Drodzy klienci, uprzejmie informujemy, że nie wykonujemy już zleceń związanych z balustradami. Wyspecjalizowaliśmy się w profesjonalnej obróbce stali nierdzewnej.

schody do domu

Schody do domu – wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim je zamówisz

O tym, że schody w domu są jednym z jego najważniejszych elementów, nie trzeba nikogo przekonywać. Aby jednak schody wewnętrzne były bezpieczne, stabilne, a przede wszystkim wygodne, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy ich projektowaniu i zamawianiu. Poniżej prezentujemy więc odpowiedzi na najczęstsze pytania o schody do domu.

Ile miejsca zajmują schody do domu?

Wszystko zależy od rodzaju schodów, a konkretniej ich biegu. Inną powierzchnię zajmą schody proste z jednym biegiem (standardowo 4,03 m²), inną schody dwubiegowe (ok. 5,3 m²), jeszcze inną krzywoliniowe z dwoma biegami (nawet 7,18 m²). Najmniejszą powierzchnię zajmują schody kręcone, dlatego są często wybierane do niewielkich pomieszczeń, największą zaś – trójbiegowe, które mają aż dwa spoczniki. Schody uwzględnia się zawsze na etapie projektowania domu, dlatego ich wymiary możemy swobodnie dobrać do powierzchni, którą realnie dysponujemy.

Jakie powinny być wymiary stopni schodów?

Stopnie schodów wewnętrznych mają wymiary dostosowane do przeciętnej długości stopy. Dzięki temu poruszanie się po nich jest naturalne i nie wymaga przesadnej czujności. Szerokość stopnia powinna wynosić ok. 32 cm, a całego biegu schodów więcej niż 80 cm – tak, by swobodnie minęły się dwie, poruszające się w różnych kierunkach osoby. Minimalna komfortowa wysokość stopnia to 15 cm, większość schodów ma jednak stopnie wysokie na 17-19 cm (wyższe wykonywane są wyłącznie do schodów używanych rzadziej, np. schodów na antresolę, schodów na poddasze, czy schodów do piwnicy. W Kobamet stopnie schodów wykonujemy w zgodzie z aktualnymi standardami, dbając zarówno o ich bezpieczeństwo, jak i wygodę użytkowania.

Jakie są rodzaje schodów wewnętrznych?

Najczęściej wykonywane rodzaje schodów do domu to:

  • schody proste jednobiegowe
  • schody dwubiegowe
  • schody trójbiegowe
  • schody zabiegowe
  • schody kręcone (schody spiralne)
  • schody wachlarzowe
  • schody kacze.

Wybór typu schodów powinien być podyktowany zarówno rozmiarami pomieszczenia, w którym mają stanąć, jak i względami praktycznymi (kto i jak często będzie ich używał) oraz estetycznymi (dopasowanie stylu schodów do aranżacji danego wnętrza).

Z czego najlepiej wykonać schody w domu?

Do dyspozycji mamy całkiem sporo wysokiej jakości materiałów. Najpopularniejsze są schody drewniane, ale coraz częściej pojawiają się zamówienia na schody szklane – są bardzo efektowne i świetnie pasują do nowoczesnych wnętrz. Nie słabnie też moda na stal nierdzewną, która nadaje pomieszczeniom lekkości i świetnie łączy się z innymi materiałami. Warto też pamiętać, że w schodach można je dowolnie wiązać (wówczas stopnie wykonane są z innego materiału niż balustrada czy poręcze). Kobamet do każdego zamówienia schodów podchodzi indywidualnie. Nasi specjaliści nie tylko doradzają naszym Klientom, jaki materiał będzie do ich schodów najlepszy, ale też edukują i wyjaśniają, jak dany materiał sprawdza się w codziennym użytkowaniu.

Jak dobrać balustradę do schodów wewnętrznych?

Klucz doboru odpowiedniej balustrady na schody leży w dużej mierze w naszych własnych preferencjach. A konkretniej – pomysłu na aranżację wnętrza, w którym staną schody. Do dyspozycji mamy całą gamę wypełnień barierek schodowych: od stalowych czy żeliwnych, przez szklane panele, aż po klasyczne drewniane bądź metalowe barierki. Także w przypadku balustrady schodowej możliwe jest łączenie różnych materiałów (do wykończenia mamy tu słupki nośne, wypełnienie i poręcz). Rodzaj balustrady na schody wewnętrzne dobrze jest też dobierać do kształtu schodów. Te proste można „zdynamizować” ciekawą barierką i poręczą schodową, a  finezyjne, kręcone, „stonować” klasyczną balustradą (lub przeciwnie – podkreślić jej skręt zdobieniami czy elementami kutymi).

Ile kosztują schody do domu?

Nie ma jedynej właściwej odpowiedzi na to pytanie. Na ostateczny koszt schodów do domu składa się wiele czynników: ich rodzaj, wymiary, materiał, z którego są wykonane, typ wypełnienia i poręczy do balustrad czy wykończenie. Na szczęście ceny schodów wewnętrznych da się oszacować z dużą precyzją na etapie ich projektowania, dlatego możemy jeszcze przed złożeniem zamówienia dokonać stosownej korekty, dostosowując koszt schodów do budżetu, którym dysponujemy. W Kobamet cenimy sobie zadowolenie naszych Klientów, dlatego już podczas pierwszego spotkania prezentujemy wszelkie możliwe opcje i szacujemy potencjalne koszty schodów na zamówienie. Dzięki temu możemy cieszyć się zaufaniem Klientów, którzy wiedzą, że mają do czynienia z uczciwą, przejrzystą firmą i doświadczonymi w branży profesjonalistami.