydrofilowe – woda, zamiast skraplając się na niej, spływa po niej swobodnym strumieniem, nie tworząc dzięki temu nieestetycznych zacieków.
Gdzie stosować balustrady ze szkła hartowanego?
Do niedawna tafle szkła wykorzystywane do konstrukcji użytkowych kojarzyły się nam przede wszystkim z nowoczesnymi i bezstylowymi biurowcami czy galeriami handlowymi. Tymczasem współczesna architektura coraz częściej stawia na połączenia niestandardowe i unikatowe, zespalające w sobie różne materiały i faktury, dlatego nie dziwi rosnąca popularność szkła wykorzystywanego do budowy barierek i balustrad w przydomowych balkonach i tarasach. Wykorzystanie szkła do użytku zewnętrznego nie zamyka jednak możliwości, jakie daje to tworzywo. Nie można bowiem zapominać, że szkło to także doskonałe, funkcjonalne i nowoczesne rozwiązanie dla naszego domu czy mieszkania – szklane barierki dopełniające schody wewnętrzne to nie tylko dodatkowa ozdoba naszego pomieszczenia, ale także gwarancja bezpieczeństwa i wygody podczas ich użytkowania, sprawdzająca się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i dwukondygnacyjnych mieszkaniach o każdej powierzchni.