Drodzy klienci, uprzejmie informujemy, że nie wykonujemy już zleceń związanych z balustradami. Wyspecjalizowaliśmy się w profesjonalnej obróbce stali nierdzewnej.

Szlifowanie i polerowanie stali nierdzewnej

Balustrady balkonowe ze stali nierdzewnej i schody z nierdzewki są obecnie jednymi z najchętniej wybieranych stalowych produktów wyposażenia domu. Nic dziwnego – stal nierdzewna jest nie tylko wytrzymała, bezpieczna, ale i atrakcyjna wizualnie, dzięki czemu pasuje do właściwie każdego wnętrza. Dzięki właściwościom stali produkty wykonane z nierdzewki są też bardzo opłacalne – stal nie ulega korozji i jest niepodatna na uszkodzenia mechaniczne, czym znacząco przewyższa np. barierki wykonane z drewna. Aby jednak balustrady z nierdzewki służyły nam przez długie lata, warto wcześniej zabezpieczyć je i przygotować do użytku za pomocą szlifowania i polerowania stali

Balustrady z nierdzewki – czy stal nierdzewna rdzewieje?

Zaletą stali nierdzewnej jest jej antykorozyjność. Odpowiedzialne są za nią pierwiastki stopowe wytwarzające na powierzchni stalowego przedmiotu ochronną warstwę pasywną. To właśnie one, w przypadku lekkiego uszkodzenia powierzchni stali nierdzewnej, wspomagają proces odnowy warstwy pasywnej pod wpływem tlenu z wody lub powietrza. Co jednak istotne, warunkiem skuteczności warstwy pasywnej chroniącej balustrady ze stali nierdzewnej przed korozją jest zachowanie jej w nienaruszonym stanie. Decydując się na szlifowanie stali nierdzewnej lub inny zabieg mechanicznego czyszczenia stali, musimy zatem pamiętać, aby używać do tego narzędzi, które nie naruszą ochronnej warstwy nierdzewki. W tym przypadku nie możemy dopuścić do zanieczyszczenia stali nierdzewnej cząstkami stali niestopowej, które mogłyby przyczynić się do zniszczenia warstwy pasywnej stali i jej korodowania. Do czyszczenia i szlifowania stali nierdzewnej powinniśmy używać wyłącznie narzędzi syntetycznych i takich, które nie są wykonane z żelaza korodującego lub nie miały z nim wcześniej styczności. To pozwoli wykluczyć korozję międzykrystaliczną

Szlifowanie stali nierdzewnej – metody obróbki

Za najpopularniejsze i najbardziej skuteczne metody obróbki mechanicznej stali nierdzewnej uznaje się:

– obróbkę ściernicami fibrowymi

– obróbkę ściernicami listkowymi

– obróbkę taśmami bezkońcowymi

– obróbkę włókninami szlifierskimi. 

Powszechnie stosowaną metodą szlifowania balustrad ze stali nierdzewnej jest ich obróbka za pomocą ściernic listkowych. Jest to nie tylko jeden z najskuteczniejszych, ale i najtańszych i w pełni bezinwazyjnych sposobów obróbki stali. Ściernice listkowe, dzięki swojemu kształtowi i elastyczności materiału, dostosowują się do kształtu różnych powierzchni, dzięki czemu możemy za ich pomocą szlifować także przedmioty z wieloma łączeniami i załamaniami. Zaletą tej metody ścierania jest też bezudarowa praca na krawędziach obrabianego materiału, która wyklucza jego uszkodzenie. 

Równie popularną, choć mniej skuteczną metodą szlifowania stali nierdzewnej jest obróbka ściernicami fibrowymi. W tym przypadku do obróbki stali używa się dużo cieńszych i bardziej delikatnych krążków papieru ściernego, które są jednak bardzo przydatne w obróbce trudno dostępnych miejsc, np. spoin. O ile jednak w przypadku obróbki ściernicami listkowymi możemy sobie pozwolić na dobór rozmiaru tarczy i uziarnienia papieru ściernego, o tyle w przypadku ściernic fibrowych praca z materiałem ściernym jest bardziej ograniczona. 

Innowacyjnym i coraz bardziej popularnym sposobem obróbki mechanicznej stali nierdzewnej jest obróbka szlifierska włókninami. W tym przypadku do szlifowania stali używa się podkładu z syntetycznych włókien, do których za pomocą naturalnej żywicy przykleja się drobne ścierniwo. Cząsteczki ścierające są odporne na działanie płynów obróbkowych, które wspomagają proces ścierania stali. Zaletą włóknin ścierających jest optymalne rozmieszczenie drobinek ścierniwa na tarczy i jej elastyczność pozwalająca na dostosowanie włókniny do kształtu przedmiotu ze stali. Tarcze ze ścierniwem, podobnie jak ściernice fibrowe, nie uszkadzają krawędzi obrabianej powierzchni. 

W przypadku szlifowania taśmami bezkońcowymi obróbka ścierna odbywa się przy użyciu stacjonarnych szlifierek lub ręcznych szlifierek taśmowych. Jest to bardziej zaawansowany sposób obróbki mechanicznej stali nierdzewnej, który zapewnia jednak wysoką skuteczność prowadzonych prac. Podczas szlifowania taśmami układ napędowy maszyny wprawia w ruch naciągnięte na rolki taśmy ze ścierniwem, które bez problemu dostosowują się do kształtu obrabianego przedmiotu. Kształt i rozmiar kółek ścierających, podobnie jak w przypadku metody obróbki ściernicami listkowymi, może być dostosowywany do rodzaju i kształtu szlifowanego materiału. Ta metoda obróbki jest szczególnie polecana do szlifowania wszelkiego rodzaju rur, prętów i balustrad wykonanych ze stali nierdzewnej, a także drobnych elementów i spawów. 

 

Polerowanie stali nierdzewnej 

 

Najpopularniejszym i najbardziej dostępnym sposobem polerowania stali nierdzewnej jest obróbka za pomocą krążków polerskich. Krążki wykonane są z bawełny lub filcu i można ich używać na sucho lub mokro, z użyciem pasty polerskiej. Decydując się na tę metodę obróbki stali, musimy jednak pamiętać o umiejętnym dostosowaniu siły nacisku i prędkości maszyny polerującej do rodzaju polerowanej powierzchni. W przeciwnym wypadku możemy uszkodzić stal i doprowadzić do nieestetycznych przebarwień. Mniej inwazyjną metodą jest w tym przypadku polerowanie elektrochemiczne. Ten sposób polerowania stali nierdzewnej wymaga od nas jednak użycia specjalnych mieszanek kwasów: fosforowego i siarkowego. Jest to jednak jedyna metoda, która obok nadania polerowanemu przedmiotowi charakterystycznego blasku podnosi też jednocześnie właściwości antykorozyjne stali. Co istotne, polerowanie elektrochemiczne jest dużo tańsze niż mechaniczna obróbka stali, a przy tym jest dużo skuteczniejsze i mniej inwazyjne niż polerowanie za pomocą krążków ze ścierniwem.