Drodzy klienci, uprzejmie informujemy, że nie wykonujemy już zleceń związanych z balustradami. Wyspecjalizowaliśmy się w profesjonalnej obróbce stali nierdzewnej.

Wycinarka wodna a wycinarka laserowa – czym się kierować przy wyborze metody?

Wybór odpowiedniej technologii tnącej wiąże się zazwyczaj z koniecznością określenia potrzeb zakładu oraz wymogów stawianych przedsiębiorcom przez klientów firmy. To, na którą z metod się zdecydujemy, zależy bowiem nie tylko od naszego budżetu oraz charakteru usług, które oferuje nasza firma, ale także od rodzaju materiału oraz jego grubości. Czym kierować się przy wyborze maszyny do obróbki mechanicznej i którą z metod wybrać – waterjet czy laser?

Materiał ma znaczenie

To, na jaki rodzaj obróbki mechanicznej zdecydujemy się, zależy w głównej mierze od rodzaju materiału oraz jego grubości. Musimy bowiem pamiętać, że cięcie laserowe jest obróbką termiczną, co oznacza, że zdecydowanie nie jest polecane do wycinania materiałów wrażliwych termicznie, np. aluminium czy plastiku. W podstawowej wersji przeznaczone jest więc wyłącznie do obrabiania materiałów matowych. Laser poradzi sobie też zdecydowanie lepiej z cienkimi materiałami nieprzekraczającymi 6 mm grubości. Z kolei woda może przeciąć właściwie każdy rodzaj materiału bez względu na jego grubość czy charakter. Podczas obróbki waterjet nie jest wytwarzana temperatura, co sprawia, że krawędzie ciętej materii nie są przypalane i szarpane. Dzięki temu maszyną do cięcia wodą można przeciąć nie tylko twarde materiały jak stal, kamień, szkło czy tytan, ale i te, które wykazują większą wrażliwość termiczną, np. plastik, papier, drewno, aluminium, mosiądz czy miedź. Ponadto waterjet, w przeciwieństwie do lasera, poradzi sobie z przedmiotami o grubości przekraczającej 15 mm i może się przy tym okazać dużo tańsze niż inne rodzaje obróbki mechanicznej.

Jakość przede wszystkim

Warto pamiętać, że o jakości cięcia decyduje nie tylko szybkość wykorzystywanej technologii oraz prędkość posuwu, ale i rodzaj materiału, który jest poddawany obróbce. W przypadku waterjet, a więc metody „na zimno”, krawędzie materiału nie są poddawane obróbce cieplnej i pozostają gładkie, co oznacza, że dodatkowe kształtowanie nie jest już wymagane. Co istotne, użycie technologii cięcia wodą nie wyklucza całkowicie lekkiego gradu na krawędziach, ale jest on minimalny i widoczny wyłącznie przy obróbce bardzo cienkich materiałów o grubości poniżej 3 mm. W przypadku cięcia laserowego sytuacja jest odwrotna – krawędzie pozostają czyste wyłącznie przy minimalnych grubościach materiału nieprzekraczających od 2 do 8 mm. Najsłabiej laser radzi sobie z materiałami wrażliwymi termicznie – w starciu z aluminium czy stalą nierdzewną grad zauważalny jest już przy 2 mm. W przypadku innych materiałów cięcie laserowe jest bezinwazyjne tylko do grubości około 8 mm, powyżej tej wartości materiał może się nagrzewać, a na krawędziach ciętego przedmiotu mogą pojawiać się przepalenia i odkształcenia.

Co z zanieczyszczeniami?

Metoda waterjet, w przeciwieństwie do innych procesów obróbki mechanicznej, nie wydziela szkodliwych oparów i gazów, a gruz powstały podczas pracy z przedmiotem obróbki może być łatwo utylizowany. Dzięki temu maszyna do cięcia wodą jako jedyna jest w pełni ekologiczna i przyjazna dla otoczenia. W przypadku każdej innej metody cięcia materiału, w tym także lasera, podczas pracy maszyny wydzielane są mniej lub bardziej szkodliwe i drażniące gazy i opary.

Waterjet czy laser – jak i czy wybierać pomiędzy dwoma metodami?

Zarówno metoda cięcia wodą, jak i obróbka laserowa posiadają swoje wady i zalety, dlatego decyzja o tym, która z nich będzie odpowiedniejsza w określonych warunkach warsztatowych, zależy wyłącznie od decyzji przedsiębiorcy oraz jego preferencji technicznych i możliwości ekonomicznych. Optymalną sytuacją byłaby oczywiście – w celu uzupełnienia wartości technicznych – możliwość zainstalowania w zakładzie zarówno maszyny do cięcia wodą, jak i laseru, ale w przypadku ograniczonych możliwości finansowych lub lokalowych firmy bardziej opłacalną, a przy tym ciągle niezawodną formą obróbki mechanicznej okazuje się waterjet. Maszyny do cięcia wodą są nie tylko dużo tańsze od standardowych wycinarek laserowych, ale i są w stanie przeciąć każdy rodzaj materiału bez uszczerbku na jakości obróbki ciętego przedmiotu. Z pewnością sprawdzą się zatem w przedsiębiorstwach, w których wykorzystuje się materiały o różnej gramaturze i rodzaju.