Drodzy klienci, uprzejmie informujemy, że nie wykonujemy już zleceń związanych z balustradami. Wyspecjalizowaliśmy się w profesjonalnej obróbce stali nierdzewnej.

kobamet obróbka stali nierdzewnej - polerowanie stali nierdzewnej krok po kroku

Polerowanie stali nierdzewnej — jak uzyskać idealny efekt?

Stal nierdzewna to materiał wykorzystywany na szeroką skalę w produkcji maszyn, urządzeń przemysłowych, mebli, czy ogrodzeń. Popularne zastosowanie tego surowca wynika z jego wyjątkowych, użytkowych właściwości. Polerowanie stali nierdzewnej pozwala usunąć rysy i zanieczyszczenia z materiału, nadając mu w ten sposób nowe właściwości i cechy. 

Sprawdź, w jaki sposób przebiega polerowanie nierdzewki i jak uzyskać najlepszy, pożądany efekt. 

Polerowanie stali nierdzewnej — w jakim celu przeprowadza się ten rodzaj obróbki?

Stal nierdzewna to materiał o wysokiej odporności i trwałości. Jej szerokie zastosowanie, zarówno w przemyśle, jak i w gospodarstwach domowych nie budzi więc wątpliwości. To idealny surowiec wykorzystywany w produkcji. Częste użytkowanie przedmiotów wykonanych ze stali sprawia, że ulegają one pewnym zabrudzeniom, zarysowaniom i w efekcie zniekształceniom. Polerowanie blachy nierdzewnej czy innych elementów wykonanych z nierdzewki ma na celu oczyszczenie powierzchni, nadanie jej blasku, uzyskanie właściwości antykorozyjnych oraz konserwację materiału.

Przygotowanie stali nierdzewnej przed polerowaniem 

Pierwszym krokiem do przeprowadzenia skutecznego procesu polerowania stali, jest odpowiednie przygotowanie powierzchni oraz narzędzi i akcesoriów. Kluczowy jest tutaj wybór rodzaju granulacji. Źle dobrane parametry mogą sprawić, że po zakończonym polerowaniu stali na produkcie powstaną wżery lub rysy, które przyczynią się do konieczności powtórzenia całego procesu. Dlatego też zniszczoną stal należy polerować granulacją o minimalnym wskaźniku P120. Kluczowa jest więc początkowa ocena stanu technicznego materiału wyjściowego.

Polerowanie stali nierdzewnej krok po kroku

Poszczególne kroki podejmowane przez specjalistów, zależą od wybranej metody polerowania oraz techniki pracy. Ręczne polerowanie stali nierdzewnej jest procesem pracochłonnym i dosyć trudnym, chociaż przynosi efekty w postaci precyzyjnie wyczyszczonej i wygładzonej powierzchni. Znacznie łatwiej pracuje się specjalistom wykorzystującym profesjonalne narzędzia polerskie i nowoczesne sprzęty.

Do polerowania nierdzewki najczęściej stosuje się filcowe lub bawełniane krążki polerskie oraz pasty polerskie. Do uzyskania idealnego efektu polerowania stali należy wykonać kilka niezbędnych kroków.

  • Przygotowanie materiału do obróbki — wspomniane wcześniej zniszczone elementy blachy czy innego fragmentu stali nierdzewnej należy pozbawić nierówności, spawu, lub rysów przy pomocy lamelki bądź dysków fibrowych.
  • Nabłyszczenie powierzchni — z wykorzystaniem włókniny lub siatki na rzep usuwane są pozostałości powstałych zanieczyszczeń i rysów.
  • Polerowanie pastą polerską — to przedostatni krok w procesie polerowania. W pierwszej kolejności należy wykorzystać zieloną pastę, która służy do uzyskania odpowiedniego połysku. Jeżeli specjaliście zależy na stworzeniu tzw. efektu lustra, w następnym kroku powinien użyć pasty różowej. Pasty polerskie trzeba wetrzeć równomiernie w filc, a następnie polerować stal do utrzymania pożądanego rezultatu. 
  • Wykończenie polerki przy pomocy papieru lub tkaniny — ostatnim krokiem jest przetarcie polerowanej powierzchni delikatnym papierem lub tkaniną. 

Proces polerowania stali nierdzewnej warto powierzyć specjalistom. W całej pracy bardzo istotne jest wykorzystanie odpowiednich surowców i narzędzi. Tkaniny polerskie, pasty, tarcze — ich wysoka jakość połączona z precyzyjną pracą ekspertów dają pożądany efekt. Brak doświadczenia lub korzystanie z nieodpowiednich produktów, może zakończyć się uszkodzeniem materiałów wykonanych ze stali nierdzewnej.