Drodzy klienci, uprzejmie informujemy, że nie wykonujemy już zleceń związanych z balustradami. Wyspecjalizowaliśmy się w profesjonalnej obróbce stali nierdzewnej.

Schody młynarskie – tani i prosty sposób aranżacji wejścia na antresolę lub poddasze

Schody młynarskie to jedno z najpopularniejszych i najprostszych rozwiązań połączeń między kondygnacjami wykorzystywanych wszędzie tam, gdzie brakuje nam miejsca lub funduszy na większe konstrukcje. Wewnętrzne schody młynarskie są lekkie, proste w instalacji i mobilne, dlatego świetnie sprawdzają się także jako tymczasowe rozwiązanie budowlane.

Dla kogo?

Schody młynarskie to jedno z najprostszych rozwiązań budowlanych, dostępnych także jako gotowy produkt do samodzielnego zainstalowania. Konstrukcja wewnętrznych schodów młynarskich nie jest skomplikowana, schody są lekkie i zajmują bardzo mało miejsca, dlatego chętnie stosuje się je tam, gdzie brakuje przestrzeni na standardową komunikację z wyższą kondygnacją. Schody młynarskie są przy tym tanie i można je łatwo zdemontować, dlatego z powodzeniem sprawdzą się jako schody tymczasowe (np. podczas prac wykończeniowych w trakcie remontu domu) lub rozwiązanie zastępcze w oczekiwaniu na właściwy projekt schodów.

Informacje techniczne

Schody młynarskie dedykowane są pomieszczeniom o maksymalnej wysokości do 3 metrów. Wówczas belki nośne mają długość około 300-330 cm oraz szerokość do 30 cm. Ze względu na lekką i prostą konstrukcję grubość belki nie musi być duża – wystarczy taka o grubości do 5 cm, w której będzie można zamontować stopnice. Szerokość stopnic w schodach młynarskich jest zmienna i uwarunkowana tym, jak obszernych schodów potrzebujemy – zazwyczaj jednak ich standardowe wymiary wynoszą od 60 do 80 cm. Głębokość stopnic powinna wynosić przynajmniej 15 cm, a grubość – około 3 cm.

To, pod jakim kątem będą nachylone nasze schody, zależy przede wszystkim od tego, w jakim pomieszczeniu chcemy je umieścić. Schody młynarskie możemy regulować liczbą trepów oraz wysokością stopni, ale powinniśmy pamiętać, że ten typ schodów przy wysokości stopni około 20 cm może już być niewygodny w użyciu. Za optymalną wysokość uznaje się natomiast 17 cm. Przy takim rozstawieniu stopni oraz kącie nachylenia około 35 stopni schody powinny być już wygodne w codziennym użytkowaniu.

Wewnętrzne schody młynarskie charakteryzują się prostotą w konstrukcji oraz w zastosowaniu materiałów potrzebnych do ich wykonania. W przypadku najprostszych schodów wystarczą jedynie dwie belki boczne, między którymi zostaną osadzone poziome trepy, czyli stopnice. Najczęściej też użyjemy do ich wyrobu średniej klasy drewna iglastego, głównie sosny lub świerku. Zaletą konstrukcyjną schodów młynarskich jest to, że można jest odsunąć od ściany, co daje nam swobodę w ich dopasowaniu do wnętrza.

Schody młynarskie – ażurowe czy pełne?

Schody wewnętrzne młynarskie zazwyczaj nie posiadają podstopnic, co plasuje je w gronie schodów ażurowych. Dzięki temu są lekkie, delikatne i nie obciążają przestrzeni, pozwalając ją naturalnie doświetlić i odciążyć od nadmiaru ciężkich konstrukcji. Jeżeli jednak obawiamy się, że ażurowość stopni będzie nam przeszkadzała lub utrudniała użytkowanie schodów, możemy zdecydować się na częściowe zabudowanie ich podstopnicami, np. półbelkami lub wsuniętymi pod stopnicę podstopnicami, które tylko w małym stopniu zmniejszą wolną przestrzeń pod stopniem.

Kacze czy z zabiegiem – które wybrać?

Schody młynarskie kacze to często wybierane rozwiązanie w przypadkach, kiedy przestrzeń zabudowywana schodami jest naprawdę bardzo mała. Wówczas, chcąc zaoszczędzić miejsce, musimy nierzadko ustawić nasze schody w taki sposób, aby były one bezpieczne, ale maksymalnie strome. Niestety, komfort użytkowania schodów ustawionych w takiej pozycji jest mocno ograniczony. W takich przypadkach niedogodność jest niwelowana przez odpowiednie wyprofilowanie stopni pod lewą i prawą nogę, które naprzemiennie są głębsze z odpowiedniej strony i dostosowane do długości stopy. Schody młynarskie z zabiegiem to z kolei rozwiązanie dedykowane pomieszczeniom, które są dość duże, ale nie na tyle, aby móc zainstalować w nich tradycyjne, duże schody jednobiegowe. W takim przypadku dobrze sprawdzą się schody młynarskie z zabiegiem ustawionym pod kątem prostym do właściwej części schodów.

Inwestycja w rozsądnej cenie

Zaletą schodów młynarskich jest to, że nie potrzebujemy do ich wyrobu dużej ilości materiału, co znacznie obniża ich cenę. Za najprostsze schody młynarskie ażurowe bez poręczy o standardowej szerokości do 70 cm zapłacimy około 500 zł. Modele wyposażone w poręcze oraz dekoracyjne podstopnice są dwukrotnie droższe, ale nadal dużo tańsze niż najprostsze schody jednobiegowe. Za mocno rozbudowane, szerokie i dekoracyjne schody młynarskie z rzeźbioną poręczą zapłacimy już około 2 tys. zł.